REKLAMA

Targówek

historia »

 

Gród na Bródnie promowała łasica. Gdzie są turyści?

  14 października 2014

alt='Gród na Bródnie promowała łasica. Gdzie są turyści?'
źródło: Urząd Dzielnicy Targówek

Ponad 450 przedszkolaków wzięło udział w imprezie "Osada - Bródno Stare". Grodzisko zasługuje jednak na reklamę także wśród osób starszych niż pięciolatki.

REKLAMA

W ramach imprezy o niezrozumiałej nazwie, zorganizowanej przez urząd dzielnicy Targówek i Przedszkole nr 106, 458 dzieci poznawało w Lesie Bródnowskim swoje dziedzictwo - historię grodu na Bródnie, stroje rycerzy mazowieckich i krzyżackich, wybijanie monet średniowiecznymi metodami i strzelanie z tatarskiego łuku. Na koniec przedszkolaki otrzymały książki "Bródek i Targówek" oraz pamiątkowe monety, a do zdjęć z nimi pozował... człowiek przebrany za łasicę.

Stefan Łasica to postać, pojawiająca się w szkołach i na wydarzeniach z udziałem dzieci, mająca zachęcać do poznawania Targówka. Jego obecność na imprezie dla przedszkolaków jest być może uzasadniona, ale pokazuje jednocześnie całkowity brak pomysłu na promocję grodu.

Na poziomie przedszkola wrzucenie do jednego worka pt. średniowiecze - grodu z IX-X wieku, łuków tatarskich (XIII w.) i tańców dworskich (XV w.) jest jeszcze rozsądne, ale chcąc zareklamować park archeologiczny - którym formalnie od sześciu lat jest grodzisko - trzeba skupić się na historii naszych przodków i pokazać gród tak, jak na to zasługuje.

Bródnowskie grodzisko, czyli pozostałość po grodzie, to ślad po osadnictwie z IX-X wieku. Widoczne do dziś pagórki są resztkami ziemno-drewnianych wałów, otaczających majdan, na którym nasi przodkowie chronili się przed najazdami. Już cztery lata temu pisaliśmy o planach budowy w Lesie Bródnowskim pawilonu wystawienniczego z ekspozycją obiektów z wykopalisk, salami multimedialnymi i wizualizacją grodu. Wszystko miało powstać do 2013 r. Na północ i zachód od wałów znajdowała się osada z prawie 90 domami. Gród powstał z inicjatywy Piastów, którzy używali go do kontrolowania podbitego Mazowsza. Został opuszczony z niewiadomych przyczyn w XI wieku.

Miejsce związane z wczesną historią Polaków i jeszcze tajemnicze porzucenie osady? Brzmi jak materiał na muzeum o międzynarodowym zasięgu. I niewielkie muzeum rzeczywiście miało powstać. Już cztery lata temu pisaliśmy o planach budowy w Lesie Bródnowskim pawilonu wystawienniczego z ekspozycją obiektów z wykopalisk, salami multimedialnymi i wizualizacją grodu. Wszystko miało powstać do 2013 r., ale...

- Warszawę dopadł kryzys finansowy - mówi burmistrz Grzegorz Zawistowski. - Plany są nadal aktualne, chociaż musieliśmy je przełożyć na przyszłość. Obecnie priorytetem jest dla nas budowa żłobków i przedszkoli.

Kiedy w Lesie Bródnowskim powstanie porządny park archeologiczny? Pieniędzy na inwestycję nie uwzględniono w perspektywie budżetowej na przyszły rok, więc modernizacja może zacząć się najwcześniej w 2016. O ile będą na to fundusze.

DG

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024