REKLAMA

Wawer

zdrowie »

 

Jakie były początki Centrum Zdrowia Dziecka?

  17 listopada 2022

alt='Jakie były początki Centrum Zdrowia Dziecka?'
źródło: Instytut Centrum Zdrowia Dziecka

15 października 1977 roku uroczyście powitano pierwszych 40 małych pacjentów w Międzylesiu. Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka szybko zyskał uznanie na świecie i stał się dumą polskich szpitali pediatrycznych. Przybliżamy krótką historię powstania placówki, która bez wątpienia jest dumą Międzylesia i całej Warszawy.

REKLAMA

Inicjatorkami powstania Centrum Zdrowia Dziecka były Seweryna Szmaglewska (była więźniarka niemieckich obozów koncentracyjnych oraz autorka m.in. wstrząsającej książki "Dymy nad Birkenau") i Ewa Szelburg-Zarembina (również pisarka, która w 1965 roku na łamach "Życia Warszawy" opublikowała wezwanie, mające na celu zmotywowanie społeczeństwa do upamiętnienia dzieci zabitych podczas II wojny światowej poprzez budowę pomnika-szpitala pediatrycznego). Trzy szpitale bez centralnego ogrzewania? Trzy szpitale bez centralnego ogrzewania?
Na jednym z ostatnich posiedzeń Komisji Rozwoju Rady Dzielnicy Wawer dowiedzieliśmy się, że ciepłownia w Międzylesiu może wkrótce skończyć swój żywot. Veolia Energia Warszawa przedstawiła plany na najbliższe lata. Jeśli ich nie zrealizuje - grozi zamknięciem ciepłowni.
Na ich apel odpowiedziała Rada Ochrony Pomników Męczeństwa. Specyficzny inwestor sprawił, że szpital nosi też nietypową nazwę: Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka", na tablicy pamiątkowej wmurowanej w ścianę szpitala wyryto zaś informację: "Centrum Zdrowia Dziecka - Pomnik Szpital - Wzniesiony z inicjatywy Rady Ochrony Pomników Męczeństwa ze środków ofiarowanych przez polskie społeczeństwo i społeczeństwa narodów wszystkich kontynentów dla uczczenia pamięci dzieci świata, które straciły życie w wojnie 1939-1945 r."

Cegiełki na budowę Centrum Zdrowia Dziecka

7 stycznia 1968 roku Rada Ochrony Pomników Męczeństwa powołała do życia liczący 100 osób Społeczny Komitet Budowy Pomnika-Szpitala Centrum Zdrowia Dziecka. Budowa szpitala była możliwa w dużej mierze dzięki datkom. W całej Polsce rozprowadzano cegiełki, tworzono zbiórki pieniędzy. Swój wkład w budowę miała również Polonia, która bardzo mocno zaangażowała się w tę inicjatywę. Zaś od 1971 roku patronat nad budową szpitala przy alei Dzieci Polskich w Międzylesiu objął Związek Harcerstwa Polskiego, który zajął się organizacją zbiórek. "Apel spotkał się z natychmiastowym, spontanicznym odzewem licznych środowisk i grup zawodowych w kraju i za granicą, co wskazywało jednoznacznie na to, że idea zbudowania pomnika-szpitala znalazła powszechne uznanie (...). Budowa ze składek społecznych pomnika w postaci szpitala była na owe czasy nowatorską ideą (nie mającą precedensu w świecie) - czytamy na stronie Centrum Zdrowia Dziecka.

Kup bilet

Budowa pediatrycznego szpitala w Międzylesiu szła szybko

Pierwszy etap budowy ukończono 31 maja 1977 roku, oddając do użytku pawilony A, B i C. Kolejne budynki, w tym najbardziej charakterystyczny z nich, bo liczący 11 pięter, ukończono w grudniu 1979 roku. Pierwszym dyrektorem Centrum Zdrowia Dziecka została profesor Maria Goncerzewicz, która z powodzeniem pełniła tę funkcję przez ponad 14 lat. "Od samego początku swej działalności wykazywała wybitne uzdolnienia kierownicze, szczególnie w okresie uruchamiania blisko 20 kolejno oddawanych do użytku nowych obiektów Centrum, jak również organizowania ich sprawnego funkcjonowania i doskonalenia poziomu usług zdrowotnych dla pacjentów. Ważny dział jej pracy stanowiły także liczne kontakty międzynarodowe, obejmujące współpracę z szeregiem organizacji europejskich i pozaeuropejskich, dotyczące opanowania najnowszej aparatury medycznej oraz szkolenia kadr". - podkreśla się na stronie CZD.

REKLAMA

Duma Międzylesia i całej Polski

Obecnie w szpitalu pracuje prawie 2250 pracowników, w tym 400 lekarzy i 800 pielęgniarek, którzy co roku opieką medyczną obejmują blisko 200 tysięcy małych pacjentów. W skład placówki wchodzi 17 klinik, 29 samodzielnych poradni i zespołów specjalistycznych przychodni, w których prowadzona jest działalność lecznicza, rehabilitacyjna, naukowa i szkoleniowa. To także jeden z największych na świecie ośrodków transplantacji narządów u dzieci.

- Jestem przekonany, że dla mieszkańców nie tylko dzielnicy Wawer, w której zlokalizowane jest Centrum Zdrowia Dziecka, ale dla całej Polski, placówka pełni funkcję filaru bezpieczeństwa szpitalnego w zakresie zdrowia młodego pokolenia - komentuje 45-lecie działalności szpitala burmistrz Norbert Szczepański. "Leczymy na najwyższym poziomie, zawsze najważniejsze jest dla nas Dziecko" - to dewiza Centrum od początku działalności.

(oprac. db)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe