REKLAMA

Legionowo

Historia

 

Legionowo skończyło 86 lat!

  22 marca 2016

alt='Legionowo skończyło 86 lat!'
źródło: Muzeum Historyczne w Legionowie

17 marca 1930 roku Minister Spraw Wewnętrznych H. Józewski rozporządzeniem utworzył gminę wiejską Legionowo w powiecie i województwie warszawskim.

REKLAMA

Minister zarządził utworzenie gminy Legionowo na obszarach wyłączonych z wiejskiej gminy Jabłonna: osady parcelacyjnej Jabłonna - Legionowa, folwarku Ludwisin, terenów stanowiących własność państwa, położonych przy szosie Jabłonna - Zegrze oraz poligonu (obecnego os. Piaski) i wsi Cegielnia. Na mocy rozporządzenia Legionowo stało się więc samodzielną gminą wiejską z miejskim systemem finansowania.

Na taką decyzję ministra wpływ miał rozwój cywilnej części terenów dzisiejszego Legionowa, jaki dokonał się po 1918 roku. Proces parcelacji dóbr Maurycego hr. Potockiego rozpoczęty w 1925 roku przekształcił dotychczasowe tereny leśne w ogromny plac budowy. Osada parcelacyjna "Jabłonna Legionowa" w latach 20-tych i 30-tych objęła około 3 tysiące działek. W latach 1925-1931 wybudowano około 1300 budynków drewnianych. Liczba ludności wzrosła w tym okresie z 658 do 8856 osób.

Wobec tak ogromnego wzrostu liczby ludności i budynków mieszkalnych stało się więc oczywiste, że osada powinna usamodzielnić się administracyjnie. Utworzenie samodzielnej gminy pozwoliło mieszkańcom Legionowa uregulować życie społeczne. W grudniu 1933 roku arcybiskup Aleksander Kakowski erygował parafię pod wezwaniem św. Jana Kantego. Rok później z inicjatywy proboszcza parafii ks. Anatola Sałagi zlokalizowano cmentarz. W latach 30. XX wieku w Legionowie funkcjonowały m.in. poczta, cztery szkoły powszechne, szkoła handlowa, Państwowy Instytut Meteorologii, Związek Legionistów i jedno z pierwszych w Polsce kin dźwiękowych. Czyli w latach 30. nawet na wsi bywały dobre kina, a dziś nie ma go 70- tysięczne miasto. A mówiła mi babcia, że przed wojną to były czasy!

(wk)

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Piotr Kacperski

23.03.2016 07:56

KINO BAJKA TO BYŁO. Było kinem mojego pradziadka a mój dziadek HENRYK GOLIK miał w nim swój sklepik z napojami i słodyczami.Przed wojną pradziadek sprzedał kino ludziom ze Szczecina. Kto wie co by było gdy by kino zostało w mojej rodzinie.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024