REKLAMA

Bielany

społeczeństwo »

 

Dzieci zasadziły tysiące żonkili. Pomogli Andrzej Strejlau i Sidney Polak

  13 października 2021

alt='Dzieci zasadziły tysiące żonkili. Pomogli Andrzej Strejlau i Sidney Polak'
źródło: UD Bielany

Uczniowie podstawówek zasadzili obok ratusza Bielan 4,5 tys. kwiatów. To już czwarte "Pole Nadziei" w tej dzielnicy.

REKLAMA

Wiosną na skwerze za bielańskim ratuszem zakwitną żonkile. To już czwarte "Pole Nadziei" na Bielanach, mające przypominać o podopiecznych Archidiecezjalnego Zespołu Opieki Paliatywnej działającego przy pl. Konfederacji.

Zasadzili tysiące żonkili

- Akcja jest wyrazem troski o ludzi cierpiących na choroby nowotworowe - mówi burmistrz Grzegorz Pietruczuk. - Pięknym wyrazem naszej kampanii jest zaangażowanie młodzieży z bielańskich szkół, ich wrażliwość i chęć niesienia pomocy.

4,5 tys. cebulek żonkili zasadzili uczniowie szkół podstawowych nr 133, 187 i 214 oraz zaproszeni goście, m.in. wokalista i perkusista Sidney Polak, były trener piłkarskiej reprezentacji Polski oraz Legii, Hutnika i AZS-AWF Andrzej Strejlau a także bramkarz Grzegorz "Gabor" Jędrzejewski z programu "Turbokozak". Jak mówią organizatorzy, sadzenie żonkili ma wymiar symboliczny a celem kampanii jest promowanie idei wolontariatu i niesienia pomocy podopiecznym hospicjów. Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei - przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących wsparcia w trudnym okresie odchodzenia z tego świata.

Kup bilet

"Pola Nadziei" na Bielanach

Pierwsze na Bielanach "Pole Nadziei" powstało w 2018 roku przy Żeromskiego, drugie - rok później na pl. Konfederacji. W ubiegłym roku cebulki kwiatów posadzono na skwerze przy stacji metra Słodowiec. "Pola Nadziei" powstają w ramach programu mającego na celu pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów. Archidiecezjalny Zespół Domowej Opieki Paliatywnej jest instytucją powołaną do sprawowania opieki hospicyjnej osobom nieuleczalnie chorym i umierającym.

- Wiosną, kiedy zakwitną żonkile, rozpoczyna się akcja propagująca ideę hospicyjną, czyli pomoc osobom ciężko chorym i umierającym - mówi ksiądz Władysław Duda, dyrektor Hospicjum Domowego. - Każda taka akcja, w którą włącza się szkoła, jest poprzedzona spotkaniem uczniów z naszymi psychologami, którzy opowiadają o cierpieniu i chorobie. To jest bardzo zaskakujące, ale dzieci i młodzież bardzo chętnie biorą udział w takich zajęciach.

REKLAMA

Jak pomóc hospicjum?

Dzięki kampanii "Pole Nadziei", którą hospicjum od trzech lat prowadzi wraz z bielańskim ratuszem i szesnastoma bielańskimi szkołami podstawowymi, sukcesywnie udaje się zapewniać i poprawiać opiekę lekarsko-pielęgniarską. Podczas kilkunastu zbiórek pieniędzy zgromadzono już 100 tys. zł.

Wpłat na rzecz Archidiecezjalnego Zespołu Opieki Paliatywnej można dokonywać na numer konta 80 1020 1026 0000 1202 0247 4930.

(db)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA