REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Dzielnice powinny mieć więcej władzy

  14 grudnia 2011

alt='Dzielnice powinny mieć więcej władzy'

"Echo" rozmawia z posłanką Małgorzatą Kidawa-Błońską, szefową PO w Warszawie

REKLAMA

- Ponad dziewięć lat temu scentralizowano władzę w stolicy. Jaka jest szansa, że ustawa warszawska zostanie znowelizowana, a błędy naprawione?

- Pełna zgoda, że ustawa warszawska to nie jest najszczęśliwsze rozwiązanie dla stolicy. To jest wielkie miasto, spełniające wiele funkcji, więc jego ustrój powinien być tak skonstruowany, aby zapewnić skuteczne zarządzanie. Większa decentralizacja znacznie poprawia tę skuteczność, dlatego rada Warszawy uchwaliła statut, w którym wiele kompetencji zostało przekazanych dzielnicom.

- Zwolennicy pełnej decentralizacji mówią, że zdecydowanie za mało i twierdzą, że prezydent Hanna GronkiewiczWaltz nie jest zainteresowana głębszymi zmianami. Jeden z najpoważniejszych zarzutów dotyczy ograniczania dzielnicom możliwości starania się o pieniądze unijne.

- Pani prezydent zdecydowanie opowiada się za nowelizacją ustroju Warszawy. Zgadzam się, że dzielnice powinny mieć możliwość aplikowania o fundusze europejskie. To prawda, że przed wyborami samorządowymi pięć lat temu Platforma Obywatelska obiecała większą decentralizację miasta. Niestety, nie wszystko, co zostało założone, udało się przekazać dzielnicom przy pomocy statutu. Niektóre sprawy okazały się wątpliwe prawnie lub wręcz niemożliwe.

- I doszliśmy dziś do takiej sytuacji, w której albo należy przestać udawać, że burmistrzowie i radni dzielnic coś mogą i zlikwidować władze dzielnicowe, albo zrealizować wreszcie program Platformy w tym zakresie i oddać im jak najwięcej władzy.

Sytuacja, w której burmistrzowie czy radni dzielnic nie mają żadnego wpływu na działania miejskich instytucji, nie jest dobra. Jestem zdania, że prace nad nowelizacją ustroju Warszawy powinny się wkrótce rozpocząć i zakończyć przed kolejnymi wyborami samorządowymi.
Jak długo można tolerować w mieście zdarzenia, jak np. to, kiedy burmistrz dzielnicy zbudował szkołę, a Zarząd Dróg Miejskich nie buduje - mimo monitów burmistrza - sygnalizacji świetlnej na ruchliwym skrzyżowaniu obok nowej szkoły, przedstawiając tuż po rozpoczęciu roku szkolnego absurdalne uzasadnienie, że skrzyżowanie jest bezpieczne, bo nie było jeszcze na nim śmiertelnego wypadku?

- Na pewno sytuacja, w której burmistrzowie czy radni dzielnic nie mają żadnego wpływu na działania miejskich instytucji, nie jest dobra. Jestem zdania, że prace nad nowelizacją ustroju Warszawy powinny się wkrótce rozpocząć i zakończyć przed kolejnymi wyborami samorządowymi. Znacznie szybciej należy rozwiązać problem janosikowego. Warszawa przekazywała ostatnio około miliarda złotych na rzecz biedniejszych gmin, zaś Mazowsze musiało na janosikowe zaciągać kredyty. To jest absurd, dlatego bierzemy się za obywatelski projekt ustawy o zmianie janosikowego, który popieraliśmy przed wyborami. Nie chodzi o całkowitą likwidację janosikowego, ale o ograniczenie jego negatywnego wpływu na funkcjonowanie dużych miast. Wynik nie jest przesądzony, ale już mamy wsparcie posłów z Łodzi, Wrocławia i Gdańska.

- Z góry przepraszam, że zawracam Pani głowę następną sprawą, z którą moim zdaniem już dawno powinni poradzić sobie burmistrzowie lub miasto, ale ponieważ od wielu lat problem nie jest rozwiązany, a od urzędników słyszę, że wymaga on zmian ustawowych, więc go zgłaszam. Chodzi o zamykanie boisk szkolnych po lekcjach. Wielu burmistrzów twierdzi, że ich stałe udostępnienie możliwe jest tylko wtedy, gdy posłowie zmienią przepisy i zdejmą z dyrektorów szkół odpowiedzialność za zdarzenia na boiskach. Obecnie odpowiadają oni nawet wówczas, gdy coś się wydarzy po godzinach pracy szkoły, więc boiska są w większości przypadków zamykane i niedostępne np. w weekendy.

- Boiska powinny być otwarte - co do tego nie mam wątpliwości. Ja wiem, że samorządowcy wszystko by chcieli mieć w ustawach, ale ten sam efekt da się osiągnąć łatwiej. Po pierwsze można udostępnić boiska przy pomocy zarządzenia prezydenta miasta, które dyrektorzy szkół będą musieli zrealizować, a po drugie sami burmistrzowie mogą zapewnić w swoich budżetach pieniądze na opiekunów boisk, tak by w godzinach, kiedy stoją puste, mogli z nich korzystać mieszkańcy.

- Czy widzi Pani szansę na to, aby infrastruktura kolejowa zaczęła wreszcie służyć mieszkańcom Warszawy? Stolica od czasów carskich ma obwodnicę kolejową, z której nie korzysta. Temat jest wałkowany od 20 lat i wciąż argumentem jest "złe PKP", ale przecież PKP nie jest państwem w państwie.

- Kłopoty z PKP są bardzo poważne w skali całego kraju. W Warszawie np. chcieliśmy, aby dworce przejęło miasto i nie udało się z powodu problemów po stronie PKP.

- Te same tłumaczenia słyszeliśmy za czasów prezydenta Pawła Piskorskiego, ale wówczas PKP było jeszcze firmą państwową, a dziś są to zreformowane spółki skarbu państwa, podlegające Ministerstwu Transportu. Także posłowie mają znacznie większe niż kiedyś możliwości nadzorowania kolei.

- Sejm powinien być jak najdalej od spółek skarbu państwa. Powinny one rządzić się samodzielnie zgodnie z regułami wolnego rynku.

- Jednak jeśli całymi latami coś się nie udaje, to należy interweniować. PKP nie jest zwykłą spółką rynkową. Nie rozumiem, dlaczego rozwiązanie prostych spraw urasta latami do rangi problemów niemal nierozwiązywalnych, jak np. budowanie przez samorządy nowych stacji na terenie kolejowym.

- Warszawa ma setki kilometrów torów kolejowych, które powinny służyć w komunikacji miejskiej. Zresztą schemat komunikacji oparty m.in. na torach PKP przedstawiła pięć lat temu prezydent Hanna GronkiewiczWaltz. Zmiany są realizowane krok po kroku - jeździ coraz więcej pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej, wprowadzono wspólny bilet, ale zgadzam się, że mieszkańcy mają prawo oczekiwać szybszych zmian.

- Jak Pani może pomóc w przyspieszeniu działań? Czy warszawscy posłowie nie powinni już dawno posadzić przy stole władz miasta, szefów Polskich Linii Kolejowych, urzędników ministerstwa, urzędu marszałkowskiego i wszystkich innych zainteresowanych tym tematem?

- Jako posłowie dysponujemy oczywiście różnymi formami nacisku. Możemy pisać interpelacje, organizować spotkania i debaty oraz pilotować różne sprawy. Duże nadzieje na to, że zmiany w PKP pójdą lepiej i szybciej, wiążę z nowym ministrem.

- Miejmy nadzieję, bo póki co słynna mapka komunikacji Hanny Gronkiewicz-Waltz pozostaje niespełnioną obietnicą wyborczą. Z okazji zbliżających się świąt życzę Platformie Obywatelskiej i mieszkańcom Warszawy, aby ta mapka mogła za kilka lat odzwierciedlać stan rzeczywisty, a nie niezrealizowane marzenia.

- Ja także z okazji Bożego Narodzenia życzę wszystkim mieszkańcom Warszawy tego samego oraz zdrowych i spokojnych świąt oraz dobrego 2012 roku.

- Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Krzysztof Katner

 

REKLAMA

Komentarze (12)

# Ruskowy

31.03.2012 08:27

Jakieś konkretne dzialania w sprawie nowelizacji ustawy warszawskiej, pani poseł?

# Dzielnicowy

05.04.2012 13:08

Pani Poseł zrobiła sobie tylko ładne zdjęcie w al. Ujazdowskich, a w temacie centralizacji władzy i tak nic się nie zmieni, bo Ratusz na Bankowym chce położyć łapy na czym tylko się da.

# obserwator.waw

05.08.2012 16:08

No i jak zwykle - wydajmy zarządzenie i muszą zrealizować. Może odwrócić sytuacje i najpierw przekazać samorządom środki finansowe a dopiero mieć do nich pretensje, jeśli ich nie wykorzystają.
Też uważam, ze nie na wszystko trzeba zmian ustawowych, ale kompetencji władz dzielnic czy miasta. Niestety są to często ludzie, niezależnie od barw partyjnych, którzy działają niezgodnie z prawem, szczególnie wobec dyrektorów placówek oświatowych. Ale nie sądzę, aby to tak naprawdę Panią Poseł interesowało.

REKLAMA

# mieszkaniec T

29.09.2012 21:20

Od 14 grudnia 2011 i deklaracji pani poseł nie słyszałem o żadnych pracach w sprawie poprawienia ustroju Warszawy. Jak zwykle czcze gadanie i frazesy

# Rozbicki

30.09.2012 12:47

Pani poseł opowiada bajki. W warszawskiej PO obowiązuje maksyma towarzysza Wiesława:"Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy"

# mrówka

26.03.2014 09:57

Pani poseł zamiast zadbać o te "więcej władzy" dla warszawskich dzielnic, to poszła umacniać i stabilizować władzę Donalda Tuska w PO.

REKLAMA

 Dyzma

26.08.2014 21:34

Obiecanki pani poseł Kidawy- Błońskiej sprzed trzech lat dotyczące decentralizacji w sprawach zarządzania poszczególnymi dzielnicami Warszawy pozostały nadal obiecankami.
Dzięki niespełnieniu tych obietnic przez PO i panią poseł wiele spraw w Warszawie ważnych dla mieszkańców nadal jest nie załatwionych.
Liczę na to ,że po tegorocznych wyborach samorządowych zapali się zielone światło dla decentralizacji a nowi radni wybrani spośród kandydatów Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej i innych komitetów wyborczych zaczną nalegać na stosowną zmianę ustawodawstwa.

# Lewy

27.08.2014 06:46

Pani poseł jest teraz tak blisko premiera, jak nigdy wcześniej, więc ma niewspółmiernie większą szansę przekonania Donalda T. o konieczności skierowania do Sejmu nowelizacji ustawy warszawskiej. Pani Poseł, co w tej sprawie Pani zrobiła?

# Walenty

03.09.2014 18:02

Dyzma - święte słowa... PO miało juz wiele szans na to, żeby pokazać, że potrafi dotrzymać obietnic przedwyborczych... ze względu na to, że do tej pory jeszcze się tego nie doczekaliśmy, to czas dać te szanse komuś innemu, chociażby właśnie warszawskiej wspólnocie samorządowej...

REKLAMA

 Dyzma

04.09.2014 09:26

Oczywiście czekam teraz na pierwsze spotkania przedwyborcze z kandydatami na radnych wystawionymi przez Warszawską Wspólnotę Samorządową.

# Walenty

04.09.2014 19:52

Dyzma, chyba każdy czeka, żeby dokładniej poznać kandydatów WWSu, bo wiele osób pokłada w nich nadzieję na poprawę...

# Znafca

25.04.2015 09:14

Brunon Kwiecień jest bardziej sympatyczny.

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break