REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Stowarzyszenie "ODDECH"

  21 listopada 2003

"ODDECH" - Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc inauguruje swoją działalność uruchamiając akcję bezpłatnych badań spirometrycznych dla mieszkańców Warszawy.

REKLAMA

W dniach
22 i 23 listopada 2003
(sobota i niedziela)
w godzinach 10.00-20.00
na terenie Centrum Handlowego
Wola Park w Warszawie
przy ul. Górczewskiej 124
będzie można nieodpłatnie wykonać badanie spirometryczne oraz uzyskać poradę lekarza, który - w przypadku wyników badań odbiegających od normy - postawi wstępną diagnozę i udzieli informacji, gdzie można uzyskać pomoc specjalistyczną.

NIE CZEKAJ!
ZBADAJ SWOJE PŁUCA
ZWŁASZCZA GDY:

  • skończyłeś 40 lat,
  • palisz lub paliłeś papierosy,
  • męczy Cię poranny kaszel,
  • często się przeziębiasz,
  • brakuje Ci oddechu przy wysiłku fizycznym.
 
Podczas obchodzonego 19 listopada na całym świecie Światowego Dnia Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP) polscy pacjenci dotknięci tą chorobą, wspólnie z lekarzami zajmującymi się jej leczeniem powołali do życia Stowarzyszenie "ODDECH". Intencją założycieli Stowarzyszenia, które jest organizacją o charakterze pozarządowym, jest podejmowanie działań na rzecz profilaktyki i rozpoznawania POChP, niesienie pomocy pacjentom cierpiącym z jej powodu oraz zwrócenie powszechnej uwagi na rosnące zagrożenia ze strony tej nieuleczalnej i ciągle słabo rozpoznawalnej choroby, która staje się w Polsce i na świecie coraz większym problemem medycznym i społecznym.

Mając na uwadze trudności w diagnozowa-niu POChP, Stowarzyszenie "ODDECH" planuje - jako jedno ze swych pierwszych działań - przeprowadzenie szeroko zakrojonej akcji edukacyjnej na temat tej choroby oraz upowszechnianie zasad jej profilaktyki i rozpoznawania, w tym badań spirometrycz-nych. Badania te są podstawowym, tanim i bardzo prostym sposobem diagnozowania POChP. Podczas badania spirometrycznego, pomiar pojemności płuc oraz szybkości wydechu, pozwala na rozpoznanie choroby już w początkowym, łagodnym okresie jej rozwoju. Znaczenie i przydatność badania spirometrycznego w pneumonologii jest oceniana na równi z badaniem EKG w kardiologii.

WCZESNE ROZPOZNANIE JEST JEDNĄ Z NAJSKUTECZNIEJSZYCH METOD OBRONY PRZED TĄ CHOROBĄ! - apelują założyciele Stowarzyszenia "ODDECH", w imieniu wszystkich cierpiących w Polsce na POChP, zarówno tych, którzy znają już diagnozę i żyją z chorobą, jak i tych, którzy jak najszybciej powinni przekonać się, że są nią zagrożeni i świadomie powstrzymywać jej postęp.

O chorobie

POChP jest przewlekłą chorobą płuc, objawiającą się kaszlem, dusznością wysiłkową i czasami świszczącym oddechem. Jest schorzeniem częstym, a zagrożenie, jakie ze sobą niesie gwałtownie rośnie we wszystkich wysoko rozwiniętych krajach na świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, na POChP cierpi już ponad 600 milionów ludzi na całym świecie, a rocznie umiera z tego powodu około trzech milionów osób. Mimo to, około 75 procent pacjentów chorych na POChP w samej tylko Europie jest nadal niezdiagnozowanych.

W Polsce zarejestrowano do tej pory około 2 milionów pacjentów cierpiących na POChP, choć możliwe, że chorych jest znacznie więcej. Rocznie z powodu POChP umiera w Polsce około 15 tysięcy osób. POChP jest też najczęstszą przewlekłą chorobą płuc prowadzącą do inwalidztwa oddechowego.

Na POChP zapadają głównie wieloletni palacze papierosów, ale do czynników ryzyka choroby należy również palenie bierne, praca i mieszkanie w środowisku zanieczyszczonym pyłami i dymami, częste infekcje dolnych dróg oddechowych oraz czynniki genetyczne. Jak pokazują najnowsze badania, w ostatnim czasie wśród osób dotkniętych POChP znacząco wzrasta liczba młodych, niepalących pacjentów, również kobiet.

POChP jest chorobą niebezpieczną również dlatego, że przez wiele lat rozwija się bezobjawowo, a jej pierwsze, niepozorne objawy są najczęściej lekceważone przez pacjentów. Przeważnie chory zgłasza się do lekarza z powodu uczucia duszności. Niestety w tym momencie choroba jest już zazwyczaj tak bardzo zaawansowana, że płucom brakuje około połowy rezerw oddechowych. Narastające trudności w oddychaniu stopniowo doprowadzają do ciężkiej niewydolności oddechowej, a w konsekwencji do przedwczesnego inwalidztwa i śmierci.

POChP jest schorzeniem wymagającym kompleksowej i czasochłonnej terapii, często związanej z hospitalizacją oraz wyłączeniem z życia zawodowego i społecznego. Osoby dotknięte POChP tracą samodzielność i możliwość aktywnego uczestniczenia w codziennym życiu. Problemem stają się dla nich tak podstawowe czynności, jak wychodzenie na spacer, branie prysznica czy przygotowanie posiłku. W ostatniej fazie choroby pacjenci są praktycznie unieruchomieni z powodu dokuczliwej duszności spoczynkowej oraz ogólnego wyniszczenia organizmu.

Wykrywalność POChP jest stosunkowo niewielka. W początkowym stadium choroby jedynym rozpoznawalnym objawem jest, często przez pacjentów lekceważony, kaszel. POChP bywa też niejednokrotnie mylona z astmą i z tego powodu jest nieodpowiednio leczona. Aby skutecznie walczyć z POChP, należy ją przede wszystkim poprawnie zdiagnozować. Wczesne wykrycie choroby daje szansę zahamowania jej postępu i pozwala zmniejszyć negatywny wpływ na pacjenta i jego otoczenie.

Dodatkowe informacje:
Małgorzata Tenderenda
PRIMUM Public Relations
tel. (0*22) 690-67-50, 0-501-376-030
Stowarzyszenie Pomocy Chorym na POChP "ODDECH"
tel: 0-600-92-85-58
(w godz. 9.00 - 15.00)
www.oddech.org
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA