Bazar Falenica będzie zbudowany od nowa
25 lutego 2015
Będą od dawna zapowiadane zmiany na bazarze w Falenicy. Jest wstępna koncepcja odmienionego targowiska. Czego możemy się spodziewać?
Po latach udało się odbudować handlowy charakter tej części Falenicy. Zamiast sklepów, na placu przy stacji stacji PKP utworzono targ. Wówczas była tu oaza kupiecka dla rolników, którzy sprzedawali zboże, siano i wyhodowane w południowej części Mazowsza warzywa,. Nie brakowało też mleka prosto od krowy, wiejskich jaj, kur.
Zainteresowanie kupujących było bardzo duże i duże pozostało. Dziś sześć dni w tygodniu (a przede wszystkim w soboty) okoliczni mieszkańcy omijają dyskonty i markety, by zajrzeć na targ, a ten wciąż ma swój niepowtarzalny klimat i asortyment: mięso prosto od rzeźników, kury hodowane na ziarnie w przydomowych kurnikach, są też kozie sery czy kiszone ogórki "prosto od chłopa". Bazar to też raj dla miłośników antyków - znajdą tu niepowtarzalne i unikalne już meble, narzędzia, a nawet ubrania.
Idzie nowe
Za niemal 5 mln złotych targowisko falenickie przejdzie metamorfozę, choć w zasadzie można stwierdzić, że zostanie zbudowane od nowa.
- Fundusze na tę inwestycję są już zarezerwowane w budżecie miasta, w tym roku będą trwały spotkania z mieszkańcami i kupcami na temat stworzenia projektu modernizacji, a także przygotowanie spraw formalnych umożliwiających realizację inwestycji - zapowiada Konrad Rajca, rzecznik prasowy urzędu dzielnicy. Modernizacją będzie objęty cały teren targowiska, prace będą dotyczyć kompleksowo wszystkich aspektów, począwszy od podłączeń do mediów, poprzez kanalizację, utworzenie utwardzonej nawierzchni z odprowadzeniami dla wód deszczowych, aż po nowe pawilony handlowe.
Czy nowoczesny wygląd targowiska spodoba się handlarzom i ich klientom? Czego możemy się spodziewać?
- Modernizacja targowiska "Falenica" jest elementem zaplanowanego w kwartale ulic Filmowej, Walcowniczej, Bystrzyckiej i M. Frenkla utworzenia centrum lokalnego. Obecnie nie ma jeszcze projektu przebudowy targowiska. Mieszkańcy dzielnicy oraz pracujący na targowisku kupcy mogą zgłaszać do dyrektora Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami swoje propozycje i uwagi, które zostaną wykorzystane przy tworzeniu koncepcji i założeń do projektu. Przewidujemy, że koncepcja projektu powstanie w ciągu kilku miesięcy - mówi Magdalena Jadziewicz-Kasak ze stołecznego ratusza. Podkreśla też, że modernizacją będzie objęty cały teren targowiska, prace będą dotyczyć kompleksowo wszystkich aspektów, począwszy od podłączeń do mediów, poprzez kanalizację, utworzenie utwardzonej nawierzchni z odprowadzeniami dla wód deszczowych, aż po nowe pawilony handlowe. Jednym z pierwszych zgłaszanych postulatów jest np. potrzeba zapewnienia na targowisku toalet dla klientów.
- Dla targowiska zostanie również zapewniona odpowiednia liczba miejsc parkingowych. Zgłoszono także potrzebę lokalizacji w obrębie centrum lokalnego biblioteki z czytelnią - mówi urzędniczka.
Anna Sadowska