REKLAMA

REKLAMA

Wola

zdrowie

 

Duże zmiany w Instytucie Matki i Dziecka. Kolejne inwestycje w nowoczesność

  24 stycznia 2023

Duże zmiany w Instytucie Matki i Dziecka. Kolejne inwestycje w nowoczesność
źródło: materiały prasowe

W warszawskim Instytucie Matki i Dziecka otwarto przebudowany, wyremontowany i wyposażony budynek C, w którym będą prowadzone badania z zakresu diagnostyki molekularnej, obrazowej i metabolizmu. Pracownicy zaprezentowali również nowy ambulans.

REKLAMA

W przebudowanym, wyremontowanym i wyposażonym budynku C przy Kasprzaka mieści się Europejskie Centrum Diagnostyki Molekularnej, Obrazowej i Metabolizmu Matki i Dziecka.

Instytut Matki i Dziecka dofinansowany

- Ta inwestycja to kolejny milowy krok w realizacji strategii naukowo-klinicznej Instytutu Matki i Dziecka. Centrum jest nowym, bardzo ważnym punktem na krajowej mapie zdrowia i pomoże nam poszerzać wiedzę edukacyjno-diagnostyczną o genetyce człowieka. Szpital Wolski po modernizacji. Skala zmian jest ogromna Szpital Wolski po modernizacji. Skala zmian jest ogromna
Dobiegła końca modernizacja jednego z największych budynków na terenie Szpitala Wolskiego. W przebudowanym pawilonie nr 10 ulokowano oddziały rehabilitacji kardiologicznej i neurologicznej. Warszawski samorząd przeznaczył na remont obiektu i zakup wyposażenia ponad 33 mln zł.

Klinika Budzik zbudowana. Pomoże dorosłym w śpiączce Klinika Budzik zbudowana. Pomoże dorosłym w śpiączce
Fundacja "Akogo?" zbudowała Klinikę Budzik dla dorosłych pacjentów. Obiekt powstał tuż obok Szpitala Bródnowskiego, na terenie należącym do samorządu województwa. W czwartek 8 grudnia w uroczystym otwarciu kliniki wzięli udział prezes fundacji Ewa Błaszczyk, prezes Szpitala Bródnowskiego Teresa Bogiel i... minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Po zakończeniu inwestycji powierzchnia użytkowa budynku C znacznie się zwiększyła, dzięki czemu mogliśmy scentralizować pracownie Zakładu Genetyki Medycznej, które do tej pory znajdowały się w dwóch oddzielnych budynkach. A to utrudniało organizację pracy zakładu. Za nami nie tylko pełna termomodernizacja z wykorzystaniem najnowszych technologii, ale co najważniejsze, stworzenie pod jednym dachem bazy lokalowej pozwalającej na pełne wykorzystanie potencjału kadrowego całego zespołu i pracę z pokaźną ilością sprzętu laboratoryjnego zakupionego w ostatnich latach - mówi dr Tomasz Maciejewski, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka.

Laboratoria zostały wyposażone w wysokiej klasy aparaturę i urządzenia diagnostyczne. Pozwolą one Zakładowi Genetyki Medycznej wykorzystywać najbardziej aktualne metody wysokoprzepustowego sekwencjonowania DNA w diagnostyce różnych chorób genetycznych. Inwestycja została zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Zdrowia oraz z pieniędzy pochodzących z funduszy europejskich. Łączna kwota dofinansowania przekroczyła 10 mln zł.

- Sumaryczna pula 300 mln zł dla Instytutu Matki i Dziecka to świadectwo, jak ważnym aspektem polityki ochrony zdrowia są dzieci. Inwestycje w pediatrię to jednak nie tylko inwestycje, ale także wzrosty wycen. Brak limitów w pediatrii to kolejna rzecz, która pozwala nam odbudowywać zdrowie naszych dzieci po pandemii. Ważne jest, by ośrodki pediatryczne na wzór Instytutu Matki i Dziecka stawiały na jakość obsługi swoich małych pacjentów - mówi minister zdrowia dr Adam Niedzielski.

- Zakład Genetyki Medycznej ze swoją ponad pięćdziesięcioletnią tradycją jest jednym z najstarszych tego typu zakładów w Polsce. Jesteśmy świetnie wyposażoną placówką, której fundamentem jest bardzo dobra, młoda i bardzo ambitna kadra naukowa. W ramach formuły badawczo-rozwojowej obowiązującej w Instytucie prowadzimy diagnostykę, badania i poradnictwo w chorobach genetycznych uwarunkowanych. Wierzę, że najnowsze technologie, pomysły i inwestycje, takie jak ta, przy jednoczesnym naszym zaangażowaniu, pozwolą nam kontynuować ścieżkę rozwoju - dodaje prof. Jerzy Bal, kierownik Zakładu Genetyki Medycznej.

Zapraszamy na zakupy

Jedna z najnowocześniejszych karetek w Polsce

Dodatkowo w 2022 roku, dzięki dotacji z Ministerstwa Zdrowia, Instytut Matki i Dziecka kupił nowoczesny ambulans neonatologiczny typu N. Na wyposażeniu wozu są m.in. inkubator, mikrotom i ultrasonograf. Wsparcie ministerstwa przy zakupie ambulansu z wyposażeniem wyniosło 2,6 mln zł.

Bogate wyposażenie karetki umożliwi bezpieczny transport wcześniaków i noworodków z ciężkimi schorzeniami, co jest ogromnie ważne dla ich życia, zdrowia i dalszego leczenia. Auto zostało wyposażone w nosze elektryczne z systemem hydraulicznym oraz elektryczny system mocowania, które dzięki pełnemu podparciu noszy w trakcie ich załadunku i rozładunku odpowiadają za bezpieczeństwo nie tylko pacjentów, ale również operatorów.

- Nowa karetka Instytutu Matki i Dziecka to jeden z najnowocześniejszych takich ambulansów w kraju. To dla nas bardzo potrzebne wsparcie, bo jako Instytut odpowiadamy za znaczną część transportów noworodkowych na całym Mazowszu, często przewożąc najmłodszych pacjentów w najcięższym stanie. A co więcej, nasz zespół ratunkowy cały czas jest w pełnej gotowości pełniąc dyżur 24 godziny na dobę. W pełni wyposażony, nowoczesny ambulans pomoże zatroszczyć się o zdrowie i życie najmłodszych pacjentów najlepiej, jak się da - mówi Milena Kraszewska-Sulich, wicedyrektorka Instytutu.

(jok)

.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA