REKLAMA

Białołęka

społeczeństwo

 

Kolejny atak agresywnego psa na Białołęce. Przepisy zbyt łagodne?

  12 kwietnia 2022

Kolejny atak agresywnego psa na Białołęce. Przepisy zbyt łagodne?
zdjęcie ilustracyjne, źródło: pl.freepik.com

Na terenie Białołęki regularnie dochodzi do ataków psów na inne. Ostatnio agresywne zwierzęta zagryzły kota i atakowały inne czworonogi na polanie przy Mochtyńskiej a w okolicy poczty przy Myśliborskiej duży pies zagryzł mniejszego. Czy warszawskie przepisy, które pozwalają właścicielowi spuścić psa ze smyczy pod warunkiem, że sprawuje nad zwierzęciem "kontrolę", nie są przypadkiem zbyt łagodne?

REKLAMA

- Piszę z ostrzeżeniem, żebyście uważali na swoje psy, ponieważ wczoraj około północy obok poczty na Myśliborskiej duży pies zagryzł mniejszego. Był bez smyczy. Proszę, uważajcie na swoje pieski - napisała 7 kwietnia na portalu społecznościowym mieszkanka Białołęki. Agresywne psy zagryzły domowego kota. Co zrobiła policja? Agresywne psy zagryzły domowego kota. Co zrobiła policja?
Mieszkańcy okolic Mochtyńskiej boją się o bezpieczeństwo swoich czworonogów, a nawet dzieci biegających po okolicznych łąkach. Jak donoszą, w ich sąsiedztwie doszło ostatnio do kilku groźnych incydentów z udziałem mieszkańca jednego z bloków, będącego właścicielem dwóch niebezpiecznych psów.

Co mówią przepisy?

Zgodnie z treścią regulaminu utrzymania czystości i porządku "na terenach przeznaczonych do wspólnego użytku psy powinny być wyprowadzane na smyczy a zwierzęta agresywne lub mogące stanowić zagrożenie dla otoczenia również w kagańcach i pod opieką osób, które zapewnią sprawowanie nad nimi kontroli." Jednak kolejny punkt dopuszcza zwolnienie psa ze smyczy, gdy jest oznakowany w sposób umożliwiający identyfikację właściciela a jego właściciel "sprawuje kontrolę" nad psem. "Zwalniając psa ze smyczy należy mieć na względzie bezpieczeństwo ludzi, innych zwierząt i uczestników ruchu drogowego" - czytamy.

Jednocześnie należy pamiętać, że cały czas właściciela psa obowiązuje kodeks wykroczeń. Jeśli nie będzie miał kontroli nad zachowaniem psa a jego podopieczny stworzy niebezpieczną sytuację, może zostać ukarany grzywną do 1000 zł, a nawet trafić do aresztu. Wyjątek stanowią psy ras uznawanych za niebezpieczne, które powinny być wyprowadzane pod szczególnym nadzorem, z założonym kagańcem.

Kup bilet

"Przepis jest kretyński"

- Niestety ten przepis jest kretyński. Jak niby ci ludzie mają "kontrolować psa" inaczej, niż smyczą? Siłą woli, modlitwą, siłą teleportacji? Szkodliwa luka prawna - komentuje jeden z mieszkańców. Mnóstwo mieszkańców przyznaje mu rację.

- Uważajcie na swoje dzieci, gdy widzicie psy bez smyczy. Raz miałam nieprzyjemną sytuację, gdy pies bez smyczy zaatakował mnie i moje dziecko - opowiada mieszkanka. - Miałam już dużo niemiłych sytuacji z psami "podbiegaczami". Ostatnio matka z dziećmi zwyzywała mnie, bo odganiałam jej psa, który chciał pogryźć mojego. Niestety ludzie nie mają pojęcia o mowie ciała psów. Jak komuś na spacerze zwracam uwagę, że jego pies jest agresywny, podbiega, ujada, warczy, doskakuje od tyłu, to słyszę: "co pani się czepia", "on tylko tak straszy", "ale pani jest niemiła".

(db)

.
 

Czytaj na ten temat

Komentarze (12)

# Gfhhvk

12.04.2022 08:12

A domowe kotki puszczone samopas mordują dla zabawy 14mld różnych stworzeń rocznie. W tym 2mld ptaków. Domowe kotki są odpowiedzialne za 75% nienaturalnych zgonów ptaków.

# ktos

12.04.2022 19:45

Gaz pieprzowy lub paralizator załatwi temat.

# kitinek vel ptiktinek

12.04.2022 22:33

#Gfhhvk napisał(a) 12.04.2022 08:12
A domowe kotki puszczone samopas mordują dla zabawy 14mld różnych stworzeń rocznie. W tym 2mld ptaków. Domowe kotki są odpowiedzialne za 75% nienaturalnych zgonów ptaków.
Dokładnie - biedne "pataszki", żal mi ich i szkoda, bo są pożyteczniejsze od kotków.

REKLAMA

# Czytelnik

13.04.2022 03:39

Typowa Białołęka. Ściana wschodnia, Polska B w pigułce.

# GGG

13.04.2022 09:12

A ty siedzisz po nocach w internecie,trzepiesz kapucyna i zasrywasz to forum swoimi pierdami.Molestował cię ktoś na tej strasznej Białołęce ,mama biła ,ojciec gwałcił ,nieudaczniku?

# EvilD

13.04.2022 10:35

Zdecydowanie jeśli chodzi o psy, to właściciele mają gdzieś innych ludzi. Rozumiem, pies to członek rodziny, ale puszczanie samopas dużych i agresywnych pupilków aż się prosi o problemy. Jeżdżąc na rowerze praktycznie nie mam wycieczki bez incydentu w postaci dużego psa biegnącego w moją stronę. W większości przypadków zawołany pies odpuszcza, ale już się zdażyło, że zostałem pogryziony albo pies spowodował wywrotkę czy wpadł pod koła. To naprawdę jest uciążliwe. Niestety tłumaczenie ludziom to walka z wiatrakami a miasto umywa ręce i pozwala na patologię. Chyba się to zmieni jedynie w momencie, kiedy Trzaskowski zostanie pogryziony, bo wcześniej nie sądzę, żeby ktoś się nad tym pochylił mimo już kilku tragicznych wypadków...

REKLAMA

# Cholymelan

13.04.2022 19:52

W większości znanych mi przypadków ataku psa na inne zwierzę lub człowieka jego opiekun nie chciał go wyprowadzić na smyczy tłumacząc, że pies jest ułożony i że on nad psem panuje. A gdy doszło do nieszczęścia to następowało zrzucanie winy na ofiarę - bo zaatakowany piesek na smyczy zaszczekał, po pogryziony był znienawidzonym listonoszem z wieeeeelką torbą, bo dziecko biegało i piszczało i tym sprowokowało, także tak.

# Orto Graff

14.04.2022 18:48

#EvilD napisał(a) 13.04.2022 10:35
już się zdażyło
Łeee, jak tak można?! ZDARZYŁO! Evilu D., do szkoły (podstawowej) wrrróć!

# Ktos9267

15.04.2022 10:11

Jak te "mile" pieski ugryzą w cztery litery kogoś z urzędu gminy, to może zrobią z nimi porządek. Na razie nie widzą problemu...

REKLAMA

# G345

15.04.2022 10:13

#Czytelnik napisał(a) 13.04.2022 03:39
Typowa Białołęka. Ściana wschodnia, Polska B w pigułce.
idealnie napisane, tak jest!!!

# EvilD

16.04.2022 00:00

#Orto Graff napisał(a) 14.04.2022 18:48
Łeee, jak tak można?! ZDARZYŁO! Evilu D., do szkoły (podstawowej) wrrróć!
Racja, przepraszam i odrobię lekcje.

# Ebeieof

24.04.2022 16:22

A może pieski chcą pobiegać na Światowida 56?

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe