REKLAMA

Bielany

inwestycje »

 

Plac zabaw dla dzieci słabowidzących otwarty

  12 czerwca 2023

alt='Plac zabaw dla dzieci słabowidzących otwarty'
źródło: Dzielnica Bielany

Na Słodowcu, w rejonie ulic Leśmiana i Pruszyńskiego, powstał plac zabaw dla dzieci słabowidzących. Składa się z sześciu stref z zabawkami a wejście do każdej z nich jest sygnalizowane dźwiękowo. "To pierwszy w kraju tego typu obiekt tak zaawansowany technologicznie" - przekonują urzędnicy.

REKLAMA

W dniu otwarcia wypełniły go dzieci z pobliskiego Przedszkola nr 245 Sowy Mądrej Głowy. Uczęszczają do niego przedszkolaki z dysfunkcjami wzroku. Mimo że plac zabaw zbudowano przede wszystkim z myślą o nich, jest do dyspozycji wszystkich najmłodszych mieszkańców. Drogie parkowanie pod Lidlem. Czy można uniknąć kary? Drogie parkowanie pod Lidlem. Czy można uniknąć kary?
Do naszej redakcji napisał jeden z niezadowolonych klientów Lidla przy ul. Conrada, który otrzymał blisko stuzłotową "opłatę dodatkową" za skorzystanie z parkingu. Czy można się od tego skutecznie odwołać?

Metamorfoza betonowego podwórka

Nowy obiekt powstał między ulicami Leśmiana i Pruszyńskiego. Wcześniej było tu ponad 700 m2 betonowego podwórka. Stare i brzydkie płyty chodnikowe ustąpiły miejsca pierwszemu tak zaawansowanemu technologicznie placowi zabaw dla dzieci słabowidzących. Plac dzieli się na sześć stref. Każda oznaczona jest innym kolorem. Różowa składa się ze zjeżdżalni, stolika do zabawy piaskiem i piaskownicy. W strefie zielonej znajdują się huśtawki, a w granatowej - karuzele. Strefy niebieska, żółta i czerwona to zabawki - odpowiednio edukacyjne, muzyczne i sensoryczne. Do każdej prowadzą ścieżki z tzw. guzkami, czyli wypustkami pomocnymi w dotarciu do celu osobom niedowidzącym i niewidomym.

Zapraszamy na zakupy

Co jeszcze dla dzieci słabowidzących?

Całość uzupełniają rabaty i donice z kwiatami. Zostały w nich posadzone rośliny zapachowe oraz ziołowe, pobudzające zmysły, jak kocimiętka, pysznogłówka czy lawenda. W pobliżu placu posadzono osiem kasztanowców czerwonych.

Na placu widoczne są także słupki. Tworzą instalację akustyczną, która za pomocą sygnałów informuje o wejściu do każdej ze stref. Dzięki temu dzieci z dysfunkcjami wzroku wiedzą, że zbliżają się do zabawek i innych elementów obiektu, takich jak np. mapa tyflograficzna z opisami brajlowskimi. Jest to innowacyjne rozwiązanie - pod tym względem plac w rejonie ulic Leśmiana i Pruszyńskiego jest pierwszym tego typu w Polsce.

Po zmroku plac oświetla pięć ledowych latarni. Jest też monitoring. Dzielnica wydała na tę inwestycję prawie 2,5 mln zł.

(jr)

.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2023
Boże Narodzenie 2023