REKLAMA

Targówek

bezpieczeństwo »

 

Wolniej na Zaciszu. I bardzo dobrze!

  15 października 2014

alt='Wolniej na Zaciszu. I bardzo dobrze!'

W zeszłym miesiącu na Jórskiego i Gilarskiej zostały zamontowane wyspowe progi zwalniające.

REKLAMA

Było to spełnienie wniosków mieszkańców Zacisza i rodziców dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 52, popartych uchwałami rady rodziców i setkami podpisów, także z prywatnego przedszkola i szkoły przy ulicy Łokietka. Ulica Samarytanka ma jeszcze zostać zabezpieczona w dodatkowy sposób.

Już od lat, z powodu braku ulicy Nowo-Trockiej, ciąg Jórskiego - Samarytanka - Gilarska służy za szybki przejazd z Bródna i Białołęki do Radzymińskiej i w przeciwnym kierunku. Samochodów jest tak dużo, że natężenie ruchu na osiedlowych jezdniach jest porównywalne ze Śródmieściem. Każdy przejazd ciężkiego samochodu czy autobusu oznacza drżenie szklanek i talerzy w okolicznych domach, niektóre mają już pęknięcia. Dodatkową uciążliwością dla mieszkańców, którzy chcą po prostu wyjechać ze swojej posesji, z garażu, jest brak pewności, czy ten wyjazd nie skończy się stłuczką. W ostatnich dwóch latach policja zanotowała już takie kolizje: zderzenia boczne, nieudzielenie pierwszeństwa, potrącenie pieszego...

Jednak nie te statystyki zdecydowały o montażu spowalniaczy ruchu, a bezpieczeństwo dzieci i rodziców przemierzających te ulice w drodze do placówek oświatowych. Kierowcy pędzący swymi pojazdami nie zwalniają nawet na łuku skrzyżowania ulic Jórskiego i Samarytanka, gdzie trzeba było zamontować specjalne bariery ochronne.

W czerwcu rozpędzony passat wpadł na chodnik ulicy Samarytanka, potrącił jedną z mam wracającą ze swoją pociechą ze szkoły (dziecku nic się nie stało), a następnie wpadł na przystanek autobusu linii 120. Ulice zaciszańskie to nie obwodnica miasta, dzielnicy, ale uliczki osiedlowe, które tymczasowo muszą spełniać rolę dróg wielkomiejskich, do czasu rozbudowy ulicy Wincentego, budowy Nowo-Trockiej i innych. To dało konkretny impuls do działania władzom dzielnicy. Kilkaset podpisów pomogło uzasadnić decyzję, choć odpowiedzi na wcześniejsze wnioski spotykały się z odmową.

Moje pierwsze interpelacje w tej sprawie zostały złożone już trzy lata temu, a niebezpieczeństwie w tym rejonie pisałem na łamach "Echa" kilkakrotnie. Wtedy odpowiedź brzmiała: "Nie da się", ponieważ "ulica Gilarska stanowi szybką drogę ewakuacji z tego rejonu". Późniejsze propozycje także zbywano dalszymi analizami wypadków na tych ulicach.

Krytyka

Gdy jednak progi pojawiły się na drodze, poza głosami popierającymi, pojawiły się także krytyczne: "poszkodowani w karetce z uszkodzonym kręgosłupem będą mieli ubaw po pachy", "bzdurne, niszczą zawieszenie samochodu", "prywata, daję Panu czas na ich zdjęcie!", "niech Pan udowodni, że tam ludzie łamią przepisy..", "progi nie rozwiążą problemu. Dopóki kierowcy i piesi będą bez żadnych konsekwencji łamać przepisy, nic się nie zmieni. Po progach zwalniających przejechałam przed chwilą i uważam, że one właśnie mogą być zagrożeniem, bo widziałam, jak samochody próbują jechać środkiem".

Z częścią argumentów nie da się polemizować. Jeśli dla kogoś ważniejszy jest samochód niż dziecko, człowiek, to nie ma na to argumentów. Gdy ktoś mówi, że kierowcy jeżdżą przepisowo, to zapraszam na skrzyżowanie ulic Gilarskiej i Samarytanka ok. 8.00 i 17.00. Niech spróbuje przez nie przejść, najlepiej z trójką dzieci. Teraz gdy przy skrzyżowaniu jest jeszcze zlokalizowana filia Szkoły Podstawowej nr 52 z klasami zero, bezpieczeństwo musi być zapewnione!

Zaciszańskie ulice to nie obwodnica miasta, dzielnicy, ale uliczki osiedlowe, które tymczasowo muszą spełniać rolę dróg wielkomiejskich, do czasu rozbudowy ulicy Wincentego, budowy Nowo-Trockiej i innych.

Z perspektywy dwóch tygodni uważam, że zamontowanie progów było jak najbardziej uzasadnione. Ruch na ulicach się uspokoił. Kierowcy przyzwyczaili się już do nowej sytuacji. Część z nich chyba zmieniła trasę i samochodów jest jakby mniej. Rodzice czują się bezpieczniej, prowadząc swoje pociechy do szkoły. Gdyby wszyscy przestrzegali przepisy, tak drastyczne środki w postaci progów nie byłyby potrzebne, ale skoro inaczej się nie da...

Jędrzej Kunowski
radny dzielnicy Targówek

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# KrANia

18.10.2014 21:15

Fajnie że sie pojawiły w końcu tam progi, ale przydałyby sie patrole bo kierowcy nie przestrzegają ograniczenia prędkości i pędzą omijając progi środkiem :( czekamy na nowotrocka może tak jak kiedyś dzięki temu nazwa tego osiedla będzie chociaż troszkę odzwierciedlać jego nazwę, bo teraz przez to natężenie ruchu to niestety jest strasznie.

# 19102014

19.10.2014 17:53

"Z perspektywy dwóch tygodni uważam, że zamontowanie progów było jak najbardziej uzasadnione. Ruch na ulicach się uspokoił. Kierowcy przyzwyczaili się już do nowej sytuacji"
Nie za bardzo się uspokoił bo są wariaci nadal jeżdżący szybko mimo obecności tych progów lub starający się (w wielu przypadkach skutecznie) omijać te progi weyjeżdżając ze swojego pasa ruchu stwarzając tym samym niebezpieczne sytuacje dla jadących z przeciwka.
Dlatego dla takich kierowców w celu większego uspokojenia należy dodatkowo zamontować conajmniej jeden próg usytuowany z którejkolwiek strony istniejącej pary progów na środku jezdni, wprost na linii oddzielającej oba pasy ruchu.

# Wyborca/kierowca

21.10.2014 09:22

Myślę, że wszyscy kierowcy jadący codziennie ul Gilarską powinni za to Panu Kunowskiemu podziękować przy urnach wyborczych
Ja na pewno tak uczynię
Pozdrawiam

REKLAMA

# martam

25.10.2014 17:54

Jako matka i mieszkanka tamtych okolic bardzo doceniam te progi, kierowcy kochani zwolnijcie, to są ulice osiedlowe, nie omijajcie progów środkiem, chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. Pan Jędrek ma mój głos w wyborach.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni