REKLAMA

Bielany

samorząd »

 

Budżet partycypacyjny - półtora miliona do zagospodarowania

  20 listopada 2013

alt='Budżet partycypacyjny - półtora miliona do zagospodarowania'

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zdecydowała o wdrożeniu budżetu partycypacyjnego na terenie całego miasta już od 1 stycznia 2015 r.

REKLAMA

17 października uchwałą zarządu dzielnicy Bielany został utworzony zespół ds. wdrażania budżetu partycypacyjnego w naszej dzielnicy. W skład zespołu weszli przedstawiciele mieszkańców, organizacji pozarządowych, urzędników, radnych dzielnicy oraz rad osiedli. Budżet partycypacyjny, co to takiego? Budżet partycypacyjny, co to takiego?
Coraz częściej mówi się o budżecie partycypacyjnym jako elemencie społeczeństwa obywatelskiego. Co to takiego?
Zespół ten ma wypracować zasady wdrożenia budżetu partycypacyjnego, a także monitorować i wspierać przebieg jego implementacji w strukturę naszego budżetu. Nie mniej istotnym jego zadaniem jest promowanie działań oraz informowanie o zasadach jego opracowywania. Przewodniczącym zespołu został radny dzielnicy Maciej Chmielewski. Mieszkańcy Bielan będą mogli zdecydować o realizacji projektów na łączną kwotę ponad 1,5 mln zł. Projekty będą zgłaszane dla terenu całej dzielnicy, bez podziału na jej poszczególne części, co umożliwi zrealizowanie jednorazowych projektów o większych kosztach niż w przypadku, gdyby pieniądze zostały rozdzielone pomiędzy poszczególne osiedla.

Wprowadzenie tego rozwiązania od 1 stycznia 2015 r. wymusza bardzo ambitny plan działań. Już w grudniu zostaną zorganizowane spotkania informacyjne z mieszkańcami, na zgłaszanie konkretnych projektów będzie kilka miesięcy. W tym czasie inicjatorzy będą musieli włożyć wiele wysiłku, aby przekształcić, często luźne pomysły, w formę możliwą do realizacji ze względów prawnych, jak i techniczno-merytorycznych. Urząd dzielnicy udzieli inicjatorom wszelkich informacji na temat możliwości samorządu w realizacji postulowanych projektów. Jako osoba odpowiedzialna ze strony zarządu dzielnicy Bielany za wdrażanie budżetu partycypacyjnego na terenie naszej dzielnicy, jestem również do Państwa dyspozycji we wszystkich sprawach z tym związanych.

Piotr Rudzki
Autor jest byłym wiceburmistrzem Bielan odpowiedzialnym m.in. za sprawy społeczne

.
 

Czytaj na ten temat

Komentarze (3)

# Wrzecbiel

27.11.2013 11:01

super Panie Burmistrzu, tylko jakoś kulawo z informacją: 17 października powołaliście zespół, ale gdzie i kiedy reklamowaliście nabór do niego?
Ciekawość rodzi jeszcze jedno pytanie: dlaczego w skład zespołu wchodzi kilku przedstawicieli jednej rady osiedla ?

 Rudzki_Piotr

27.11.2013 12:10

Ze względu na bardzo krótki czas jaki otrzymaliśmy ze strony Pani Prezydent na zorganizowanie działań zespołu informację o sposobie jego powołania umieściliśmy na naszej stronie internetowej. Dodatkowo osobnym pismem poinformowaliśmy Radę Dzielnicy Bielany licząć (słusznie jak się potem pokazało), że Radni rozpropagują tą więdzę w środowiskach ze swoich okręgów wyborczych. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Dla osób które chcą uczestniczyć w procesie implementacji budżetu partycypacyjnego nic straconego. Będą spotkania informacyjne dla mieszkańców, a przede wszystkim będą mogły zgłaszać projekty do realizacji w jego ramach. Przecież głównie o to nam chodzi. Zespół pełni rolę czysto techniczno-organizacyjną. Decyzje merytoryczne podejmą wszyscy mieszkańcy w głosowaniu. Do czego gorąco zachęcam :-)

# Jarek%

31.01.2014 15:21

Właśnie przeszukuję "Echo" licząc na więcej informacji/komentarzy na temat budżetu obywatelskiego, a znalazłem tylko to. Szkoda, bo moglibyśmy się tutaj wymieniać pomysłami i doświadczeniami ...
A tak przy okazji - wszyscy dostali "krótki czas" od pani prezydent, a jednak inne dzielnice zdążyły upublicznić na swoich stronach informacje o naborze do zespołu. A u nas na Bielanach nagle radni się tak zaktywizowali? Chodzili po domach? Do mnie jakoś nie dotarli.

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

Zima 2023/2024
Zima 2023/2024

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024