REKLAMA

Targówek

historia »

 

Zdjęcie Bródna, którego już nie ma

  4 grudnia 2015

alt='Zdjęcie Bródna, którego już nie ma'
Niezwykłe zdjęcie dawnego Bródna. Ulica Białołęcka (wzdłuż ściany szczytowej) róg Hieronima (biegnie przez pole do nowych bloków) i Majowej (biegnie za kamienicą)
źródło: Oddział Bródno TPW, repr. Przemysław Burkiewicz

Choć działo się to cztery dekady temu, po tamtych ulicach nie ma śladu. Jak wyglądało skrzyżowanie ulic Białołęckiej, św. Hieronima i Majowej na Nowym Bródnie? Pokazują to fotografie udostępnione naszej redakcji przez Oddział Bródno Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

REKLAMA

Nie ma już takiego skrzyżowania. Ba, nie ma nawet ulicy Białołęckiej na Bródnie - choć kiedyś była główną arterią dzielnicy, a po przebudowie osiedla w latach 70. XX wieku jej fragment wchłonęła ulica Wysockiego, zaś część to obecna ulica Ogińskiego - skośny odcinek między Poborzańską a Bazyliańską to właśnie fragment dawnej Białołęckiej.

W tym miejscu dawna główna ulica Bródna łączyła się z Majową i św. Hieronima (w okresie PRL była to ulica pana Hieronima, który nie był święty). Białołęcka posiadała nawierzchnię asfaltową, brukowany rynsztok oraz chodniki z kwadratowych, szarych betonowych płyt. Wzdłuż jezdni stały słupy podtrzymujące kable elektryczne. Miasto, ale jakby wieś. Jej przecznice w dużej mierze nie miały nawierzchni. Jak Majowa - polna dróżka biegnąca między łąkami, polami, tu i ówdzie poprzetykana drewnianymi domami i parterowymi ruderami z cegły rozbiórkowej.

Widoczna na zdjęciu kamienica stała na rogu Białołęckiej (ściana szczytowa znajdowała się od jej strony) oraz Hieronima - zwrócona była do niej frontem z oknami. Uliczka Hieronima to właściwie polna dróżka, która prowadziła ku nowym blokom. Za przedwojenną kamienicą, prostopadle do Hieronima, przebiegała właśnie Majowa (widoczny z lewej strony parterowy barak stał wzdłuż tej ulicy). Jest to więc uwieczniony bardzo dziwny zbieg kilku ulic, z których dawnej zabudowy nie pozostało nic. Kamienica poorana pociskami z czasów wojny została rozebrana w latach siedemdziesiątych, Białołęcką przemianowano (w tym miejscu!) na Michała Kleofasa Ogińskiego, Majowa ma zupełnie inny przebieg, a Hieronima stała się istotną ulicą nowego Bródna.

Przemysław Burkiewicz

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# money

08.02.2016 04:48

I cale szczescie ,ze juz nie ma.Dzisiejsze bloki ,te wielkie,sa dosc koszmarne ale i tak o niebo lepsze od tej prymitywnej nedzy

# cycu

14.03.2016 12:11

Dlaczego prymitywnej ? Spytaj synku , gdzie i w jakich warunkach mieszkał twój tatuś ,dziadek i wtedy okażę się , że to pałac w porównaniu z tym w czym oni musieli mieszkać .

# Kaziu

15.03.2016 22:59

A kto zasiedla nowe bloki ?
Raczej ludzie mieszkający dotąd w kurnikach .

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA