REKLAMA
REKLAMA

Samorząd

REKLAMA

Burmistrz Gralewicz czy Kaznowski?

Czy Jan Gralewicz, szef wydziału kadr w białołęckim ratuszu znęcał się psychicznie nad pracownicami? Na to pytanie usiłuje odpowiedzieć komisja antymobbingowa przy urzędzie miasta.

REKLAMA
REKLAMA
Atmosfera w urzędzie dzielnicy jest od dłuższego czasu bardzo napięta. Wszystko zaczęło się po ostatnich wyborach, gdy nowa władza zaczęła wprowadzać swoje po-rządki. Nową osobą jest m.in. obecny kadrowiec.

- Kiedy się tu pojawił, powiedział, że jest czwartym burmistrzem - wspomina jedna z pracownic urzędu. - Dostał zbyt duże nieoficjalne kompetencje od burmis-trza Jacka Kaznowskiego.

- Pozwolono mu na zbyt wiele - potwierdza wysoki rangą urzędnik dzielnicy. - Panoszy się po urzędzie, jak po prywatnym folwarku i w chamski sposób odnosi do pracowników. Zbyt często panie przez niego płaczą.

- Pracuję w administracji ponad 20 lat, ale czegoś takiego jeszcze nie widzia-łam - mówi chcąca zachować anonimowość urzędniczka. - Połowa urzędu jest spa-raliżowana, bo pan kadrowy stosuje wobec pracowników esbeckie metody: straszy, ubliża i poniża. Stosuje je, gdy ktoś stanie mu na drodze i nie zgodzi się z jego zdaniem - dodaje urzędniczka.

- Przy osobie nadzorującej pracę mojego wydziału zaczął mnie parodiować i pukać się w czoło, jak do niego mówiłam - dodaje inna.

- Było bardzo dużo skarg do burmistrza i wiceburmistrzów. Niejedna urzęd-niczka płakała przez kadrowca. Niestety burmistrz sprawia wrażenie jakby to Gra-lewicz był jego szefem, a nie on szefem Gralewicza - dodaje urzędnik.

Inny zarzut wobec kadrowego, który zgłaszają urzędnicy, to przyjmowanie pracowników do poszczególnych wydziałów według własnego widzimisię i politycz-nego klucza. Gdy znalazły się osoby, które chciały przeciwstawić się takim prakty-kom i wytknęły kadrowemu, jak powinny wyglądać konkursy na stanowiska, zosta-ły "ukarane": - Przestałam otrzymywać informacje o szkoleniach, nie byłam infor-mowana o pewnych sprawach. Polecenia były wydawane bezpośrednio moim pra-cownikom, a ja o niczym nie wiedziałam - mówi naczelniczka wydziału.

- Wydając polecenia moim podwładnym podważał mój autorytet. Wywierał ogromną presję na ludzi, sama przez niego płakałam, płakały inne urzędniczki. Zdarzyło się nawet załamanie nerwowe przez jego zachowanie. Jedna z naczelni-czek podupadła na zdrowiu i do dziś przebywa na zwolnieniu lekarskim - mówi urzędniczka.

Miarka przebrała się w czerwcu. Dwie naczelniczki: Maria Szeląg-Okoń i Ewa Dobrosielska postanowiły oficjalnie przeciwstawić się działaniom kadrowego. Zło-żyły skargę do burmistrza. Sprawa po wielu tygodniach leżenia w szufladzie Jacka Kaznowskiego trafiła do miasta, gdzie powołano komisję antymobbingową. Na po-czątku lipca odbyły się pierwsze przesłuchania. - W tym czasie namawiano pra-cowników urzędu, by nie świadczyli na rzecz pań, które wniosły skargę, a mówili dobrze o naczelniku wydziału kadr - mówi "Echu" pracownica urzędu.

- Moim zdaniem wszystko zmierza ku ukręceniu sprawie łba - mówi radny dzielnicy. - W komisji zasiada przedstawiciel działu prawnego naszego urzędu. Jak można więc liczyć na to, że przesłuchiwani pracownicy się "otworzą" i powiedzą prawdę o kadrowcu. Całe to postępowanie jest z góry skazane na porażkę - doda-je.

A zarzuty wobec Jana Gralewicza dotyczą nie tylko mobbingu. Chodzi także o niezgodne z przepisami przyjmowanie ludzi do pracy w urzędzie. - Nabór pracowni-ków do wydziału, za który ja odpowiadam, przeprowadzał z nadania partyjnego, a nie z konkursu, bo wprowadzał do urzędu osoby, które nie znały się na swojej pra-cy i były nieprzygotowane. Kiedy się mu przeciwstawiłam w tej sprawie, kadrowy zaczął chodzić po urzędzie i opowiadać, że jestem niezrównoważona - mówi jedna z naczelniczek, które złożyły oficjalną skargę.

Jedna ze skarżących pań podupadła na zdrowiu, bierze leki. Na zły stan zdro-wia kobiety wpłynęła m.in. decyzja burmistrza Jacka Kaznowskiego, który stwier-dził, że nie widzi możliwości współpracy z nią, bo "sprawa wyszła poza urząd", co więcej pojawiła się informacja, że kobieta zostanie przeniesiona do urzędu na Tar-gówku.

Postępowanie antymobbingowe zbliża się już ku końcowi. Czy kadrowemu wszystko ujdzie płazem? Nieoficjalnie wiemy, że burmistrz Jacek Kaznowski dał na-czelnikowi Gralewiczowi upomnienie. Z kolei od członka komisji antymobbingowej dowiedzieliśmy się, że burmistrz przekazał obu naczelniczkom skarżącym się na kadrowca informację, że nie widzi możliwości dalszej współpracy z nimi i już podjął kroki mające na celu usunięcie kobiet z urzędu.

Mimo wielu prób, nie udało nam się porozmawiać z naczelnikiem Gralewiczem. Nie miał więc szans odnieść się do zarzutów. Jego pracownicy stwierdzili, że nie ma go w pracy przez tydzień, a oni nie mają z nim żadnego kontaktu, ani telefonicz-nego, ani mailowego.

Poproszony przez nas o komentarz i ustosunkowanie się do zaistniałej sytuacji burmistrz Jacek Kaznowski stwierdził krótko: - Nie będę o tym rozmawiał, to wew-nętrzna sprawa urzędu.

Naszym zdaniem powód, dla którego naczelnik Gralewicz dostał upomnienie od burmistrza nie jest sprawą pomiędzy nim a Gralewiczem. Rozstanie się z naczelni-czkami w takiej atmosferze - także nie może być uznane za wypadek przy pracy. Skoro jednak burmistrz publiczny urząd traktuje jak prywatną siedzibę, w której brudy pierze się w czterech ścianach, czekamy na oskarżenie "Echa" o naruszenie miru domowego.

Barbara Kiliszek, Wiktor Tomoń

Nasz komentarz

Poprzednik Jacka Kaznowskiego miał wiele wad, które mógłbym długo wyliczać, ale miał jedną podstawową zaletę - przez 12 lat nikt w urzędzie nie miał wątpliwości, że rządził Jerzy Smoczyński. Dziś urzędnicy te wątpliwości mają. Burmistrz nie może sobie na to pozwalać.

Bartek Wołek


LINKI SPONSOROWANE
  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu BiałołękaREKLAMA

Ten tekst nie ma jeszcze komentarzy na forum. Twój może być pierwszy...


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Kursy, szkolenia
 Ruszyły zapisy na Weekendowy Trening Interpersonalny Trening przeznaczony jest dla osób chcących zwiększyć świadomość siebie: własnych zachowań i uczuć w relacji z innymi ludźmi oraz chcących nauczyć się efektywniejszych form kontaktu. Trening jest intensywnym a przede wszystkim dynamicznym doświadczeniem grupowym program zawsze dostosowujemy do potrzeb i odczuć danej grupy. Trening poprowadzi Tomasz Rejent psycholog, psychoterapeuta Czas trwania: 8-10 czerwiec 2018 - Piątek godziny 15-20, - Sobota godziny 10-19, - Niedziela godziny 10-16 z przerwą godziną na obiad (we własnym zakresie) Całkowity koszt treningu: 500 zł Dla studentów/stażystów 10% zniżki Miejsce: Siedziba Fundacji Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM - Aleje Jerozolimskie 6 lokal 402 (drugie wejście od ul. Smolnej 13), Warszawa Zgłoszenia przyjmowane będą do wyczerpania limitu miejsc. Dokonać zgłoszenia można zarówno telefonicznie: 733 563 311 jak i mailowo: twojpsycholog2@gmail.com

Finanse
 Sir/Ma I am a financial consultant and have a very good and reputable Provider of some bank instruments which can be monetised and discount for funding of your various project within lenders/investors and projects owners or borrowers that need funding for there various projects etc. We give oppurtunities for projects owner not withstanding the kind of projects, business support and can be engaged into PPP trading. Projects such as Real Estate Projects Construction Projects Government contract Projects, Transportation Projects Aviation Projects Telecommunication Projects Import and Export Projects etc. We are located in Europe and we are very ready to take a good look at your projects and faciliate the whole process. Kindly contact me if you have projects that need funding through this Martin Steffens Email: marts.capitalfinance@gmail.com Skype: marts.capitalfinance@gmail.com

Usługi motoryzacyjne
 ************** Jeśli mają Państwo jakiegokolwiek Mercedesa na sprzedaż ,zapraszamy do skorzystania z usług naszej firmy *************** Zajmujemy się skupem samochodów marki mercedes. Kupimy każdego mercedesa. Zapraszamy do kontaktu (wystarczy wypełnić formularz, aby wycenić swojego mercedesa) przez naszą stronę internetową : http://www.skupaut2.pl/skupmercedesow/ skup mercedesów , skup mercedesów 124 ,skup mercedesów kaczek , mercedes kupie, skup mercedesów 190 ,mercedes 123 mercedesy 190,124,123 , mercedes sprinter , mercedes kaczka ,i inne.

Różne
 Dam koszty , Odstąpie VAT Oferujemy sprzedaż faktur kosztowych (kosztów), które pozwolą Państwu na optymalizację, a nawet całkowite zniwelowanie podatku dochodowego. Jeżeli chcą Państwo obniżyć podatek (CIT lub PIT) z tytułu prowadzonej spółki lub działalności gospodarczej, to powinni Państwo kupić u nas faktury, a następnie zaksięgować jako koszty uzyskania przychodu. Jesteśmy płatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) Zakupione u nas dokumenty (koszty VAT) mogą Państwo zaksięgować jako podatek zapłacony i zmniejszyć należność podatkową lub uzyskać zwrot VAT. Bez zaliczek! Sprzedam fakturę , kupie fakturę , sprzedam vat , kupie vat , sprzedam koszty , kupie koszty , koszty vat , dam faktury , dam koszty wat , kupie fakturę Marek Grand Tel.544-443-637 damvat@mail.ru


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.