Zmiany w komunikacji po otwarciu metra
6 maja 2014
Trwają konsultacje społeczne w sprawie zmian w komunikacji miejskiej, które nastąpią po otwarciu metra na Pradze. Co zmieni się na Targówku?
Dużo więcej emocji wzbudzają pomysły Zarządu Transportu Miejskiego dla Targówka Mieszkaniowego i Zacisza.
Co prawda bardzo osłabiona zostanie popularna linia 160, która nawet w godzinach szczytu ma kursować co 20 minut, ale jej uzupełnieniem od pętli Targówek do Warszawy Wileńskiej będzie nowa linia 260. Będzie ona dublować 160 na newralgicznym odcinku, kursując w szczycie co 5 minut.
Linia 460, dublująca metro i tramwaje, zostanie zlikwidowana.
Największa burza zapowiada się wokół 512. Najważniejsza linia na Zaciszu zostałaby nie tylko znacznie skrócona, ale także zmieniłaby trasę i z głównego połączenia Zacisza z centrum stałaby się linią dowożącą do metra. I tak zamiast z pętli Esperanto koło cmentarza Żydowskiego na Woli 512 zaczynałaby kurs na Dworcu Wileńskim. Na Zaciszu autobusy zawracałyby na nowej pętli przy Gilarskiej i zapewniały obsługę w obu kierunkach na Codziennej i Rolanda. Nowe, zreformowane 512 kursowałoby w szczycie co 10 minut.
Na Radzymińskiej 260 i 512 tworzyłyby silną trójcę z 527, które również ma zostać skrócone do stacji metra Dworzec Wileński i kursować nawet co 4 minuty.
718 ma wrócić na trasę sprzed budowy metra, czyli skręcać z al. Solidarności w Targową, a potem Kijowską i kończyć bieg przy Warszawie Wschodniej.
Pozostałe linie dwustrefowe, przejeżdżające przez Targówek, czyli 738 i 805, zostałyby skrócone do Dworca Wileńskiego.
ZTM jest konsekwentny w swoich działaniach, stawiając na sprawną, ekologiczną i pojemną komunikację szynową, do której powinny dowozić mieszkańców często kursujące, punktualne i możliwie krótkie linie autobusowe. Koresponduje z tym wprowadzona w tym roku zmiana taryfy, przekształcająca bilety jednorazowe w przesiadkowe.
W ramach konsultacji społecznych ZTM chce uzyskać odpowiedzi na cztery pytania:
Spotkania konsultacyjne odbędą się:
Swoje uwagi można przekazywać również e-mailem pod adresem konsultacje@ztm.waw.pl, w Punktach Obsługi Pasażerów lub pocztą (Żelazna 61, 00-848 Warszawa, z dopiskiem "Konsultacje").
DG