REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Oświata

Liceum zamiast podstawówki na Ostródzkiej? "Zły pomysł"
REKLAMA

źródło: Facebook / Liceum przy Ostródzkiej


REKLAMA

Liceum zamiast podstawówki na Ostródzkiej? "Zły pomysł"

Grupa mieszkańców chce przeznaczenia budynku podstawówki na szkołę średnią. Popierają ich niektórzy radni. Tylko po co?

REKLAMA

Nowy ranking liceów. Jak stoi "Herbert"?
Nowy ranking liceów. Jak stoi "Herbert"? W poprzednich latach jedyne LO na Białołęce powoli pięło się w rankingu miesięcznika "Perspektywy".
czytaj
- Jesteśmy rodzicami uczniów białołęckich szkół. Chcielibyśmy, aby nasze dzieci nie musiały dojeżdżać do odległych placówek - czytamy na facebookowej stronie "Liceum przy Ostródzkiej". - Dla wielu z nich pobliskie miejsce nauki to najlepsze rozwiązanie.

Nowe liceum miałoby powstać w budynku po Szkole Podstawowej nr 368 im. Polskich Olimpijczyków. Gdy otwarta zostanie nowa podstawówka przy Warzelniczej i zniknie problem podwójnych roczników, rodzice chętnie widzieliby przy Ostródzkiej właśnie szkołę średnią.

- Na ostatniej sesji dyskutowaliśmy z udziałem mieszkańców o potrzebie stworzenia od września przyszłego roku liceum na Zielonej Białołęce - pisze na Facebooku przewodniczący rady dzielnicy Piotr Jaworski. - Cieszy poparcie dla tej inicjatywy radnych i zarządu dzielnicy. To z pewnością będzie duże wyzwanie organizacyjne, a proces tworzenia nowej placówki oświatowej trzeba zacząć jak najszybciej.

Szkoła dla... Nieporętu?

Podczas dyskusji na stronie "Liceum przy Ostródzkiej" padają bardzo różne argumenty. Zwolennicy stworzenia szkoły przekonują, że młodzież musi mieć lekcje jak najbliżej domu, ale nie brakuje też przeciwników tego pomysłu. W rekrutacji nie ma w ogóle kryterium "odległości z domu do szkoły". Decyduje liczba punktów za wynik egzaminu gimnazjalnego (dziś ósmoklasisty - przyp. red), świadectwo, olimpiady przedmiotowe, wolontariat. Poza tym młodzież stara się dostać do jak najlepszego liceum, więc i tak będzie wybierać szkoły w Śródmieściu, na Woli czy na Bielanach. A na Ostródzką trafi młodzież z Bielan i Targówka, dla której to była szkoła ósmego wyboru, ale mieli więcej punktów od białołęczan.

- Biorąc pod uwagę tak słabą komunikację między Kobiałką a resztą świata, liceum na Ostródzkiej będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Nie możemy dopuścić do tego, aby nasze dzieci podzieliły nasz los i traciły tak mnóstwo czasu na dojazdy do szkoły, co my do pracy.

- Trzeba mieć świadomość, że w Warszawie średnio 37% uczniów szkół ponadpodstawowych to uczniowie spoza miasta i podejrzewam, że to liceum miałoby jeszcze więcej uczniów spoza stolicy. Są bezpośrednie autobusy z Legionowa i Nieporętu, a Marki, Zielonka i Wołomin też całkiem blisko. Nasi wybiorą szkoły z wyrobioną marką.

- Czy inicjatorzy powstania liceum w ogóle wiedzą, jak wygląda rekrutacja do szkoły średniej? - pyta nasz czytelnik. - Gdy moje dzieci były w podstawówce też nie miałem o tym pojęcia. To nie jest tak, że wybierzemy sobie liceum na Ostródzkiej i tam na pewno dostaną się nasze dzieci. W rekrutacji nie ma w ogóle kryterium "odległości z domu do szkoły". Decyduje liczba punktów za wynik egzaminu gimnazjalnego (dziś ósmoklasisty - przyp. red), świadectwo, olimpiady przedmiotowe, wolontariat. Poza tym młodzież stara się dostać do jak najlepszego liceum, więc i tak będzie wybierać szkoły w Śródmieściu, na Woli czy na Bielanach. A na Ostródzką trafi młodzież z Bielan i Targówka, dla której to była szkoła ósmego wyboru, ale mieli więcej punktów od białołęczan.

"Młodzi chcą czegoś zupełnie innego"

Oficjalnie wszyscy samorządowcy popierają pomysł liceum przy Ostródzkiej. W rozmowach poza protokołem jest całkowicie odwrotnie. Gdy prosimy o szczerą opinię, większość spytanych przez nas radnych Warszawy i Białołęki jest przeciwko, ale... nie ma odwagi powiedzieć tego mieszkańcom.

- Licealiści to prawie dorośli ludzie i muszą się nauczyć, że jeśli chcą dobrej szkoły, to ona na 99% będzie dość daleko - przypomina anonimowo osoba z Rady Warszawy. - Przecież trzy lata później pójdą na studia. Czy w związku z tym będziemy prosić o przeniesienie na Białołękę uniwersytetu albo politechniki?

- Rodzice chcą, żeby młodzież chodziła do szkoły blisko domu, a młodzież wprost przeciwnie - dodaje ktoś z rady dzielnicy. - Licealiści mają znajomych w całej Warszawie i chcą mieć blisko do kina, knajpy czy galerii handlowej. Na Ostródzkiej tego nie ma. Poza tym nie róbmy z 16- czy 18-latków małych dzieci.

- Dzieci w wieku 7-15 lat będzie na Białołęce tak dużo, że nawet po otwarciu budynku przy Warzelniczej przekształcanie tego przy Ostródzkiej w liceum jest skrajnie nieodpowiedzialne - krytykuje urzędnik z białołęckiego ratusza. - To próba rozwiązywania problemu, którego nie ma i raczej nie będzie.

(dg)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Białołęka

05.04.2019 13:37 Taltos2
To faktycznie kiepski pomysł. Ważniejsza podstawówka dla małych dzieciaków, młodzież może sobie dalej pojeździć. Ja z Pragi jeździłem na Mokotów i nie narzekałem, ile się w tramwaju można nauczyć ;-) I nie oszukujmy się, nowe LO bez reputacji to nie będzie szkoła 1 wyboru, Orły tam nie dolecą, to praca na lata (patrz jedyne LO na Białołęce). A skoro tak, to na spokojnie przemyśleć temat i ewentualnie od podstaw wybudować nowy budynek w sensownej lokalizacji...
05.04.2019 14:52 #obywatel
Oczywiscie ze na Ostrodzkiej powinno powstac liceum. Kilka duzych podstawowek wystarczy, na Juranda juz robia listy z deklaracjami kto zostanie bo sie dyrekcja boi ze dziaciaki im uciekna na Hemara do nowej szkoly.
Skoro bylo niedawno tu gimnazjum to moze byc tez LO. Po co mlodziez ma tracic godzine na dojazd zapchana S8 na druga strone Wisly jak budynek jest i mozna go wykorzystac, A czasu nigdy za wiele... co sie zaoszczedzi na dojazdach to mozna spozytkowac na nauke czy dodatkowe zainteresowania. A pisanie ze mlodziez woli jezdzic "do miasta" bo tam ma galerie , knajpy i kino ???!!!! nie robcie wsi z Białołęki ! tym bardziej ze tu mowa o szkole a nie o miesjcach do spedzania czasu wolnego :) A i tak nasza Zielona Białołęka jest cały czas gorsza niż Tarchomin - duża Białołęka. patrz - dostep do internetu kablowego, kanalizacji, sciezek rowerowych, ilosci i jakosci komunikacji miejskiej itd. Pozdrawiam mieszkancow Ostródzkiej i Kobiałki :)
05.04.2019 15:23 #Z lepszej części
#obywatel napisał(a) 05.04.2019 14:52

A i tak nasza Zielona Białołęka jest cały czas gorsza niż Tarchomin - duża Białołęka. patrz - dostep do internetu kablowego, kanalizacji, sciezek rowerowych, ilosci i jakosci komunikacji miejskiej itd. Pozdrawiam mieszkancow Ostródzkiej i Kobiałki :)
Była już o tym mowa wiele razy. Trzeba podzielić Białołękę na dwie dzielnice, bo co ma Tarchomin wspólnego z Ostródzką i Kobiałką? Ta część jest faktycznie strasznie spartaczona, ale nie naprawisz tego zabierając kasę Tarchominowi. Choćbyś skubał Tarchomin, Nowodwory i Żerań przez najbliższe 30 lat, to nie wystarczy jej. Naprawa tej części Białołęki wymaga wdrożenia jakiegoś specjalnego miejskiego programu, finansowanego z kasy całego miasta, a nie Białołęki. Punktem wyjścia powinien być podział Białołęki.
05.04.2019 15:56 #z ZB
Dlaczego Piotr Jaworski (PO), jego koleżanki i koledzy z PO, radni Warszawy z PO nie powiedzą wprost mieszkańcom że są przeciwko liceum na Zielonej Białołęce? Dlaczego mówią że są za skoro tak naprawde są przeciw? Po co ta maskarada? Miejcie honor i godność powiedzieć jak jest.
05.04.2019 18:24 #Tugon
Oczywiscie, że liceum być powinno. To jest chore, że na BL poza osiedlami w błocie niczego nie ma. Nie każdy marzy o podróży codziennie 1 - 2 h do "dobrego liceum" - a Białołęka na prawie 150 tys. mieszkańców i jedno liceum. Chodzi o to, żeby jeździł daleko do liceum ten co CHCE. a tem co MUSI, bo innego wyjscia nie ma.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Turystyka
 JACHT MOTOROWY BEZ PATENTU GDAŃSK - PĘTLA ŻUŁAWSKA Świetny pomysł pomysł na wiosenny lub letni wypoczynek w parze, całą rodziną lub znajomymi! Nasz jacht nie wymaga żadnego patentu ani doświadczenia, ponieważ pierwszego dnia przejdą Państwo około 2 godzinne szkolenie z obsługi jachtu oraz zasad bezpieczeństwa na wodzie. W kabinie może spać od 3 do 6 osób. Podczas chłodniejszych dni świetnie sprawdzi się ogrzewanie WEBASTO. Jacht wyposażony jest w kuchenkę gazową, lodówkę, naczynia (kubki, szklanki, sztućce, talerze itp.), gniazda 12V, 230V oraz podwójne gniazdo USB, TV, radio, WC i echosonda. Posiada bardzo ekonomiczny 30 KM silnik, gdzie spalanie jest na poziomie tylko 3 l/h. Pętla Żuławska (ok 303 km trasy) to droga wodna, która łączy ze sobą szlaki wodne od Wisły aż do Zalewu Wiślanego. Ogromną jej zaletą jest fakt, że jest niezwykle atrakcyjna zarówno turystycznie, jak i przyrodniczo. tel. 500 521 761 info.boatbike@gmail.com www.boatandbike.pl

Zdrowie i Uroda
 ### USŁUGI PIELĘGNIARSKIE - wizyty domowe - mgr Dorota Owczarczyk - *** tel. kom.: 605-564-326*** Ponad 20 lat doświadczenia zawodowego. Dojeżdżam do pacjentów w Warszawie i okolicznych miejscowościach, do domu, hotelu , internatu, akademika. ZAKRES USŁUG: zastrzyki, kroplówki, opatrunki, zdejmowanie szwów (po zabiegach chirurgicznych, po cesarce itp), pielęgnacja odleżyn, pielęgnacja ran trudno gojących się, cewnikowanie pęcherza moczowego u kobiet, pielęgnacja stomii (również instruktaże), stawianie baniek bezogniowych, instruktaże medyczne w zakresie pielęgnacji chorego, profilaktyka przeciwodleżynowa. Więcej info: www.pielegniarka-warszawa.pl

Usługi motoryzacyjne
 Do Fiata 125+PRL: 513-606-666

Dom i ogród
 Meble Ogrodowe z Litego Drewna - Cała Polska Jestem producentem mebli ogrodowych z "Litego Drewna" Moje wyroby cieszą się dużym zainteresowaniem do prywatnego użytku w ogrodzie oraz karczm, sal bankietowych, restauracji czy pubów. Posiadamy własny transport na terenie całego kraju w cenie 150zł. Nasze produkty wysyłamy również na terenie UE. Transport wyliczany indywidualnie. Pełna nasza oferta wraz z cennikiem znajduje się na naszej stronie www.meblogrod.com kontakt tel. 667 262 975 mail: szostakM@interia.eu


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!

Najnowsze wydanie

© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%