Polska wysprzątana, ale brudna
20 listopada 2003
Jubileuszowa, dziesiąta edycja akcji Sprzątanie świata - Polska i tym razem przeszła najśmielsze oczekiwania. A wszystko dlatego, że z roku na rok rośnie liczba sprzątających. Idea porządkowania małych ojczyzn upowszechnia się.
Więcej informacji na stronie www.naszaziemia.pl |
"Tak" dla selektywnej zbiórki
Według wstępnych ocen w sprzątaniu wzięło udział 1,5 - 2 miliony osób. Organizowana od 10 lat akcja stała się siłą, która w wyraźny sposób zmienia świadomość Polaków. Z roku na rok rośnie poczucie odpowiedzialności za "własne śmieci", wzrasta od-setek osób stosujących selektywną zbiórkę odpadów.- Ponad 79 procent uczestników akcji stosuje na co dzień selektywną zbiórkę odpadów - mówi Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia. - Wiemy, że na razie nie wszędzie taka zbiórka jest możliwa, ale cieszy nas, że już ponad 50 procent uczestniczących w akcji gmin prowadzi selektywną zbiórkę odpadów.
Tegorocznej akcji towarzyszyło wiele programów propagujących selektywną zbiórkę. W całym kraju odbyły się liczne happeningi, marsze, spotkania. Rozklejono plakaty informacyjne, rozdano tysiące ulotek z instrukcją, jak segregować odpady. Wyjaśniano znaczenie oznakowań na opakowaniach, zachęcano do mądrej i oszczędnej konsumpcji. Urzędy gmin, szkoły i firmy organizując lub inicjując lokalne i regionalne akcje sprzątania aktywizowały i integrowały lokalne społeczności. Jedno z takich działań to program "Czysto i Zielono" realizowany w ponad stu gminach przez organizację odzysku Rekopol, należącą do sieci organizacji Zielony Punkt. Jak mówi Beata Winiarska z Rekopolu, dzięki akcji udało się wiele osób przekonać do odzysku kartonów po płynnej żywności (po mleku, jego przetworach, sokach i napojach), stanowiących cenne źródło celulozy. W gminach objętych pilotażowym programem odzysku kartonów ich zbiórka wzrosła 19-krotnie. Najlepiej wypadło w tym Kutno, gdzie na jednego mieszkańca przypadło 0,5 kg odzyskanych kartonów. Podczas akcji propagowano także program odzyskiwania szkła z podziałem na białe i kolorowe. Anna Doniec ze Stowarzyszenia Forum Odzysku Szkła bardzo liczy na nauczycieli, których organizacja przeszkoliła. Przekażą uczniom wiedzę o selektywnej zbiórce.
"Nie" dla wysypisk
W tym roku kontynuowano rozpoczętą dwa lata temu akcję wyszukiwania i likwidacji nielegalnych zwałek śmieci. Ze wstępnych danych wynika, że uprzątnięto ponad 350 dzikich wysypisk. Takie zwałki sprzątano m.in. w Kampinoskim Parku Narodowym i Puszczy Kozienickiej. Dzięki nauczycielom i uczniom SP w Teresinie (woj. mazowieckie) zniknęły dwa dzikie wysypiska w pobliskim lesie. W Dolinie Pięciu Stawów w Tatrach członkowie Studenckiego Klubu Górskiego z Warszawy odkryli wysypisko śmieci sprzed ponad 30 lat, które zamierzają sukcesywnie likwidować z pomocą kierownictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego. W Bartoszycach (woj. warmińsko-mazurskie) lokalne przedsiębiorstwa, uczniowie szkół średnich oraz żołnierze zlikwidowali dzikie wysypisko śmieci o powierzchni ponad 150 m² położone przy ogródkach działkowych. Teren został oczyszczony i rozplantowany, planowane jest zaadaptowanie go na miejsce, gdzie będą organizowane pikniki.Jedenasta już trwa
Jeszcze dobrze nie zakończyła się dziesiąta edycja Sprzątania Świata Polska (pełny raport będzie gotowy w kwietniu 2004 r.), a już trwają prace nad kolejną. Jak podkreślają działacze Fundacji Nasza Ziemia, prace nie mają właściwie ani początku, ani końca. Od chwili, gdy Mira Stanisławska-Meysztowicz przywiozła przed dziesięcioma laty ideę sprzątania z Australii do Polski, prace nad kolejnymi edycjami akcji trwają bez przerwy. Do zobaczenia w przyszłym roku.km