REKLAMA

Targówek

historia »

 

Zdjęcie Bródna, którego już nie ma

  4 grudnia 2015

alt='Zdjęcie Bródna, którego już nie ma'
Niezwykłe zdjęcie dawnego Bródna. Ulica Białołęcka (wzdłuż ściany szczytowej) róg Hieronima (biegnie przez pole do nowych bloków) i Majowej (biegnie za kamienicą)
źródło: Oddział Bródno TPW, repr. Przemysław Burkiewicz

Choć działo się to cztery dekady temu, po tamtych ulicach nie ma śladu. Jak wyglądało skrzyżowanie ulic Białołęckiej, św. Hieronima i Majowej na Nowym Bródnie? Pokazują to fotografie udostępnione naszej redakcji przez Oddział Bródno Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

REKLAMA

Nie ma już takiego skrzyżowania. Ba, nie ma nawet ulicy Białołęckiej na Bródnie - choć kiedyś była główną arterią dzielnicy, a po przebudowie osiedla w latach 70. XX wieku jej fragment wchłonęła ulica Wysockiego, zaś część to obecna ulica Ogińskiego - skośny odcinek między Poborzańską a Bazyliańską to właśnie fragment dawnej Białołęckiej.

W tym miejscu dawna główna ulica Bródna łączyła się z Majową i św. Hieronima (w okresie PRL była to ulica pana Hieronima, który nie był święty). Białołęcka posiadała nawierzchnię asfaltową, brukowany rynsztok oraz chodniki z kwadratowych, szarych betonowych płyt. Wzdłuż jezdni stały słupy podtrzymujące kable elektryczne. Miasto, ale jakby wieś. Jej przecznice w dużej mierze nie miały nawierzchni. Jak Majowa - polna dróżka biegnąca między łąkami, polami, tu i ówdzie poprzetykana drewnianymi domami i parterowymi ruderami z cegły rozbiórkowej.

Widoczna na zdjęciu kamienica stała na rogu Białołęckiej (ściana szczytowa znajdowała się od jej strony) oraz Hieronima - zwrócona była do niej frontem z oknami. Uliczka Hieronima to właściwie polna dróżka, która prowadziła ku nowym blokom. Za przedwojenną kamienicą, prostopadle do Hieronima, przebiegała właśnie Majowa (widoczny z lewej strony parterowy barak stał wzdłuż tej ulicy). Jest to więc uwieczniony bardzo dziwny zbieg kilku ulic, z których dawnej zabudowy nie pozostało nic. Kamienica poorana pociskami z czasów wojny została rozebrana w latach siedemdziesiątych, Białołęcką przemianowano (w tym miejscu!) na Michała Kleofasa Ogińskiego, Majowa ma zupełnie inny przebieg, a Hieronima stała się istotną ulicą nowego Bródna.

Przemysław Burkiewicz

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# money

08.02.2016 04:48

I cale szczescie ,ze juz nie ma.Dzisiejsze bloki ,te wielkie,sa dosc koszmarne ale i tak o niebo lepsze od tej prymitywnej nedzy

# cycu

14.03.2016 12:11

Dlaczego prymitywnej ? Spytaj synku , gdzie i w jakich warunkach mieszkał twój tatuś ,dziadek i wtedy okażę się , że to pałac w porównaniu z tym w czym oni musieli mieszkać .

# Kaziu

15.03.2016 22:59

A kto zasiedla nowe bloki ?
Raczej ludzie mieszkający dotąd w kurnikach .

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni