Jak znajdzie inwestora. Z analizy przeprowadzonej przez miasto i powiat wynika jasno, że Legionowo powinno mieć szpital. Placówka ma powstać przy ulicy Sowińskiego 4.
W poniedziałek 7 listopada na konferencji w ratuszu miejskim przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych wśród mieszkańców w październiku tego roku. Takie informacje były zbierane w Legionowie po raz pierwszy, do tej pory opierano się na szacunkach i danych z Narodowego Funduszu Zdrowia. Wyniki potwierdzają ogólne założenia, że najwięcej chorych to dzieci oraz osoby po 60. roku życia, którym najbardziej potrzebna jest podstawowa opieka szpitalna.
Placówka musiałaby posiadać 111 miejsc na czterech podstawowych oddziałach: chorób wewnętrznych, chirurgii, pediatrii i ginekologiczno-położniczym.
Teraz większość pacjentów korzysta z niej w Warszawie i okolicach. Przyjmując te założenia, legionowski szpital nie musiałby być placówką bardzo dużą, z zagwarantowaniem opieki specjalistycznej (np. neurochirurgii czy angiologii). Z danych, jakie zebrano podczas październikowego badania przyjęto, że placówka musiałaby posiadać 111 miejsc na czterech podstawowych oddziałach: chorób wewnętrznych, chirurgii, pediatrii i ginekologiczno-położniczym. Do tego należy doliczyć niewielki oddział intensywnej terapii oraz izbę przyjęć z gabinetami ambulatoryjnymi i diagnostycznymi.
Miejsce na szpital w Legionowie znalazłoby się przy Sowińskiego, jednak najpoważniejszym problemem jest brak funduszy na jego budowę. Koszt powstania placówki szacowany jest na blisko
80 mln zł, a takich pieniędzy powiat - któremu podlegałby szpital - nie ma.
- Nie ma też możliwości zaciągnięcia kredytu na ten cel - mówił na konferencji starosta Jan Grabiec. Rozwiązaniem byłoby pozyskanie partnera strategicznego, który pokryłby większość kosztów powstania placówki.
)wt(