REKLAMA

Białołęka

Inwestycje

 

"Kiedy widzę port Żerański, robi mi się smutno". Architekt o Białołęce

  25 stycznia 2017

alt='"Kiedy widzę port Żerański, robi mi się smutno". Architekt o Białołęce'
Czy tak mógłby wyglądać port Żerański? Tak, gdyby władze dzielnicy współpracowały z deweloperami.
źródło: YouTube / Radosław Gajda

Warszawa po latach znów docenia potencjał Wisły, ale Białołęka wciąż nie umie wykorzystać portu Żerańskiego.

REKLAMA

Tunel Wisłostrady pod Centrum Nauki Kopernik, bulwary wiślane, plaże, rewitalizacja portu Czerniakowskiego... Deweloper to wróg? Nowa strategia władz dzielnicy? Deweloper to wróg? Nowa strategia władz dzielnicy?
Czy zarząd Białołęki jest wyznawcą nowej "religii" uznającej deweloperów za zło zagrażające mieszkańcom naszej dzielnicy? Czy wkrótce wszyscy zapłacimy firmom deweloperskim odszkodowania? Trudno to jednoznacznie ocenić, ale nie ma wątpliwości, że relacje z deweloperami, w tym z największymi, bardzo się ostatnio pogorszyły. Dlaczego?
Po kilku dekadach przerwy Warszawa powoli przypomina sobie, że leży nad rzeką. A czy Białołęka wie, że leży także nad Kanałem Żerańskim? Tematem tym zajął się warszawski architekt Radosław Gajda, prowadzący na YouTube vlog poświęcony architekturze i urbanistyce. W 7-minutowym odcinku pokazał przykłady ciekawego zagospodarowania terenów nad rzekami, kanałami i morzami. Szwedzi, Niemcy czy Portugalczycy świetnie wykorzystują wodę w miastach. Polacy - niekoniecznie. Zdaniem architekta Warszawa powinna jak najszybciej schować kolejne odcinki Wisłostrady w tunelu i zająć się zagospodarowaniem portu Żerańskiego.

- Czy port Żerański może się stać pełnoprawną częścią miasta, atrakcyjną ze względu na swoje położenie nad wodą? Nie jest to takie proste - mówi Gajda. - Potrzeba pieniędzy, woli i mądrości. Deweloperzy muszą wyłożyć pieniądze, aby trochę to miejsce dogęścić i ściągnąć ludzi, którzy tchną tutaj życie. Lokalne władze potrzebują woli i determinacji, by pozwolić deweloperom budować zgodnie z mądrym planem miejscowym.

To oczywista szpilka wbita wiceburmistrzowi Jackowi Poddębniakowi, skonfliktowanemu z firmą Dom Development. Deweloper chce na swoim terenie przy Modlińskiej i Kowalczyka zbudować bloki, obiekty handlowo-usługowe, miejski plac i teren sportowy. Wszystko jest zgodne z obowiązującym planem zagospodarowania a wstępne ustalenia zostały poczynione jeszcze za rządów burmistrza Piotra Jaworskiego. Obecny zarząd torpeduje plany dewelopera.

Milion pomysłów

Zbudowany w latach 50. port Żerański od wielu lat jest "portem" tylko z nazwy. Ogromny obszar u wrót Białołęki to dziś zarośnięty chaszczami i zaniedbany teren "rekreacyjny", na zagospodarowanie którego było w ostatnich latach mnóstwo pomysłów. Hotel, aquapark, centrum konferencyjne, hala sportowo-widowiskowa, biurowce - nic z tej listy nie powstało.

Już siedemnaście lat temu białołęccy radni przekazali tereny portowe konsorcjum, w którym udziałowcami byli ówczesna gmina Warszawa-Białołęka i deweloper J.W. Construction. Przez trzy lata starano się o pozwolenie na budowę dla luksusowego kompleksu hotelowo-gastronomicznego z centrum konferencyjnym i atrakcjami wodnymi.

- Zamierzeniem inwestorów jest stworzenie niepowtarzalnego miejsca, jakiego w Warszawie jeszcze nie ma - pisaliśmy w 2001 roku. - Nowy port ma zmienić na wiele lat sposób stereotypowego postrzegania tej strony Wisły. Ma przyciągnąć rzesze gości spragnionych wypoczynku i rozrywki, których na próżno teraz szukać. Zgodnie z wizją Ludomira Słupeczańskiego, architekta z zespołu projektującego cały kompleks, ma być utrzymany w konwencji Disneylandu - odrealnionego, bajkowego miejsca.

Patrząc po latach na wizualizacje postmodernistycznej, cukierkowej zabudowy portu można cieszyć się, że ówczesne plany spaliły na panewce. Temat powrócił w 2009 roku, gdy burmistrz Jacek Kaznowski zapewniał o "tajemniczym inwestorze", gotowym zainwestować na Białołęce okrągły miliard złotych. Planowana przez Dom Development inwestycja to kolejne podejście do tematu rewitalizacji Żerania. Tym razem plan jest tak realny, jak nigdy wcześniej, ale inne jest także podejście samorządu. Port Żerański wciąż czeka na swoją kolej.

(dg)

.
 

REKLAMA

Komentarze (7)

 Zenek1

26.01.2017 19:12

Kiedy widze jak upadają resztki etyki dziennikarskiej, robi mi sie smutno.
Droga Trybuno Białołęki jak to jest że w jedną ręke dostajesz sowite wynagrodzenie z ratusza za tak zwane promocyjne artykuły a drugą głaszczesz dewelopera i piszesz paszkwile na burmistrza. Pokorne ciele dwie matki ssie??

 Nala

30.01.2017 07:57

Ja mieszkam na Kowalczyka i zgadzam się, że to miejsce TRZEBA RATOWAĆ, przed deweloperami i takimi praktykami władzy... Sama widzę, jak bardzo pozwala sobie deweloper budujący osiedle na którym mieszkam - żenada.
Jeśli kolejny deweloper "zniszczy" (aczkolwiek władze z nim nic nie robią -przydałoby się chociaż sprzątanie, kosze - i tego chyba najbardziej żal) to miejsce ja się wyprowadzę, ale nic nie przywróci dewastacji przyrody...
Wycinka drzew pod osiedle? To jest zagospodarowanie tego terenu??? Może miejsca użyteczne dla mieszkańców np. miejski placyk zabaw dla dzieci, którego nie ma w okolicy.

 Meggg

30.01.2017 08:57

Nala napisała 30.01.2017 07:57
Ja mieszkam na Kowalczyka i zgadzam się, że to miejsce TRZEBA RATOWAĆ, przed deweloperami i takimi praktykami władzy... Sama widzę, jak bardzo pozwala sobie deweloper budujący osiedle na którym mieszkam - żenada.

Bo do tej pory deweloperzy i władze szły ręka w reke. Ten portal pisal o ex burmistrzu Jaworskim że to burmistrz deweloperów. Jak wyleciał z ratusza to sie troche opanowali ale kto to wie czy nie jest za pozno. Ale i tak. Nie przypuszczałam ze to powiem ale BRAWO burmistrz Poddębniak. Mam nadzieje ze naprawde stanal po naszej stronie. Dość bezsensownego niszczenia zieleni i betonowania Białołęki!!

REKLAMA

 warkaree

07.03.2017 19:16

W sumie ma rację ten architekt, ale to nie cieszy nic, a nic...

 Meggg

08.03.2017 09:43

"architekt" dostał pieniądze od dewelopera to powiedzial co mu kazali. Wstyd

# leeenn

03.07.2018 03:16

nie rozumiem oburzenia, aktualnie ten rejon to zaniedbana i zapomniana dzielnica, a mogłaby być jedną z wizytówek Warszawy... Gdyby może ten teren zagospodarować, zrewitalizować nabrzeże i urządzić piękne bulwary z knajpkami i innymi atrakcjami to chyba każdy by na tym zyskał... Ale to takie polskie, że ktoś kupuje mieszkanie w Warszawie i burzy się że deweloper dwie działki obok wyciął drzewo pod budowę nowego bloku. Ja zawsze uważałam, że nowe bloki to doskonały rozwój dla danego obszaru. Grunt to budować mądrze tak aby było miejsce do życia, skwery, punkty usługowe a także miejsca parkingowe. Byłam na nabrzeżu kanału żerańskiego 2 mce temu i przykro patrzeć że teren jest zaśmiecony i zapomniany a lokalni deweloperzy mimo najszczerszych chęci posprzątania i zagospodarowania terenu na park nie mają zgody władz... W pełni zgadzam się z tym archtektem. Z polskich miast doskonałym przykładem jest piękna Bydgoszcz, czy choćby Wrocław, a Warszawa niestety taka jakby zaściankowa... cóż... napływ mieszkańców z małych miejscowości zrobił swoje, z tym, że jak ktoś mieszka w stolicy to powinien rozumieć że zieleń w takim miejscu to powinien być park a nie krzaki nad kanałem...

REKLAMA

 Do rzeczy

03.07.2018 10:04

Dla mnie ten parczek to kuriozum. Malutki, a czego tam nie upchali... Mydło i powidło.
A może władze zagospodarowałyby w mądry sposób teren po drugiej stronie ulicy. Wiem, wiem, że to rezerwa pod budowę jakieś tam trasy, ale nie wiadomo, kiedy ona powstanie (pewnie nie w najbliższych kilkunastu latach nawet), a plac ogromny i w środku tej części dzielnicy. Pewnie mogłoby tam być, póki co, coś więcej niż tylko trawa i klepisko. Teraz tylko wiatr tam wieje, wieś kompletna, a nie miasto.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy