Pięć pięter, sześć oddziałów i izba przyjęć. Rośnie szpital w Legionowie
9 marca 2020
Trwają prace na budowie szpitala w Legionowie, który będzie filią Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Sprawdziliśmy ich stan. Wiemy też już nieco więcej na temat przyszłego funkcjonowania placówki.
Budowa szpitala oficjalnie rozpoczęła się 9 października 2019 roku. Pod koniec listopada powstawały fundamenty, zaś z końcem lutego, zaledwie po czterech miesiącach od rozpoczęcia budowy, kończą się prace związane z wylewaniem fundamentów na poziomie -1. Wykonana została również część ścian parteru. Obecnie trwają prace przy zbrojeniu i wylewaniu ścian drugiego piętra. Brak zimy sprzyja budowlańcom w utrzymaniu dotychczasowego, dobrego tempa prac. Docelowo cały budynek ma posiadać pięć kondygnacji naziemnych i podziemny parking.
- Obecnie wykonujemy poziom +2, na którym zlokalizowane są sale operacyjne, do końca lutego wykonamy wszystkie ściany zewnętrzne oraz około 50 procent stropu - powiedział dla "Kuriera Mazowieckiego" kierownik budowy Rafał Dworakowski.
Sześć oddziałów z izbą przyjęć W placówce na osiedlu Piaski będzie pracować 40 lekarzy, a cały personel łącznie będzie liczył 240 osób.
Koszt całej inwestycji szacowany jest na ok. 160 mln zł. Nowa placówka budowana jest w sąsiedztwie Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej, z którą będzie połączona. Stanie się ona przychodnią przyszpitalną. Szpital będzie wykorzystywany nie tylko na potrzeby wojska, ma być placówką ogólnodostępną. Zaoferuje sześć oddziałów: kardiologiczny, chirurgiczny, intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, okulistyczny i ginekologiczny. Do użytku zostaną również oddane dwie sale operacyjne. Ma tu również funkcjonować całodobowa izba przyjęć z ośmioma łóżkami obserwacyjnymi.
Ilu lekarzy i kiedy otwarcie?
W placówce będzie pracować 40 lekarzy, a cały personel łącznie będzie liczył 240 osób. Przed przystąpieniem do pracy w legionowskiej filii WIM wszyscy przejdą roczne szkolenie w szpitalu przy Szaserów w Warszawie. - Czymś co wyróżnia nas, nawet w porównaniu z innymi europejskimi szpitalami jest to, że ponad 30 procent miejsc to będą łóżka intensywnej opieki medycznej - powiedział dla TVP3 szef WIM prof. Grzegorz Gielerak.
Legionowski szpital ma przyjąć pierwszych pacjentów w pierwszej połowie 2022 roku, będzie mógł hospitalizować 90 pacjentów jednocześnie.
(DB)