Czy mieszkańcy Bielan polubią ogrody deszczowe?
27 maja 2022
W przyszłym roku może zostać urządzonych pięć tzw. ogrodów deszczowych. Warunek jest jeden - muszą poprzeć je mieszkańcy. Jak?
Michał Michałowski i Patryk Bernardelli proponują utworzenie ogrodów deszczowych w skrzyniach, które zasilane będą wodą opadową z rynny, zamontowane przy dzielnicowych placówkach kulturalnych oraz oświatowych.
Czym są ogrody deszczowe?
Ogród deszczowy z wyglądu przypomina rabatę kwiatową, ale pełni funkcję nie tylko ozdobną. Jego zadaniem jest filtrowanie deszczówki i poprawianie retencji wody.
Remontować czy zlikwidować? Płot wzdłuż Dewajtis nie przez wszystkich jest lubiany
Drewniane ogrodzenie jezdni w Lesie Bielańskim jest już w bardzo złym stanie. W kilkunastu miejscach belki spróchniały i powstały wyrwy. Jest szansa, że będzie można je wymienić, ale muszą pomóc sami mieszkańcy. Czy to zrobią?
Dzięki ogrodom deszczowym mniej wody spływa do kanalizacji z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki czy jezdnie. W rezultacie spada ryzyko podtopień.
- Rośliny w ogrodzie deszczowym pełnią kilka ważnych funkcji - piszą pomysłodawcy. - Są estetyczne i uatrakcyjniają przestrzeń, ale przede wszystkim pomagają w oczyszczaniu wody. Część związków znajdujących się w wodzie wbudowują w swoje tkanki, w biomasę. Pobierają też metale ciężkie.
Ogrody deszczowe dla Bielan
Pierwotnie ogrody były proponowane w zupełnie innych miejscach, jak np. w parku Olszyna od strony Gąbińskiej, przy Lindego obok CRS Bielany, jednak podczas weryfikacji przez urzędników zostały one zmienione. Obecne propozycje lokalizacji to: przy LIX Liceum Mistrzostwa Sportowego im. Kusocińskiego przy ul. Lindego 20, przy Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Cegłowskiej 39 na terenie parku, obok Szkoły Podstawowej nr 209 im. Hanki Ordonówny przy al. Reymonta 25, Przedszkolu nr 340 "Kasztanowego Ludka" przy ul. W. Bogusławskiego 8a i Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 223 im. Partyzantów Ziemi Kieleckiej przy Kasprowicza 107. Ich łączny koszt został oszacowany na niespełna 40 tys. zł.
Czy taki pomysł w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego przypadnie do gustu mieszkańcom Bielan? Przekonamy się podczas głosowania, które odbędzie się od 15 do 30 czerwca. Ewentualna realizacja projektu już w przyszłym roku.
(jr)
.