REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Białołęka

zdrowie

 

Coraz mniej krwi w szpitalach. W sobotę akcja pod Galerią Północną

  2 lutego 2023

Coraz mniej krwi w szpitalach. W sobotę akcja pod Galerią Północną
źródło: Galeria Północna

Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi "Białokrewka" apeluje do mieszkańców Warszawy i okolic o oddawanie krwi. W uzupełnieniu niskich zapasów pomóc ma akcja organizowana w sobotę 4 lutego przed Galerią Północną na Tarchominie.

REKLAMA

Szacuje się, że nawet co minutę z różnych powodów medycznych ktoś pilnie potrzebuje krwi. Zapotrzebowanie na nią jest ogromne zwłaszcza zimą, kiedy rośnie liczba różnych urazów, a także ogólna liczba hospitalizacji. Krwi potrzebuje jedna na dziesięć osób przebywających w szpitalach, a także pacjenci hematoonkologiczni, w tym dzieci. Tarchomin bez ortopedów. Bo maszyna jest za stara Tarchomin bez ortopedów. Bo maszyna jest za stara
W przychodni przy Milenijnej 4 na Tarchominie jeszcze do niedawna pacjenci mogli udać się do ortopedy. Teraz poradnia zostanie przeniesiona na Przykoszarową.
Duże potrzeby sprawiają, że z banków znikają zapasy. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie podaje, że aktualnie potrzeba krwi grup 0 Rh-, 0 Rh+, AB Rh- oraz A Rh+.

Zbiórka krwi w Warszawie

W uzupełnieniu zapasów pomóc może praktycznie każdy. Wystarczy oddać 450 ml krwi. Taka jedna jednostka może uratować nawet trzy osoby. Okazją do wsparcia zasobów będzie organizowana w sobotę 4 lutego akcja warszawskiego Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi "Białokrewka". W godzinach od 10.00 do 15.00 przed Galerią Północną, przy wejściu od Traktu Nadwiślańskiego, stanie specjalny autobus, do którego będzie mógł zgłosić się każdy.

- Tego typu cyklicznie odbywające się zbiórki są jedyną szansą, aby uzupełnić zapas banków krwi. Dlatego apelujemy do wszystkich mieszkańców stolicy, którzy mogą zostać dawcami, a także do osób z Warszawy i okolic, które już są honorowymi dawcami krwi, aby przyłączyły się do sobotniej akcji. Wystarczy kilka minut w krwiobusie, aby uratować niejedno życie - mówi Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej.

Zapraszamy na zakupy

Jak oddać krew?

Wystarczy przyjść do punktu w dniu wydarzenia i zarejestrować się okazując dokument tożsamości. Krwiodawcą może zostać każda osoba mająca od 18 do 60 lat, pod warunkiem, że waży minimum 50 kg i cieszy się dobrym zdrowiem (np. nie choruje obecnie na grypę).

Ważne jest, aby przy kwalifikacji poinformować personel o schorzeniach, przebytych niedawno operacjach i zabiegach, w tym stomatologicznych, oraz o przyjmowanych lekach. Należy też powiedzieć o niedawno wykonanych tatuażach oraz przekłuciach ciała, w tym uszu. W dniu poprzedzającym wizytę trzeba zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów, a także spożywania tłustych posiłków. Ważne jest też, aby pić dużo wody i zjeść rano lekkie śniadanie. Każda osoba przed poborem ma wykonywane podstawowe badania krwi

- W czasie oddawania krwi nad dawcą cały czas czuwa profesjonalny zespół Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, który dba o komfort w czasie wizyty. Z kolei pobrana objętość bardzo szybko się regeneruje w organizmie - przekonuje Magdalena Rejchert ze Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi "Białokrewka".

(jok)

.
 

Komentarze (3)

# Ist

02.02.2023 11:40

Po jakim czasie od oddania krwi można prowadzić samochód? Jest jakieś ograniczenie?

# zjelonek

04.02.2023 18:05

Ja oddaje , wypijam soczek , zagryzam czekoladą i wsiadam w samochód i jadę ale wiem że ńiektorzy mają trochę zawrotów głowy albo jakiś niepokój więc jak się źle czujesz to chwilę poczekaj.
A krwi może brakować bo ostatnio w mediach była nagonka na krwiodawców że sobie długie weekendy robią oddając krew w czwartki. Takie teksty zniechęcają.

# Sjjsjsjaka

05.02.2023 21:49

W ten weekend tata mojego kolegi miał przetaczaną krew. Mój kolega musiał oddać krew dla swojego taty i namówić pol rodziny. Problem w tym ze ten tata sam jest honorowym dawca krwi. Sam również jestem honorowym, uprawnienia czy przywileje tylko na papierze. Jak większość nie oddaje krwi dla zysku tylko z chęci. Wkurza jednak jak lekarz który kwalifikuje cie na badaniu czy możesz oddać czy nie, nie jest w stanie wypisać ci recepty na zelazo którego ci brakuje bo oddawałeś krew. Niby to zelazo (najgorszej jakości) masz za darmo ale i tak ten sam lekarz ci go nie zapisze. Coraz mniej chce mi się oddawać, dobrze ze mam prywatna opiekę ale niektórzy nie maja i status krwiodawcy w niczym realnie nie pomaga

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA