Budżet partycypacyjny - półtora miliona do zagospodarowania
20 listopada 2013
Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zdecydowała o wdrożeniu budżetu partycypacyjnego na terenie całego miasta już od 1 stycznia 2015 r.
Coraz częściej mówi się o budżecie partycypacyjnym jako elemencie społeczeństwa obywatelskiego. Co to takiego? Zespół ten ma wypracować zasady wdrożenia budżetu partycypacyjnego, a także monitorować i wspierać przebieg jego implementacji w strukturę naszego budżetu. Nie mniej istotnym jego zadaniem jest promowanie działań oraz informowanie o zasadach jego opracowywania. Przewodniczącym zespołu został radny dzielnicy Maciej Chmielewski. Mieszkańcy Bielan będą mogli zdecydować o realizacji projektów na łączną kwotę ponad 1,5 mln zł. Projekty będą zgłaszane dla terenu całej dzielnicy, bez podziału na jej poszczególne części, co umożliwi zrealizowanie jednorazowych projektów o większych kosztach niż w przypadku, gdyby pieniądze zostały rozdzielone pomiędzy poszczególne osiedla.
Wprowadzenie tego rozwiązania od 1 stycznia 2015 r. wymusza bardzo ambitny plan działań. Już w grudniu zostaną zorganizowane spotkania informacyjne z mieszkańcami, na zgłaszanie konkretnych projektów będzie kilka miesięcy. W tym czasie inicjatorzy będą musieli włożyć wiele wysiłku, aby przekształcić, często luźne pomysły, w formę możliwą do realizacji ze względów prawnych, jak i techniczno-merytorycznych. Urząd dzielnicy udzieli inicjatorom wszelkich informacji na temat możliwości samorządu w realizacji postulowanych projektów. Jako osoba odpowiedzialna ze strony zarządu dzielnicy Bielany za wdrażanie budżetu partycypacyjnego na terenie naszej dzielnicy, jestem również do Państwa dyspozycji we wszystkich sprawach z tym związanych.
Piotr Rudzki
Autor jest byłym wiceburmistrzem Bielan odpowiedzialnym m.in. za sprawy społeczne