REKLAMA

Białołęka

oświata »

 

Liceum zamiast podstawówki na Ostródzkiej? "Zły pomysł"

  5 kwietnia 2019

alt='Liceum zamiast podstawówki na Ostródzkiej? "Zły pomysł"'
źródło: Facebook / Liceum przy Ostródzkiej

Grupa mieszkańców chce przeznaczenia budynku podstawówki na szkołę średnią. Popierają ich niektórzy radni. Tylko po co?

REKLAMA

- Jesteśmy rodzicami uczniów białołęckich szkół. Chcielibyśmy, aby nasze dzieci nie musiały dojeżdżać do odległych placówek - czytamy na facebookowej stronie "Liceum przy Ostródzkiej". - Dla wielu z nich pobliskie miejsce nauki to najlepsze rozwiązanie. Nowy ranking liceów. Jak stoi "Herbert"? Nowy ranking liceów. Jak stoi "Herbert"?
W poprzednich latach jedyne LO na Białołęce powoli pięło się w rankingu miesięcznika "Perspektywy".

Nowe liceum miałoby powstać w budynku po Szkole Podstawowej nr 368 im. Polskich Olimpijczyków. Gdy otwarta zostanie nowa podstawówka przy Warzelniczej i zniknie problem podwójnych roczników, rodzice chętnie widzieliby przy Ostródzkiej właśnie szkołę średnią.

- Na ostatniej sesji dyskutowaliśmy z udziałem mieszkańców o potrzebie stworzenia od września przyszłego roku liceum na Zielonej Białołęce - pisze na Facebooku przewodniczący rady dzielnicy Piotr Jaworski. - Cieszy poparcie dla tej inicjatywy radnych i zarządu dzielnicy. To z pewnością będzie duże wyzwanie organizacyjne, a proces tworzenia nowej placówki oświatowej trzeba zacząć jak najszybciej.

Szkoła dla... Nieporętu?

Podczas dyskusji na stronie "Liceum przy Ostródzkiej" padają bardzo różne argumenty. Zwolennicy stworzenia szkoły przekonują, że młodzież musi mieć lekcje jak najbliżej domu, ale nie brakuje też przeciwników tego pomysłu. W rekrutacji nie ma w ogóle kryterium "odległości z domu do szkoły". Decyduje liczba punktów za wynik egzaminu gimnazjalnego (dziś ósmoklasisty - przyp. red), świadectwo, olimpiady przedmiotowe, wolontariat. Poza tym młodzież stara się dostać do jak najlepszego liceum, więc i tak będzie wybierać szkoły w Śródmieściu, na Woli czy na Bielanach. A na Ostródzką trafi młodzież z Bielan i Targówka, dla której to była szkoła ósmego wyboru, ale mieli więcej punktów od białołęczan.

- Biorąc pod uwagę tak słabą komunikację między Kobiałką a resztą świata, liceum na Ostródzkiej będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Nie możemy dopuścić do tego, aby nasze dzieci podzieliły nasz los i traciły tak mnóstwo czasu na dojazdy do szkoły, co my do pracy.

- Trzeba mieć świadomość, że w Warszawie średnio 37% uczniów szkół ponadpodstawowych to uczniowie spoza miasta i podejrzewam, że to liceum miałoby jeszcze więcej uczniów spoza stolicy. Są bezpośrednie autobusy z Legionowa i Nieporętu, a Marki, Zielonka i Wołomin też całkiem blisko. Nasi wybiorą szkoły z wyrobioną marką.

- Czy inicjatorzy powstania liceum w ogóle wiedzą, jak wygląda rekrutacja do szkoły średniej? - pyta nasz czytelnik. - Gdy moje dzieci były w podstawówce też nie miałem o tym pojęcia. To nie jest tak, że wybierzemy sobie liceum na Ostródzkiej i tam na pewno dostaną się nasze dzieci. W rekrutacji nie ma w ogóle kryterium "odległości z domu do szkoły". Decyduje liczba punktów za wynik egzaminu gimnazjalnego (dziś ósmoklasisty - przyp. red), świadectwo, olimpiady przedmiotowe, wolontariat. Poza tym młodzież stara się dostać do jak najlepszego liceum, więc i tak będzie wybierać szkoły w Śródmieściu, na Woli czy na Bielanach. A na Ostródzką trafi młodzież z Bielan i Targówka, dla której to była szkoła ósmego wyboru, ale mieli więcej punktów od białołęczan.

Kup bilet

"Młodzi chcą czegoś zupełnie innego"

Oficjalnie wszyscy samorządowcy popierają pomysł liceum przy Ostródzkiej. W rozmowach poza protokołem jest całkowicie odwrotnie. Gdy prosimy o szczerą opinię, większość spytanych przez nas radnych Warszawy i Białołęki jest przeciwko, ale... nie ma odwagi powiedzieć tego mieszkańcom.

- Licealiści to prawie dorośli ludzie i muszą się nauczyć, że jeśli chcą dobrej szkoły, to ona na 99% będzie dość daleko - przypomina anonimowo osoba z Rady Warszawy. - Przecież trzy lata później pójdą na studia. Czy w związku z tym będziemy prosić o przeniesienie na Białołękę uniwersytetu albo politechniki?

- Rodzice chcą, żeby młodzież chodziła do szkoły blisko domu, a młodzież wprost przeciwnie - dodaje ktoś z rady dzielnicy. - Licealiści mają znajomych w całej Warszawie i chcą mieć blisko do kina, knajpy czy galerii handlowej. Na Ostródzkiej tego nie ma. Poza tym nie róbmy z 16- czy 18-latków małych dzieci.

- Dzieci w wieku 7-15 lat będzie na Białołęce tak dużo, że nawet po otwarciu budynku przy Warzelniczej przekształcanie tego przy Ostródzkiej w liceum jest skrajnie nieodpowiedzialne - krytykuje urzędnik z białołęckiego ratusza. - To próba rozwiązywania problemu, którego nie ma i raczej nie będzie.

(dg)

.
 

REKLAMA

Komentarze (14)

 Taltos2

05.04.2019 13:37

To faktycznie kiepski pomysł. Ważniejsza podstawówka dla małych dzieciaków, młodzież może sobie dalej pojeździć. Ja z Pragi jeździłem na Mokotów i nie narzekałem, ile się w tramwaju można nauczyć ;-) I nie oszukujmy się, nowe LO bez reputacji to nie będzie szkoła 1 wyboru, Orły tam nie dolecą, to praca na lata (patrz jedyne LO na Białołęce). A skoro tak, to na spokojnie przemyśleć temat i ewentualnie od podstaw wybudować nowy budynek w sensownej lokalizacji...

# obywatel

05.04.2019 14:52

Oczywiscie ze na Ostrodzkiej powinno powstac liceum. Kilka duzych podstawowek wystarczy, na Juranda juz robia listy z deklaracjami kto zostanie bo sie dyrekcja boi ze dziaciaki im uciekna na Hemara do nowej szkoly.
Skoro bylo niedawno tu gimnazjum to moze byc tez LO. Po co mlodziez ma tracic godzine na dojazd zapchana S8 na druga strone Wisly jak budynek jest i mozna go wykorzystac, A czasu nigdy za wiele... co sie zaoszczedzi na dojazdach to mozna spozytkowac na nauke czy dodatkowe zainteresowania. A pisanie ze mlodziez woli jezdzic "do miasta" bo tam ma galerie , knajpy i kino ???!!!! nie robcie wsi z Białołęki ! tym bardziej ze tu mowa o szkole a nie o miesjcach do spedzania czasu wolnego :) A i tak nasza Zielona Białołęka jest cały czas gorsza niż Tarchomin - duża Białołęka. patrz - dostep do internetu kablowego, kanalizacji, sciezek rowerowych, ilosci i jakosci komunikacji miejskiej itd. Pozdrawiam mieszkancow Ostródzkiej i Kobiałki :)

# Z lepszej części

05.04.2019 15:23

#obywatel napisał(a) 05.04.2019 14:52
A i tak nasza Zielona Białołęka jest cały czas gorsza niż Tarchomin - duża Białołęka. patrz - dostep do internetu kablowego, kanalizacji, sciezek rowerowych, ilosci i jakosci komunikacji miejskiej itd. Pozdrawiam mieszkancow Ostródzkiej i Kobiałki :)
Była już o tym mowa wiele razy. Trzeba podzielić Białołękę na dwie dzielnice, bo co ma Tarchomin wspólnego z Ostródzką i Kobiałką? Ta część jest faktycznie strasznie spartaczona, ale nie naprawisz tego zabierając kasę Tarchominowi. Choćbyś skubał Tarchomin, Nowodwory i Żerań przez najbliższe 30 lat, to nie wystarczy jej. Naprawa tej części Białołęki wymaga wdrożenia jakiegoś specjalnego miejskiego programu, finansowanego z kasy całego miasta, a nie Białołęki. Punktem wyjścia powinien być podział Białołęki.

REKLAMA

# z ZB

05.04.2019 15:56

Dlaczego Piotr Jaworski (PO), jego koleżanki i koledzy z PO, radni Warszawy z PO nie powiedzą wprost mieszkańcom że są przeciwko liceum na Zielonej Białołęce? Dlaczego mówią że są za skoro tak naprawde są przeciw? Po co ta maskarada? Miejcie honor i godność powiedzieć jak jest.

# Tugon

05.04.2019 18:24

Oczywiscie, że liceum być powinno. To jest chore, że na BL poza osiedlami w błocie niczego nie ma. Nie każdy marzy o podróży codziennie 1 - 2 h do "dobrego liceum" - a Białołęka na prawie 150 tys. mieszkańców i jedno liceum. Chodzi o to, żeby jeździł daleko do liceum ten co CHCE. a tem co MUSI, bo innego wyjscia nie ma.

# gra

06.04.2019 03:50

Ciekawa jestem kto był sponsorem tego artykułu... jedno wiem, że autor nie zna realiów północnej Zielonej Białołęki! A na pewno tu nigdy nie był, lub przyjechał samochodem!Tak jak większość naszego Zarządu i Zarządu miasta.... Ciekawa też jestem, którzy to nasi Radni w oczy mówią jedno a za plecami co innego - i tego się nigdy nie dowiem. Będę miała żal do wszystkich! Nikt nikomu nie zabrania wysyłać własne dzieci do renomowanych szkół z dojazdem w obie strony 3 godziny! Zwłaszcza te 16 letnie. Nie wiadomo dla których dzieci będzie to szkoła óśmego wyboru! może właśnie dla naszych 13 14 letnich ósmoklasistów. Boimy się, że będzie to szkoła dla innych dzielnic i miejscowości a sami wysyłamy dzieciaki gdzie indziej? Kłamstwem jest, że na Ostródzką są bezpośrednie autobusy z Legionowa, Nieporętu lub Marek lub innych dzielnic.. To jest rejon najgorzej obsługiwany komunikacją zbiorową w całej Warszawie. Kto tu przyjedzie? To jest najbardziej Białołęcka szkoła i jak się władze postarają to kiedyś będzie renomowane liceum Tylko trzeba chcieć..

REKLAMA

# Rodzice

06.04.2019 11:06

Ja się wychowałam na Bielanach. Licea, technika, zawodówki. Do swojego LO miałam 100 m, a gdybym wolała inne, kilka przystanków autobusem lub tramwajem. W tej chwili jest kilkanaście szkół, włączając społeczne itd. A na Zielonej Białołęce? Okrągłe ZERO.
Komuś STRRASZNIE osobiście zależy, żeby nic się nie zmieniło. Argumenty z artykułu są żywą kalką słów pani wiceburmistrz ze spotkań w tej sprawie. Ona by może chciała, no ale niestety, ma MUR. Pytamy - o jaki mur chodzi? Może osobiste znajomości z osobami, które mają ciepłe posady dzięki obecnej szkole? No jeśli się tam mamy bawić, kosztem setek dzieciaków, co stoją w autobusach i rodzicielskich samochodach w korkach na Grocie i reszcie zatkanych ulic, którymi się ludzie próbują do pracy dostać? Bardzo nie fair zagrywka ten artykuł - nierzetelny, stronniczy, na zamówienie. Bardzo brzydko i kiedyś, mam nadzieję, okaże się, jak to wyglądało. Ok, wobec tego napiszemy do minierstwa, Gminy i WSZĘDZIE. Będziecie musieli wyjaśnić komuś poza rodzicami, jakie to rzeczowe argumenty uniemożliwiają Wam stworzenie szkoły, która ze wszech miar jest niezbędna.

 rocher

06.04.2019 13:06

siemka

# Michał - ojciec

07.04.2019 16:43

Niestety na Zielonej Białołęce nie ma żadnej szkoły średniej i dzieci są zmuszone jeździć prawie godzinę rano do najbliższej szkoły. Jest to nieodpowiedzialne zaniedbanie radnych Urzędu Białołęka. Prawdopodobnie ich dzieci chodzą do podstawówki lub w ogóle ich nie mają i ten problem ich nie interesuje, niestety...

REKLAMA

# Michal - ojciec

07.04.2019 16:44

Niestety na Zielonej Białołęce nie ma żadnej szkoły średniej i dzieci są zmuszone jeździć prawie godzinę rano do najbliższej szkoły. Jest to nieodpowiedzialne zaniedbanie radnych Urzędu Białołęka. Prawdopodobnie ich dzieci chodzą do podstawówki lub w ogóle ich nie mają i ten problem ich nie interesuje, niestety...

# Robert

07.04.2019 19:38

Ktoś zapomniał, że teraz, po dwóch reformach (w te i we wte...) do liceum pójdą dzieci nie 16-letnie, tylko 15, 14-to a nawet 13-letnie! Bo we wrześniu jeszcze niektóre nie skończą 14 lat, gdy poszły do szkoły jako 6-latki. I te dzieci nie szukają knajp w centrum, aby posiedzieć tam z kolegami, tylko spędzają ten czas w autobusach dojeżdżając do domów na peryferiach... czyli na Białołękę.
I że dzieci szybko dorastają i kończą szkołę, a za chwilę obrońcy podstawówek z dziećmi w 4-tej czy 5-tej klasie sami zaczną lamentować, gdzie do liceum?!
Zarządzanie miastem czy nawet dzielnicą to konieczność myślenia PERSPEKTYWICZNEGO, więcej, niż na rok czy dwa naprzód, nawet dalej, niż bieżąca kadencja.

# Mli

07.04.2019 21:52

>Zarządzanie miastem czy nawet dzielnicą to konieczność myślenia PERSPEKTYWICZNEGO, więcej, niż na rok czy dwa naprzód, nawet dalej, niż bieżąca kadencja.
Dokładnie tak. To po prostu niepojęte - tak wieki obsar, tyle młodych rodzin, tysiące dzieci i same podstawówki. Nigdzie poza nami tak nie ma.

REKLAMA

# Bozena

08.04.2019 08:25

Mówimy NIE dla wielogodzinnych dojazdów!!! Nasze dzieci także mają prawo do nauki w swojej dzielnicy!!!
Od września otwierają szkołę podstawową przy Warzelniczej na 1300 uczniów, a od nastego roku Verdiego (Ruskowy Bród) chyba jeszcze większą.
Budynek pogimnazjalny przy Ostródzkiej jest idealnym miejscem na liceum od tego roku szkolnego. Nowa szkoła Warzelnicza znajduje się 300 m od szkoły przy Ostródzkiej - po co dwie ogromne podstawówki obok siebie??? Czy ktoś ma kompleks Lorda Farquaada?

 Pani Wiosna

24.05.2019 22:49

Dzięki Wiośnie, każda Polka i Polak do 26 roku życia będą mogli bezpłatnie podróżować po Unii Europejskiej. #wiosna #wiosnabiedronia #KGawkowski
https://imgbbb.com/image/emzjZ
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024