Biblioteka na Bukowcu do likwidacji. Korzysta z niej 600 osób na rok
9 marca 2020
O likwidacji filii biblioteki publicznej znajdującej się przy ul. gen. B. Roi 4A mówiło się od lat. Zapowiedzi stają się faktem.
31 sierpnia 2020 roku miasto zamierza zlikwidować filię nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie, znajdującą się przy ul. gen. B. Roi 4A. Oficjalny powód - złe warunki lokalowe.
Mieszkańcy chcą biblioteki
O likwidacji placówki mówiło się od czasu powstania Poczytalni w budynku legionowskiego dworca - a więc od 2016 roku. Koronnym argumentem była bliskość obu bibliotek. Mówiło się też o rozpadającym się budynku filii i niepotrzebnym generowaniu dodatkowych kosztów. Inni zaś twierdzili, że filia na Bukowcu jest bardzo potrzebna, zwłaszcza dla osób starszych, które mają problem z poruszaniem się.
- Trzeba wyremontować budynek. W tych czasach książki papierowe odchodzą w zapomnienie, więc trzeba o nie dbać. Z drugiej strony, biblioteka nie musi być tylko wypożyczalnią książek. Jakieś kółko komputerowe, opcji jest wiele - komentuje na Facebooku pan Marek. Podobnych głosów można usłyszeć dużo więcej. Mieszkańcy uważają też, że remont tak małego budynku nie byłby zapewne dużym wydatkiem dla budżetu miasta.
Zintegruje ludzi?
Mieszkańcom wtóruje radny z sąsiedniego osiedla Piaski. - Z biblioteki na Roi korzysta około 600 czytelników rocznie. To jedyne miejsce w tej części Legionowa, w którym zlokalizowana jest miejska instytucja. Placówka powinna stanowić miejsce integracji lokalnej społeczności, gdzie przy książce mogliby się spotkać mieszkańcy Bukowca. W tej okolicy mieszkają również ludzie starsi. Dobrze byłoby, gdyby w przyszłości można było w tej filii zamówić i odebrać książkę, która znajduje się w głównej siedzibie legionowskiej biblioteki - komentuje Mirosław Grabowski.
Fatalne warunki pracy
Jak przekonują władze miasta, do likwidacji filii dojdzie na wniosek dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie.
- Budynek jest w złym stanie technicznym. Nie posiada centralnego ogrzewania. Jest ogrzewany piecykami elektrycznymi, które często ulegają awariom. Przegrzewa się również instalacja elektryczna, która nie jest przystosowana do obciążeń generowanych przez tego typu urządzenia. Przy niskich temperaturach zewnętrznych, temperatura wewnątrz bardzo często nie spełnia norm bezpieczeństwa i higieny pracy. W złym stanie techniczynym znajduje się również instalacja wodno-kanalizacyjna i podłoga. Budynek wymaga kapitalnego remontu - przekonuje wiceprezydent Piotr Zadrożny.
Ze względu na panujące warunki oraz braki kadrowe filia nr 3 jest obecnie czynna tylko trzy razy w tygodniu.
(DB)