REKLAMA

Wawer

Historia

 

Falenickie tajemnice: w tej ruinie była kiedyś łaźnia

  13 października 2015

alt='Falenickie tajemnice: w tej ruinie była kiedyś łaźnia'
Mykwa, czyli rytualna łaźnia żydowska znajdowała się przy ulicy Cichej (dziś Kłodzka 12/14)

Ach, przedwojenna Falenica! Gwar na ulicach, żydowskie sklepy pełne różnych towarów, nawet tych zza wielkiej wody. Młodzież spiesząca do szkoły, rzadkie automobile przejeżdżające przez błotniste ulice. Z daleka słychać gwizdek lokomotywy - to pociąg do Warszawy odjeżdża z nowoczesnej stacji. Szkoda, że nie ma tego świata, a pamiątki po nim dożywają swych dni...

REKLAMA

Przed wojną Falenica wyglądała zupełnie inaczej niż dziś. Wąskie ulice zabudowane drewniakami w stylu nadwiślańskim, malutkie sklepy, w których można było kopić mydło i powidło... Gwar ludzi spieszących tu i tam... - Pamiętam przedwojenną Falenicę, choć byłem nastolatkiem - wspomina 89-letni pan Eugeniusz. - To wszystko było jakieś inne. Walcownicza nazywała się Handlowa i była bardzo wąska. Z trudem mógł przecisnąć się tu samochód. Wszyscy chodzili ubrani schludnie, bo odzienie świadczyło o dobrym wychowaniu wyniesionym z domu. Krótkie spodenki? A w życiu! Takie ekstrawagancje były dopuszczone tylko w sporcie. To było normalne, że młody, nawet kilkunastoletni kawaler będzie defilować po swojej ulicy w wyprasowanej koszuli i spodniach, a na stopach będzie mieć wypastowane na glanc buty. Takie to były czasy! - wspomina nasz Czytelnik.

Kres tego świata przyniosła okupacja. Niemcy wywieźli do obozów zagłady tutejszych Żydów. Przed wojną Falenica wyglądała zupełnie inaczej niż dziś. Wąskie ulice zabudowane drewniakami w stylu nadwiślańskim, malutkie sklepy, w których można było kopić mydło i powidło... Gwar ludzi spieszących tu i tam... Puste domy, które po nich pozostały, albo zajęli ci, którzy stracili dach nad głową, albo zostały rozebrane na opał. Tak podobno skończyła legendarna willa Feiner przy Technicznej. Właściciel domu, bogaty Żyd, został zamordowany przez Niemców. Budynek poszedł na opał, a ogród zarósł. Została tylko brama...

Święte prawo własności mówi, że co moje - to moje i nikomu nic do tego. Niestety, w wielu przypadkach właściciele mniej lub bardziej nieświadomie są w posiadaniu świadka historii. Tak jest z niszczejącym budynkiem przy Kłodzkiej 12/14 (przed wojną była to ulica Cicha). To dawna rytualna żydowska łaźnia, nazywana mykwą. Choć gmach był przebudowywany, nadal ma w sobie coś charakterystycznego dla żydowskiej architektury. Szkoda, że jest zaniedbany. - Może dożyję dnia, w którym będzie pięknie wyremontowany. Wspomnienia znów ożyją i w zakurzonej pamięci odżyje Falenica pełna gwaru, muzyki, zapachów... - mówi pan Eugeniusz.

Przemysław Burkiewicz

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# okolicznik

13.10.2015 14:17

niech diaspora Żydowska wykupi ten budynek od obecnych właścicieli i mogą sobie go remontować. Nie jestem do końca przekonany, czy obecna społeczność falenicka chce powrotu do tamtych czasów. Charakteru już się nie przywróci, a robienie tego na siłę da mizerny skutek.

# kasia_30

06.11.2015 12:20

A dlaczego społeczność Polska miałaby nie być zainteresowana dbaniem o zabytki? Czemu obecni właściciele nie wyremontują budynku który do nich należy? W wielu krajach za zaniedbywanie budynku i posesji płaci się kary! Jeżeli zaś budynek należy do władz miejskich to wstyd jest tym większy.
Czasów, czy atmosfery oczywiście nie da się przywrócić, ale schludne i zadbane zabytkowe budynki mogłyby być naszą dumą.

 kronikarka FAlenicy

21.11.2015 18:39

Wg moich informacji (z pierwszej ręki) budynek został odzyskany przez Żydowską Gminę Wyznaniową, a mieszkańcy (dwie osoby) dostały zastępcze mieszkanie w Otwocku. Tym samym uregulowano sprawę własności dawnej synagogi, której gmina żydowska się zrzekła. Budynek d. mykwy, która była potem łaźnią i piekarnią, jest brzydki i zrujnowany i zapewne właściciel postawi tam coś nowego.
W Falenicy jest tylko jeden ładny budynek murowany pożydowski, to dom starców, otwarty w 1937 r., który został odzyskany po 1990 r. i odremontowany. Uzdatnienie do mieszkania nielicznych pożydowskich willi drewnianych to ogromny koszt, dlatego tylko niektóre przetrwają.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA