REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć przed zakupem nieruchomości? To musisz wiedzieć!

Co warto wiedzieć przed zakupem nieruchomości? To musisz wiedzieć!

Planujesz zakup mieszkania lub domu? To istotne przedsięwzięcie, które wymaga starannego poszukiwania nieruchomości i dużo cierpliwości. Ważny jest nie tylko sposób finansowania. Równie istotne jest zabezpieczenie się przed nieuczciwymi praktykami. Dowiedz się, jakie elementy warto sprawdzić, zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy.

Stan prawny lokalu

Znalazłeś wymarzone mieszkanie lub dom? Zanim zdecydujesz się na zakup, powinieneś sprawdzić stan prawny nieruchomości. Łatwo to zrobisz w księdze wieczystej. Szczególnie należy zweryfikować to ma pełne prawo do dysponowania mieszkaniem i czy znajduje się na nim obciążenie hipoteczne. Dzięki temu możesz uniknąć kłopotliwych sytuacji związanych z zakupem zadłużonego domu.

Sposób finansowania nieruchomości - jaki wybrać?

Poza sprawdzeniem stanu technicznego i statusu prawnego nieruchomości, należy zadbać o odpowiedni wybór finansowania zakupu. Nabycie domu wymaga zgromadzenia znacznych środków, w zależności od wartości nieruchomości. Obecnie zaoszczędzenie tak dużej kwoty jest dla większości społeczeństwa trudne. Dlatego wiele osób decyduje się na sięgnięcie po wsparcie w postaci kredytu.

Oto przegląd rozwiązań, które pozwalają na zakup nieruchomości.

Kredyt gotówkowy

Osoby, które nie kwalifikują się do programu rządowego, a mają już zaoszczędzone część środków mogą zdecydować się na kredyt gotówkowy. Taka pożyczka jest udzielana maksymalnie na 12 lat, natomiast zwykle górny limit finansowania nie przekracza 240 tysięcy złotych. Choć kredyt gotówkowy jest łatwiejszy do uzyskania niż hipoteczny, to charakteryzuje się wyższym oprocentowaniem. Natomiast dla osób, które mają możliwość szybszej spłaty tej pożyczki, wybór takiego finansowania może okazać się korzystniejszy.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny charakteryzuje się niskim oprocentowaniem i może zostać udzielony nawet na 35 lat. To instrument bankowy pozwalający na zakup nieruchomości o różnej wartości. Wysokość pożyczki jest uzależniona od zdolności kredytowej i ceny domu lub mieszkania. Natomiast wymagana jest wpłata własna w postaci zaoszczędzonych środków lub np. działki budowlanej, o minimalnej wartości 10% nieruchomości. Wiele banków wymaga jednak większej kwoty - na poziomie 20-30%. Wpłata własna pełni funkcje zabezpieczenia i potwierdzenia, że kredytobiorca jest w stanie zaoszczędzić środki na konkretny cel.

To najczęściej wykorzystywane instrumenty finansowe przy zakupie nieruchomości. Dodatkowo dostępne są narzędzia rządowe, dzięki którym można sobie ułatwić taką inwestycję.

Programy rządowe pomocne przy zakupie mieszkania

W ramach programów rządowych osoby do 45-go roku życia, które nie są właścicielami nieruchomości, mogą skorzystać z bezpiecznego kredytu 2% i konta oszczędnościowego z premią od państwa. Te instrumenty pozwalają na zaoszczędzenie kwoty wymaganej na wpłatę własną i uzyskanie pożyczki hipotecznej z rządową dopłatą do odsetek. Dzięki temu więcej osób jest w stanie nabyć nieruchomość.

Gdzie znaleźć dobry kredyt hipoteczny?

Czy wiesz, że możesz znaleźć oferty pożyczki hipotecznej bez wychodzenia z domu? Wystarczy sprawdzić rankingi kredytowe, takie jak na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/radom/. Takie zestawienia są aktualizowane co miesiąc, a specjaliści przygotowują je w oparciu o konkretne parametry. Jeśli jednak masz inne potrzeby co do pożyczki hipotecznej niż te przedstawione w rankingu, skorzystaj z internetowej porównywarki na rankomat.pl. Wystarczy poświęcić kilka minut aby uzyskać spersonalizowane zestawienie z propozycjami od nawet kilkunastu banków!

Depozyt notarialny - czym jest i czy warto zdecydować się na takie zabezpieczenie?

Coraz większą popularnością cieszy się zabezpieczenie zakupu mieszkania w formie depozytu notarialnego. Dlatego warto dowiedzieć się, na jakiej zasadzie działa ten środek ochrony prawnej. Otóż polega on na przelaniu środków przez kupującego na specjalnie stworzone do tego konto bankowe, do którego ma dostęp notariusz. Zostają one zwolnione na konto sprzedającego, dopiero gdy ten wywiąże się z warunków zawartych w umowie.

W jakich sytuacjach warto zdecydować się na depozyt notarialny? W praktyce jest to odpowiednie zabezpieczenie zarówno dla kupującego i sprzedającego. Dzięki temu środkowi ochrony prawnej można mieć pewność, że obie strony dotrzymają warunków umowy.

Aby ustanowić depozyt notarialny, należy przygotować dokumenty identyfikacyjne obu stron, umowę kupna sprzedaży nieruchomości i środki niezbędne do zdeponowania. Wiele osób zastanawia się, kto powinien ponieść koszty depozytu notarialnego. Nie jest to wyrażone w ustawie, zatem mogą one leżeć zarówno po stronie kupującego, jak i sprzedającego. Z reguły jednak przyjęto, że to nowy właściciel nieruchomości pokrywa koszty związane z tą czynnością.

Podsumowanie - zadbaj o bezpieczeństwo inwestycji w mieszkanie i sięgnij po korzystny kredyt

Dobry zakup nieruchomości to taki, który jest bezpieczny dla obu stron. Dlatego należy zadbać o przegląd techniczny budynku, sprawdzenie jego statusu prawnego i stworzenie odpowiednich warunków, aby zarówno kupujący, jak i sprzedający spełnili swoje zobowiązania. Ponadto niezbędne jest wybranie taniego kredytu hipotecznego. Dzięki temu nabycie nowego "M" będzie mniej stresującym doświadczeniem.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA