100 lat temu: niemieccy żołnierze w Zegrzu
15 kwietnia 2014
W tym roku minie 100 lat od wybuchu I wojny światowej. Z tej okazji Muzeum Historyczne w Legionowie przygotowało książkę poświęconą fotografiom (tzw. feldpostom) niemieckich żołnierzy stacjonujących podczas Wielkiej Wojny w Zegrzu.
- W Boże Narodzenie 1916 r. urządzono loterię z upominkami dla 300 żołnierzy - pisze autor. - Siostry z Domu Żołnierza przygotowały występy muzyczne, śpiewały kolędy i recytowały wiersze. Dzień wcześniej żołnierze ubrali choinki, po jednej na terenie każdej kompanii. Nastrój był podniosły, ale "Deutsche Warschauer Zeitung" donosiła także, że piwa i cygar nie zabrakło dla nikogo, a komisja kuchenna zapewniła wspaniałą kolację.
Główną atrakcją książki i czymś, co naprawdę zmusza do refleksji, są jednak same feldposty. Widać na nich ludzi odbywających szkolenie w obcym kraju, z dala od rodzin, i przygotowujących się do walki, w której ginął co drugi zmobilizowany żołnierz.
- Moi Kochani! - pisał jeden z żołnierzy w kartce wysłanej w czerwcu 1916 r. - Dzisiaj w południe opuszczam Zegrze, posyłam Wam stąd ostatnie pozdrowienia. Pozostaję Waszym najmocniej kochającym ojcem.
Niemiecka piechota zapasowa w Zegrzu została zlikwidowana, gdy w Rosji wybuchła wojna domowa z komunistami i zawarto pokój. W kwietniu 1918 r. batalion wyjechał na front francuski, na którym wciąż trwały walki.
W I wojnie światowej zginęło, według różnych szacunków, od 15 do 18 milionów ludzi.
DG