Krytyka remontu Traktu Lubelskiego. Urzędnicy: za późno
8 kwietnia 2014
Jesienią pisaliśmy o nowo wybudowanym rondzie na Trakcie Lubelskim przy Bronowskiej. - Drogowy bubel - mówili wtedy mieszkańcy. Słów krytyki na temat remontu Traktu Lubelskiego jest znacznie więcej.
Za późno na narzekanie? - Nikt nie ma obowiązku kontrolowania urzędników i radnych na etapie projektowania! Mamy prawo ufać, że wybrana przez nas władza to ludzie co najmniej rozsądni - zauważa jeden z mieszkańców. Czy tak jest w istocie?
Gdzie najgorzej?
- Trakt Lubelski na odcinku od Bronowskiej do Kadetów jest jednym wielkim nieporozumieniem! Trawniki po obu stronach zajmują tyle samo miejsca co dwa pasy ruchu. O żadnym parkowaniu nie ma mowy, bo oznaczałoby to totalne zablokowanie ruchu! O braku ścieżki rowerowej już nie mówię - pisze jeden z mieszkańców na forum internetowym.
Na skrzyżowaniu Traktu z Lebiodową powstała wysepka. Konsultacje społeczne w sprawie przebudowy ulicy Zwoleńskiej i Traktu Lubelskiego trwały całą jesień 2012 roku - mówi Adam Sobieraj, rzecznik ZDM. Dotychczas było tam przejście dla pieszych. Wystarczało. Według mieszkańców efekt będzie taki, że żaden większy pojazd (śmieciarka czy szambiarka) nie skręci w lub z Lebiodowej bez tratowania, czyli burzenia wysepki.
Urzędnicy: projekt był akceptowany
- Docelowe odtworzenie nawierzchni ulicy Trakt Lubelski jest realizowane przez wykonawcę zgodnie z zatwierdzoną dokumentacją projektową, która na etapie powstawania była omawiana i ostatecznie uzgodniona m.in. z Zarządem Transportu Miejskiego, stołecznym Biurem Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym, władzami dzielnicy oraz zatwierdzona przez inżyniera ruchu i zarządcę drogi, tj. Zarząd Dróg Miejskich. Wszystkie powyższe instytucje weryfikowały rozwiązania zaproponowane w projekcie pod kątem optymalności i zgodności z obowiązującymi przepisami. Wszelkie wnioski w sprawie projektu można kierować do zarządcy drogi - mówi Marzena Wojewódzka z zespołu prasowego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
Jak sprawę komentuje Zarząd Dróg Miejskich? - Konsultacje społeczne w sprawie przebudowy ulicy Zwoleńskiej i Traktu Lubelskiego trwały całą jesień 2012 roku - mówi Adam Sobieraj, rzecznik ZDM. - Nasi pracownicy jeździli do urzędu dzielnicy rozmawiać z mieszkańcami, rozmowy był konstruktywne. Mieszkańcy byli zadowoleni. To co widać, jest efektem tych konsultacji! Ludzie mówili jedno: chcemy się tu czuć bezpiecznie. Skoro nie możecie ustawić sygnalizacji, to zróbcie tak, abyśmy nie bali się przejść przez jezdnię, aby nie dochodziło do rajdów samochodowych. To też robimy - kwituje Sobieraj.
Jak wygląda terminarz dalszych prac?
Remontowane będą odcinki ul. Trakt Lubelski od Kombajnistów do Zwoleńskiej oraz ul. Zwoleńskiej od Traktu do Wiązanej (kwiecień-maj), a później od Wiązanej do Rogatkowej (czerwiec-lipiec). Prace będą także prowadzone pomiędzy ul. Lucerny a Klimontowską (czerwiec-wrzesień). Powstanie odwodnienie, nowe chodniki, przejścia dla pieszych z azylami bezpieczeństwa, a także przystanki autobusowe.
Na skrzyżowaniach ul. Trakt Lubelski z ulicami Zwoleńską i Bronowską zaplanowano ronda.
Prace współfinansują Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz Zarząd Dróg Miejskich.
kz