Dlaczego nie otwierają Wincentego? Korki na uliczkach Zacisza są utrapieniem
9 grudnia 2022
Wincentego została wyłączona z ruchu indywidualnego, aby zmniejszyć korki i poprawić punktualność komunikacji miejskiej. Wygląda na to, że nikt nie zna precyzyjnej odpowiedzi, kiedy ponownie zostanie otwarta.
- Co z ulicą Świętego Wincentego? Na tablicy informującej o objeździe "magicznie" zniknęła data, do kiedy jest zamknięta. Dlaczego, mimo otwarcia metra, nadal jest wyłączona z ruchu? - zastanawia się jeden z mieszkańców i dodaje: - Zarząd Dróg Miejskich sygnalizuje, że Wincentego pozostanie zamknięta, co jest niedopuszczalne, bo doprowadza do kosmicznych korków na małych osiedlowych uliczkach Zacisza. Urząd Dzielnicy Targówek cały czas twierdził, że termin otwarcia to zakończenie budowy metra.
Kiedy powstanie parking park&ride przy Trockiej?
Choć decyzja o budowie stacji metra Trocka zapadła kilkanaście lat temu, zaś pasażerowie już od trzech lat mogą z niej korzystać, sąsiedni parking park&ride nadal pozostaje w sferze marzeń.
Tę ulicę obiecano 30 lat temu. Budowa wciąż nie ruszyła
Choć trudno w to uwierzyć, to budowa ulicy Nowo-Trockiej jest zapowiadana od 30 lat. Na pierwszy rzut oka, jej budowa nie wydaje się dużym inwestycyjnym wyzwaniem. To półtorakilometrowy odcinek prostej ulicy, który ma połączyć Radzymińską i św. Wincentego. Inwestycja ta - od trzech dekad - jest na etapie wstępnym.
- Wpisuje się w taktykę ratusza. Zamknąć, spowolnić i uniemożliwić jeżdżenie, bo ludzie mają jeździć komunikacją, a nie samochodami. Zaraz będzie strefa "tempo 30" w całej Warszawie, poza głównymi przelotówkami - nie ukrywa swojej irytacji kolejny mieszkaniec.
Czekając na... Kondratowicza
Temat starała się zgłębić radna Marta Borczyńska. - Kiedy zostaną zniesione ograniczenia w ruchu kołowym na ul. św. Wincentego? - zapytała wprost w swojej interpelacji. Odpowiedź nie jest oczywista.
Biuro Zarządzania Ruchem Drogowym twierdzi, że zamknięcie jezdni dla samochodów (poruszają się nią wyłącznie autobusy) związane jest z budową drugiej linii metra i towarzyszącą jej przebudową układu drogowego, w tym ulicy Kondratowicza.
- Zgodnie ze stanowiskiem Zarządu Dróg Miejskich oraz Zarządu Transportu Miejskiego, do którego przychyla się Biuro Zarządzania Ruchem Drogowym, będące zarządcą ruchu na tych ulicach, utrzymanie zamknięcia ul. św. Wincentego pozwoli uniknąć powstawania korków w tym rejonie, co wpłynęłoby na niepunktualność i nieregularność kursowania autobusów. Ewentualna zmiana w organizacji ruchu na Wincentego będzie możliwa dopiero po dostosowaniu części ulic do nowego układu drogowego i otwarciu dla ruchu m.in. ulicy Kondratowicza.
ZDM: "Organizacja ruchu sprawdziła się"
Jak zatem widać, BZRD nie zna konkretnej daty przywrócenia dawnego ruchu na św. Wincentego. Zapytaliśmy zatem ZDM.
- Utrudnienia w ruchu, będące przyczyną wprowadzenia ograniczeń na ul. Świętego Wincentego, nie zakończyły się. Zgodnie z harmonogramem trwa przebudowa ul. Kondratowicza, będąca konsekwencją budowy metra i rozpoczęta niezwłocznie po udostępnieniu terenu nad tunelami. W związku z tym zasadne jest utrzymanie organizacji ruchu na ul. św. Wincentego bez zmian, co pozwala na ograniczenie ruchu tranzytowego samochodów osobowych z Białołęki przez Bródno do centrum i płynny przejazd autobusów tym ciągiem - informuje ZDM.
Jak dodają drogowcy, wprowadzony przez nich zakaz "był strzałem w dziesiątkę". Podkreślają, że organizacja ruchu sprawdziła się. Na pytanie, kiedy dokładnie ul. św. Wincentego zostanie otwarta, odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Na wieczne "nigdy" zostało też odłożone poszerzenie Wincentego. Czy zdaniem ZDM Gilarska to najwłaściwsza ulica na "tranzyt z Białołęki"?
(db)
.