REKLAMA

Bielany

Materiał sponsorowany

 

Wkrótce ruszy budowa Gazociągu Warszawskiego. Ważne spotkanie z mieszkańcami Bielan

  4 listopada 2022

alt='Wkrótce ruszy budowa Gazociągu Warszawskiego. Ważne spotkanie z mieszkańcami Bielan'

W kwietniu 2023 r. GAZ-SYSTEM planuje rozpocząć budowę Gazociągu Warszawskiego - inwestycji, która jest kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców Warszawy i jej okolic. Oddanie gazociągu planowane jest na 2025 r., ale już teraz GAZ-SYSTEM zaprasza mieszkańców na spotkania informacyjne.

REKLAMA

  • Dzięki tej inwestycji zwiększy się dostępność gazu dla mieszkańców Warszawy i gmin ościennych.
  • Budowa Gazociągu Warszawskiego pozwoli na przyłączanie nowych odbiorców z sektora elektroenergetyki, gwarantując mieszkańcom nieprzerwane dostawy ciepła i energii elektrycznej.
  • Władze Warszawy zyskają dodatkowe wsparcie w walce ze smogiem, a mieszkańcy - szansę na czystsze powietrze.
  • Gazociąg o długości 28,5 km będzie przebiegać przez gminy: Nieporęt, Jabłonna, Warszawa (dzielnice - Białołęka, Bielany, Bemowo), Łomianki, Stare Babice, Ożarów Mazowiecki.
  • Ruszyły spotkania z mieszkańcami - 8 listopada odbędzie się spotkanie na Bielanach.

    Gazociąg Warszawski odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na gaz ziemny

    Korzyści z powstania nowego gazociągu są bardzo duże, biorąc pod uwagę zarówno obecne potrzeby, jak i prognozowany wzrost zapotrzebowania aglomeracji warszawskiej na paliwo gazowe. Dzięki tej inwestycji będą zapewnione większe ilości gazu dla ciepłowni osiedlowych i miejskich, odbiorców dystrybucyjnych, a w konsekwencji także mieszkańców. Sam gazociąg, jako element infrastruktury przesyłowej, poprawi stabilność zasilania i techniczne warunki pracy całej magistrali gazowej istniejącej wokół stolicy. Gaz wykorzystywany w miejskich ciepłowniach i elektrociepłowniach do produkcji prądu i ciepła będzie skutecznym orężem w walce z miejskim smogiem.

    Infrastruktura, która istnieje dzisiaj, umożliwia dostarczenie do Warszawy ok. 1 mld m3 gazu rocznie. A dzięki budowie Gazociągu Warszawskiego GAZ-SYSTEM będzie mógł przesłać każdego roku nawet ponad 2 mld m3. Dzięki temu nowi odbiorcy przemysłowi, w tym producenci prądu i ciepła, a także spółki dystrybucyjne będą mogły w szerszym zakresie korzystać z niskoemisyjnego źródła energii.

    Przebieg Gazociągu Warszawskiego Trasa inwestycji została zaplanowana w taki sposób, aby przebiegała jak najbliżej istniejącego już gazociągu. Dzięki temu inwestor w maksymalnym stopniu może skorzystać z aktualnej strefy kontrolowanej po to, by zminimalizować wpływ przyszłej budowy na otoczenie. W trakcie projektowania trasy Gazociągu Warszawskiego GAZ-SYSTEM podjął szereg czynności, które ograniczą ingerencję budowy na środowisko. Trasa została zaprojektowana z uwzględnieniem głosu samorządów i mieszkańców, aby w możliwie najlepiej odpowiadać na potrzeby społeczności lokalnych. Spółka podjęła także decyzję o przeznaczeniu dodatkowych nakładów finansowych szacowanych na ok. 35,6 mln zł m.in. na ochronę miejsc cennych przyrodniczo na całej trasie gazociągu. Pozwoli to zredukować wycinkę drzew o ok. 30%. W sierpniu tego roku, GAZ-SYSTEM podpisał z Miastem Stołecznym Warszawa list intencyjny, w którym strony zadeklarowały wolę współpracy przy realizacji dobrowolnych działań przyrodniczych i kompensacyjnych w związku z planowaną inwestycją.

    Kup bilet

    Spotkania z mieszkańcami

    Spotkanie z mieszkańcami Bielan odbędzie się 8 listopada, w Sali Widowiskowej Bielańskiego Centrum Edukacji Kulturalnej, ul. Szegedyńska 9. Start spotkania o godz. 17.00.

    REKLAMA

    Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

    GAZ-SYSTEM podczas budowy Gazociągu Warszawskiego zastosuje nowoczesne i sprawdzone technologie, wykorzystując przy tym najlepszej jakości materiały oraz systemy zabezpieczeń zarówno podczas budowy, jak i eksploatacji infrastruktury przesyłowej.

    Nowy gazociąg zostanie zbudowany zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa wymaganymi dla tego typu instalacji, uwzględniającymi m.in.:

  • podwyższony poziom wytrzymałości gazociągu,
  • zabudowę systemu czynnej ochrony przed korozją na całej długości gazociągu,
  • zabudowę urządzeń umożliwiających pełną diagnostykę gazociągu, przed i w trakcie eksploatacji, mającą na celu pełną kontrolę stanu jakościowego gazociągu,
  • urządzenia służące do bieżącego monitoringu ciśnienia w gazociągu.

    Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowane jest na kwiecień 2023 r. natomiast oddanie gazociągu do użytkowania na II kw. 2025 r. Więcej informacji o inwestycji na stronie www.gaz-system.pl

  •  

    REKLAMA

    Komentarze (3)

    # Chris

    05.11.2022 19:56

    nie publikuja dokładnej mapy. z tego co pisali wczesnie podobno bardzo duzo czesci lasów okolicznych wytna

    # mic

    07.11.2022 12:25

    Bazując na moich doświadczeniach ten proces wygląda tak:
    1. Ruszają spotkania i ewentualne konsultacje z mieszkańcami terenów, na których ma być inwestycja.
    2. Jeżeli są protesty, wynajmowana jest za grubą kasę agencja PR, która wciska kit mieszkańcom.
    3. Jeżeli dalej lokalsi się burzą, prezesik gaz-system osobiście obiecuje, że przywróci ich okolice do stanu sprzed inwestycji a nawet wykona dodatkowe nasadzenia zostawiając niezbędny, czterometrowy pas nad rurą.
    4. Inwestycja rusza. Wykonawcy działają sprawnie i szybko. Terminowo zakopują gazociąg, wyrównują śliczny, żółty piach i znikają.
    5. Wojewoda zwalnia gaz-system z większości obowiązkowych nasadzeń zastępczych na mocy spec ustawy.
    6. Zakłamany prezesik gaz-system nie gada już do mieszkańców o żadnych ekstra nasadzeniach.
    Teren powoli zarastają chwasty a drzewa już nie wracją.
    Chcecie to zobaczyć? Wpadnijcie na Żerań.

    # Sandacz

    10.11.2022 10:32

    Zezwolenia budowlane zostały wydane, opinia środowiskowa też. Tak, że takie spotkania to bicie piany. to inwestycja strategiczna. Prywatne działki leśne będa wywlaszczane.

    REKLAMA

    więcej na forum

    REKLAMA

    Najnowsze informacje na TuBielany

    REKLAMA

    REKLAMA

    REKLAMA

    REKLAMA

    Misz@masz

    Artykuły sponsorowane

    REKLAMA

    REKLAMA

    Kup bilet

    Znajdź swoje wakacje

    Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

    Polecamy w naszym pasażu

    Wstąp do księgarni

    REKLAMA

    REKLAMA

    Top hotele na Lato 2024
    Top hotele na Lato 2024

    REKLAMA

    Kambukka Olympus
    Kambukka Lagoon

    REKLAMA

    Wyjazdy sportowe
    Wyjazdy sportowe