REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Jak skutecznie zrezygnować z ubezpieczenia samochodu?

Jak skutecznie zrezygnować z ubezpieczenia samochodu?

Wiele osób zastanawia się czy można wypowiedzieć umowę ubezpieczenia. Powodów takiej rezygnacji może być kilka, w zależności od tego, z jakiego ubezpieczenia chcemy zrezygnować. I tak w przypadku ubezpieczenia na życie, powodem może być chęć skorzystania z tańszego ubezpieczenia grupowego, z kolei w przypadku ubezpieczenia samochodu, znalezienie atrakcyjniejszej oferty czy w sytuacji nieprzewidzianych problemów finansowych.

Odpowiedź na to pytanie jest prosta - tak, rozwiązanie umowy ubezpieczenia jest możliwe, należy jednak pamiętać o wszystkich formalnościach, których należy dopełnić, aby skutecznie zrezygnować z ochrony.

Czy można wypowiedzieć umowę ubezpieczenia?

Przepisy prawa cywilnego oraz prawa o ochronie konsumentów przewidują możliwość odstąpienia od ochrony ubezpieczeniowej, zwłaszcza w przypadku umów zawieranych na odległość, np. przez internet lub telefon. Umowa ubezpieczenia może zostać rozwiązana przez konsumenta w ciągu 30 dni od dnia zawarcia umowy, bez podania przyczyny. Aby skorzystać z tej możliwości, należy przesłać do towarzystwa ubezpieczeniowego odpowiednie oświadczenie o odstąpieniu od umowy.

Właśnie dlatego warto znać regulacje prawne dotyczące procesu wypowiedzenia umowy ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego, co oznacza, że nie możemy po prostu zrezygnować z umowy OC bez zawarcia nowej umowy. Posiadając samochód jesteśmy zobligowani do obowiązku opłacenia składki OC. Jednak istnieją sytuacje, w których można rozwiązać umowę i zostały one szczegółowo opisane w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Podstawa prawna będzie zależeć od przyczyny rezygnacji z polisy, a nią mogą być na przykład:

  • Zawarcie nowej umowy.
  • W przypadku umowy OC zawartej na odległość istnieje możliwość odstąpienia od niej w ciągu 30 dni.
  • Chęć przerwania automatycznie przedłużonej polisy.
  • Zostały wykryte błędy w procesie kalkulacji składki.

Wszelkie dodatkowe informacje na temat potencjalnych obostrzeń związanych z wypowiedzeniem znajdziemy zazwyczaj w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Nie każdy ma jednak czas na to, aby zapoznawać się z warunkami odstąpienia od umowy. Z pomocą przychodzą wtedy strony takie jak wypowiadamoc.pl, która skutecznie wspiera w tym procesie.

Jak zrezygnowac z ubezpieczenia? Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia krok po kroku

Rezygnacja z polisy możemy złożyć na kilka sposobów:

  1. Osobiście w siedzibie towarzystwa w którym mamy ubezpieczony samochód
  2. Wysyłając list polecony na adres siedziby towarzystwa - należy pamiętać, aby zachować potwierdzenie nadania przesyłki oraz postarać się o potwierdzenie przyjęcia wypowiedzenia
  3. Na stronie internetowej towarzystwa ubezpieczeniowego, korzystając z dedykowane formularza online
  4. W formie elektronicznej, np. przez e-mail - należy jednak upewnić się, że taka forma jest akceptowana przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe.

Należy również pamiętać o tym, jakie dane muszą znaleźć się na dokumencie, a są to m.in.: dane osoby ubezpieczonej, adres zamieszkania, dane pojazdu oraz informacje dotyczące towarzystwa. Nie można zapomnieć również o podstawie prawnej na jakiej się opieramy. Należy również zawrzeć datę złożenia wypowiedzenia oraz informacje z jaką datą wchodzi w życie wypowiedzenie umowy ubezpieczenia, jeśli decydujemy się na jej zakończenie przed końcem obowiązywania umowy.

Wpływ towarzystwa ubezpieczeniowego na wypowiedzenie umowy

Różne towarzystwa ubezpieczeniowe mogą mieć inne procedury służące wypowiedzeniu umowy ubezpieczenia. Każde towarzystwo moze mieć własne procedury wypowiedzenia polisy, wymagania formalne oraz terminy. Przykładowo, przejrzyście rozpisany proces odstąpienia od umowy w Link4 znajdziemy tutaj: https://wypowiadamoc.pl/wypowiedzenie-umowy-link4. Proces wypowiedzenia umowy może zatem okazać się procesem czasochłonnym, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

REKLAMA