REKLAMA

bck kino plenerowe 02 1bck kino plenerowe 02 2bck kino plenerowe 02 0
Puls Warszawy

środowisko »

 

Koniec z kominkami? Aktywiści chcą zakazu

  18 listopada 2019

alt='Koniec z kominkami? Aktywiści chcą zakazu'

Prawie 6000 podpisało się pod nową petycją działaczy "antysmogowych". Celem jest 10 000.

REKLAMA

bck kino plenerowe 03 2bck kino plenerowe 03 0

Całkowity zakaz palenia węglem w gospodarstwach domowych od 2023 roku oraz natychmiastowy zakaz palenia w kominkach, kozach i ogrzewaczach pomieszczeń w dniach, w których prognozowane stężenie pyłów PM10 przekroczy normę - takie postulaty ogłosili aktywiści z grup Warszawa Bez Smogu, Smog Wawerski i Warszawski Alarm Smogowy. Drugi z nich oznaczałby w praktyce, że właściciele kominków musieliby zrezygnować z ich używania przez całą zimę.

- O ile podejmowane są działania długoterminowe w sprawie zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, niestety podczas epizodów smogowych reakcją władz jest jedynie ostrzeganie przed podwyższonym poziomem zanieczyszczeń oraz apel o niekorzystanie z kominków i prywatnych samochodów - piszą aktywiści. Polskie drogi: czy zmieniać ich nazwy? Polskie drogi: czy zmieniać ich nazwy? Nazwy ulic - na ogół przechodzimy obok nich obojętnie, często zresztą nie znamy nazwisk ich patronów. No chyba że znaleźlibyśmy się na ulicy Goebbelsa lub Mołotowa, nie mówiąc już o Hitlerze czy Stalinie - ale takich już nie ma. - Oznacza to, że legalne jest palenie w kominku dla przyjemności w dni z przekroczonymi normami zanieczyszczeń i pogarszanie stanu powietrza.

Węgiel na cenzurowanym

Zdaniem autorów PETYCJI styczeń 2023 roku byłby dobrym momentem na rezygnację ze stosowania w Warszawie węgla. Według nich mieszkańcy - z pomocą dotacji i inwestycji w sieć ciepłowniczą - zdążą przerzucić się na importowany z zagranicy gaz oraz odnawialne źródła energii.

W poniedziałek po południu liczba podpisów przekroczyła 5800.

(DB)

.
Dziękujemy, że czytasz nasze artykuły. Chcesz na bieżąco śledzić ważne sprawy w Twojej dzielnicy i w Warszawie?
 Zapisz się do naszego newslettera 
 Obserwuj nas na Google News 
 

REKLAMA

norblin 02 2norblin 02 0

Komentarze (9)

# mateuszek88

18.11.2019 20:30

Podposałem, nie zamierzam żyć w tym smrodzie z bólami głowy.

# Gazik

18.11.2019 23:58

"przerzucić się na importowany z zagranicy gaz". Warto wiedzieć, że gaz który używamy jest wydobywany również w Polsce.

# krisnap

19.11.2019 05:21

No pewnie, lepiej zabronić wszystkim używać kominków jak leci, a nie skupić się na tych, którzy palą w nich, co się pod rękę nawinie. A podobno straż miejska dysponuje już takim wspaniałym sprzętem i możliwościami, tylko że o 16.00 zamykają swój biznes, a właśnie wtedy (wieczorem) wszyscy dają czadu...

REKLAMA

autoreklama tustolica 2autoreklama tustolica 0

# Asdf

19.11.2019 09:12

A dla mnie lobbujecie za kuponem gazu. Wolę polskie drewno. A smogu i tak się nie pozbędziecie bo Niemcy za granicą mają przemysł z którego te cząsteczki lecą do nas.

# commuter

19.11.2019 17:31

Drewno generuje ca tyle samo pyłów co węgiel. Po prostu tak jak w Krakowie należy zakazać sprzedaży węgla i drewna (m. in. kominkowego) oraz produktów pochodnych. Oczywiście trzeba przewidzieć jakiś rozsądny okres karencji. Miałem kominek mieszkając w bloku, a teraz mam i w domku. Palę polskim bioetanolem - bez sadzy i pyłów. Dla wymagających są żelowe i podobne pochodne bioetanolu, zapewniające odpowiednie efekty akustyczne tj. skwierczenie i trzaskanie. Bioetanol poza sezonem nie jest drogi.

# bysiek

20.11.2019 09:21

w tym samym czasie śmieciowa firma BYŚ na Bielanach truje was na potęgę a za wszystko odpowiada nasz uwielbiany Burmistrz Grzegorz P.

REKLAMA

cmp moje zdrowie 2cmp moje zdrowie 0

# ROMWaw

20.11.2019 11:12

Palę w kominku okazjonalnie wysuszonym drewnem liścistym nie kopcę, na codzień ogrzewam gazem ziemnym. Nie rozumiem dlaczego nie weźmiecie się za tych smrodzą na codzień piecami węglowymi tylko chcecie wprowadzać zakazy dla tych co w najmniejszym stopniu przyczyniają się do zanieczyszceń. Proponuję zacząć walkę z tymi trucicielami przez wycofywanie ze sprzedaży złej jakości węgla, miału póżniej podnoszenie cen tego rodzaju opału. Poprzez ekonomię trafić do społeczeństwa wymusić zmianę urządzeń, zakazy stosować jako ostateczność!

# emil

26.12.2019 12:51

chętnie podpiszę

# Jaro

04.04.2020 15:20

A jak już przejdziemy na gaz, który jest tak wspaniały, to podniosą jego cenę, zasada popytu i podaży.
I wtedy w blokach, też ogrzewanie podniosą do góry.
Woda do C.O sama się nie podgrzeje, jak kupowałem piec na ekogroszek to ten groszek był po 400 zł, potem był bum na ten rodzaj piecu i co teraz 1000 zł.

REKLAMA

olowkowa rekrutacja trwa 2olowkowa rekrutacja trwa 0
więcej na forum

REKLAMA

biedronka 050 1biedronka 050 2biedronka 050 0

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

olowkowa kraina swiatowida rekrutacja trwa 2olowkowa kraina swiatowida rekrutacja trwa 0

REKLAMA

olowkowa kraina swiatowida angielski 2olowkowa kraina swiatowida angielski 0

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni