REKLAMA

Bemowo

społeczeństwo »

 

Egzekucja w Trzech Króli. "Uczcijmy pamięć ofiar niemieckiego mordu"

  4 stycznia 2024

alt='Egzekucja w Trzech Króli. "Uczcijmy pamięć ofiar niemieckiego mordu"'
6 stycznia 2022. Wieńce składają wiceburmistrzowie Bemowa Jakub Gręziak i Piotr Kobierski, źródło: FB Jakub Gręziak - Zastępca Burmistrza Dzielnicy Bemowo

84 lata temu Niemcy rozstrzelali na terenie dzisiejszego Bemowa 96 cywilów. - Jak co roku oddamy im hołd w rocznicę śmierci, którą niemieccy zbrodniarze cynicznie wybrali na święto Trzech Króli - mówi Jakub Gręziak, wiceburmistrz Bemowa.

REKLAMA

Był mroźny poranek 6 stycznia 1940 roku, gdy z więzienia na Pawiaku wyruszyło kilka niemieckich ciężarówek wypełnionych po brzegi cywilnymi więźniami. Wozy eskortowane były przez motocyklistów, a czoło prowadziła limuzyna z oficerami SD - służby bezpieczeństwa III Rzeszy. Kolumna przecisnęła się wąskimi ulicami Muranowa do rogatek powązkowskich i następnie prosto - ulicą Powązkowską - dotarła do granicy miasta i wjechała na Chomiczówkę. 80 lat po tajemniczej zbrodni. Zamordowano 96 osób 80 lat po tajemniczej zbrodni. Zamordowano 96 osób
Do dziś nie wiadomo, co dokładnie stało się w święto Trzech Króli 1940 roku. Tragiczne wydarzenia upamiętni pomnik przy Powstańców Śląskich.
Przedłużenie Powązkowskiej, ul. Kajetana Mościckiego, była granicą między zabudową jednorodzinną, a piaszczystymi wydmami zwanymi Szwedzkimi Górami. Dlaczego akurat szwedzkimi? W okresie potopu tereny te miały być wykorzystywane przez wojska Karola Gustawa jako poligon. A ulica Mościckiego? Do 1938 roku nosiła nazwę "aleja Powązkowska". W 1953 roku z kolei przemianowano ją na Księżycową i tak pozostało do dziś.

Pamięć o ofiarach trwa

Kolumna aut skręciła z ul. Mościckiego w aleję Bielańską (łączyła obecne ul. Kaliskiego na Boernerowie i Kwitnącą na Chomiczówce) i następnie zniknęła między wydmami. Tam niemieccy oprawcy rozstrzelali 95 mężczyzn i jedną kobietę. Ich zwłoki ekshumował Polski Czerwony Krzyż w 1947 roku. Udało się zidentyfikować zaledwie trzy osoby. Ofiary zbrodni zostały pochowane na cmentarzu w Palmirach, a samo miejsce kaźni niedługo przestało istnieć - wydmy splantowano a na ich miejscu zbudowane zostało lotnisko Babice.

- Bemowianie pamiętają jednak o ofiarach tej zbrodni. W tym roku również odbędą się obchody, tym razem w 84. rocznicę - mówi Jakub Gręziak, wiceburmistrz Bemowa. 6 stycznia 2024 roku o godz. 8.30 w kościele Matki Bożej Królowej Aniołów przy ulicy Markiewicza 1 odprawiona zostanie msza św. w intencji zamordowanych, a następnie o godz. 10 pod pomnikiem upamiętniających ofiary zbrodni przy ul. Powstańców Śląskich, niedaleko ul. Maczka, złożone zostaną kwiaty.

- Przy okazji trzeba przypomnieć, że jednym z inicjatorów budowy tego monumentu był świętej pamięci Paweł Rafalski, wieloletni bemowski samorządowiec i miłośnik historii Warszawy - dodaje Jarosław Dąbrowski, przewodniczący Rady Dzielnicy Bemowo.

(walt)

.
 

REKLAMA

Komentarze (2)

# Dariusz DKL

10.01.2024 15:22

Pomnik króla Stanisława Leszczyńskiego stanął w Lesznie.

# Madbutcher

12.01.2024 13:32

To jednak nie hitlerowcy, ani faszyści, tylko Niemcy mordowali? Ależ ta historia się zmienia, nie sposób nadążyć.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA