Cztery kościoły w budowie. Czy zapełnią się wiernymi?
11 stycznia 2019
Przybywa ludzi, przybędzie też świątyń. Sprawdzamy, gdzie na Białołęce powstaną w najbliższych latach kościoły katolickie i ilu mieszkańców regularnie chodzi na msze.
W podziale administracyjnym Kościoła katolickiego Białołęka należy do dwóch dekanatów (tarchomińskiego i bródnowskiego) i ma na niej siedzibę jedenaście parafii - te liczby są łatwe do sprawdzenia. A jak policzyć wiernych? Ponieważ jedno z przykazań kościelnych zobowiązuje większość katolików (wyjątkiem są np. osoby niepełnosprawne i małe dzieci) do uczestniczenia we mszy we wszystkie niedziele i tzw.
Dwa kościoły dla Chrzanowa. Znamy lokalizacje
Wiadomo już, gdzie dokładnie mogą powstać nowe świątynie dla wiernych z zachodniego krańca Warszawy.
święta nakazane, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego jest w stanie oszacować ich liczbę. Według spisu powszechnego 88% Polaków deklaruje katolicyzm, natomiast 82% spośród katolików ma obowiązek być w niedzielę na mszy.
Pasjoniści na czele
Według statystyk najwięcej zobowiązanych do uczestnictwa we mszy katolików (51%) przychodzi do kaplicy św. Mateusza Apostoła przy Ostródzkiej. To parafia prowadzona przez pasjonistów, erygowana w 2005 roku. Frekwencja w niej jest najwyższa w całym dekanacie bródnowskim, co może wynikać z korzystnej dla wiernych lokalizacji, ale też z wyjątkowej aktywności zakonników.
- Obecnie trwa budowa kościoła, który poza funkcjami typowymi dla parafii, ma jeszcze służyć rozbudzaniu kultu młodych świętych na czele ze św. Gabrielem od Matki Bożej Bolesnej, pasjonistą - czytamy na stronie parafii.
Kościoły pełne... w 1/4
Kolejne trzy kościoły budują parafie Matki Bożej Pompejańskiej przy Myśliborskiej, gdzie na msze chodzi 27% parafian, św. Szczepana Pierwszego Męczennika przy Głębockiej (26%) i Chrystusa Najwyższego Kapłana na Kobiałce (25%).
Nieco słabsza jest frekwencja tam, gdzie świątynie już istnieją: w parafii św. Jadwigi przy Modlińskiej (23%), NMP Matki Pięknej Miłości przy Myśliborskiej (22%), św. Łukasza na Kępie Tarchomińskiej (22%), Narodzenia NMP przy Klasyków (21%), św. Franciszka przy Strumykowej (21%) i św. Jakuba Apostoła przy Mehoffera (21%).
Najsłabszym wynikiem, jeśli chodzi o uczestnictwo w niedzielnych mszach, może pochwalić się barokowy, drewniany kościół Michała Archanioła przy Głębockiej. Według ISKK regularnie odwiedza go tylko 15% parafian.
(dg)
.