Część Radiowej nadal bez kanalizacji. Potrzebna przepompownia
26 maja 2022
Mieszkańcy budynków komunalnych przy Radiowej 26 i 27 od lat czekają na kanalizację. Przy okazji narzekają na cenę wywozu szamba.
- Szambo na Bemowie. Na ul. Radiowej 26 i 27 działa szambo, czyli wywóz nieczystości płynnych.
Drewniane królestwo na skraju Warszawy. 62 domy w ewidencji zabytków
Stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki zachęca do spacerów po zabytkowym Boernerowie. To bez wątpienia najciekawsza część dzielnicy Bemowo.
Stawki dla mieszkańców to na dziś 32 zł a dwa kilometry dalej, w Babicach, już 21 zł. Za wszystko i tak płacą mieszkańcy. A co z ekologią? Jeden temat, a jak rozległy - napisał do nas czytelnik.
Biurokracja ponad wszystko
Zadaliśmy Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji pytanie, ilu mieszkańców Radiowej ma możliwość przyłączenia swoich budynków do kanalizacji miejskiej. Jak się okazuje, w planach inwestycyjnych spółki znajduje się zadanie "Budowa kanalizacji ściekowej w ul. Radiowej, odc. Radiowa 23 - Radiowa 26/27". Realizacja 800-metrowej inwestycji uwarunkowana jest wieloma czynnikami, nie zawsze zależnymi od spółki.
- Średni okres przygotowania inwestycji i realizacji to 3-4 lata. Okres ten jest konieczny do opracowania dokumentacji technicznej, uzyskania koniecznych decyzji administracyjnych, m.in. decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, pozwolenia wodno-prawnego i przede wszystkim decyzji o pozwoleniu na budowę. Dopiero po uzyskaniu wyżej wymienionych decyzji administracyjnych będzie możliwe przeprowadzenia procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy robót budowlano-montażowych oraz określenie dokładnego terminu realizacji inwestycji - wylicza zastępca rzecznika prasowego MPWiK Jolanta Maliszewska.
Potrzebna przepompownia
- Jednocześnie informuję, że z uwagi na niekorzystne ukształtowanie terenu oraz znaczną odległość odbiornika ścieków konieczne jest wybudowanie przepompowni ścieków w rejonie posesji przy Radiowej 26/27 - dodaje.
Obecnie opracowywane jest zagospodarowanie terenu pod budowę obiektu, która pozwoli wyznaczyć dokładną lokalizację przepompowni ścieków na tym terenie.
- W odniesieniu do stopnia skanalizowania ulicy Radiowej wyjaśniam, że obecnie jest to około 2,4 km (przy czym ulica ma długość 3,7 km). Nieskanalizowany odcinek dotyczący obiektów komunalnych to około 800 metrów, pozostałe 0,5 km to teren niezabudowany - wyjaśnia Jolanta Maliszewska.
(db)
.