REKLAMA

Bielany

samorząd »

 

Budżet partycypacyjny, co to takiego?

  10 września 2013

alt='Budżet partycypacyjny, co to takiego?'

Coraz częściej mówi się o budżecie partycypacyjnym jako elemencie społeczeństwa obywatelskiego. Co to takiego?

REKLAMA

Budżet obywatelski (nazwa zamienna partycypacyjnego) po raz pierwszy został wprowadzony w brazylijskim Porto Alegre w 1989 roku i bardzo szybko rozpowszechnił się w całej Brazylii. Przez ostatnie 20 lat dynamicznie rozwijał się w krajach Ameryki Łacińskiej przenosząc się w ciągu ostatniej dekady również do Europy. Proces ten nie ominął również naszego kraju.

Wbrew pozorom, wprowadzenie tego rozwiązania nie jest łatwe, zarówno pod względem społecznym, jak i organizacyjnym. Trudno jest znaleźć rozwiązanie godzące wszystkich zainteresowanych. Demokracja rozwiązuje to poprzez głosowanie za lub przeciw czemuś. Niestety, taka droga nie jest możliwa w przypadku tworzenia budżetu. Nie da się przeprowadzić głosowania nad każdą pozycją. Dlatego budżet partycypacyjny wprowadza się albo poprzez szerokie głosowanie nad kilkoma celami (których lista i wysokość przewidzianych na nie pieniędzy jest z góry określona) i realizuje się te, które kolejno uzyskały największe poparcie. Bądź też poprzez ustalanie całościowego budżetu na dany cel w ramach warsztatów. Propozycje przygotowuje się wspólnie z przedstawicielami społeczności lokalnej, potem efekty tych ustaleń poddawane są głosowaniu powszechnemu na jakimś obszarze. Istotne jest, aby grupa przygotowująca daną propozycję odzwierciedlała strukturę społeczną danej zbiorowości co do płci, wykształcenia, wieku itd. Oczywiście, dobranie takiej grupy wymaga dosyć dokładnych badań socjologicznych.

Na Bielanach przygotowujemy się do pilotażowego wprowadzenia budżetu partycypacyjnego na terenie naszej dzielnicy. W przypadku wdrożenia tego rozwiązania - rozpoczniemy najprawdopodobniej od jednej z naszych dzielnicowych instytucji kultury.

Piotr Rudzki
Autor jest byłym wiceburmistrzem Bielan odpowiedzialnym m.in. za sprawy społeczne

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (5)

# Chris

11.09.2013 15:33

No właśnie - dziwne, że Stolica i tylko na poziomie dzielnicy zaczyna dopiero myśleć o rozwiązaniach, które są już zastosowane w innych miastach np. Wrocław, Poznań a nawet Łódź

# Bielnanby

12.09.2013 13:39

Nie na poziomie dzielnicy, tylko na poziomie całego miasta. Pilotażowo budżet prartycypacyjny został wprowadzony w zeszłym roku w Śródmieściu więc Bielany nie będą pierwsze.

# Chris

12.09.2013 21:43

Nie słyszałem o czymś takim w Śródmieściu a śledzę ŻW i Echo. Jakoś po cichu się tu takie rzeczy robi w tym mieście. SKĄD MY TO ZNAMY?

REKLAMA

# Mateo

13.09.2013 08:52

Polecam:
www.konsultacje.um.warszawa.pl. Tam są szczegółowe informacje o budżecie.
Pilotażowo??? Panie burmistrzu proszę sobie nie przypisywać nie swoich zasług.

# Bielanka

23.09.2013 14:31

w Śródmieściu tzn. w jednym domu kultury.
A Pana Burmistrza zapraszam do Poznania -tam to się dzieje !
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

City Break
City Break