Od października trwa projekt "Późne debiuty na Targówku", skierowany do mieszkających w dzielnicy seniorów. Prowadzoną przez Stowarzyszenie Pracownia Filmowa "Cotopaxi" inicjatywę dofinansował rząd szwajcarski.
Dwudziestu pięciu seniorów, wybranych na podstawie zgłoszeń, od kilku miesięcy pracuje nad filmami w technice "wideo uczestniczącego". To technika z pogranicza filmu, animacji społecznej i badań w działaniu. Przekaz audiowizualny powstaje w ramach grupy, z którą pracują debiutujący filmowcy, a ich rola sprowadza się do pomagania osobom uczestniczącym w realizacji dokumentu, w konstruowaniu wypowiedzi w ramach jednego, wybranego wspólnie przesłania.
- Swoim projektem chcemy pokazać, że na naukę nigdy nie jest za późno, szczególnie w tak ważnym aspekcie, jak komunikowanie i dawanie świadectwa swoim czasom - mówią osoby związane z "Cotopaxi".
Opisy powstających filmów wyglądają naprawdę ciekawie:
Film "Bródno - tu zaczyna się Warszawa" będzie próbą ukazania tej dzielnicy przez pryzmat kilku osób, które chcą zrobić o niej film. Wśród nich są zarówno mieszkańcy Bródna, jak i osoby z "zewnątrz", które niewiele o nim wiedzą. Wspólnie wybierają się do miejsc, które ich zdaniem są kluczowe dla poznania istoty dzielnicy, uwzględniając jej zarys historyczny, infrastrukturę współczesną oraz plany na przyszłość.
To będzie film o tym, czym są dla nas: dom, wolność oraz bezpieczeństwo, i jak duży wpływ mamy na każdą z tych rzeczy. Bohaterem dokumentu, który realizuje dla nas ta grupa będzie tajemniczy mieszkaniec prawobrzeżnej Warszawy, pan Krzysztof - inżynier, ogrodnik, artysta, podróżnik, ale przede wszystkim, jak sam o sobie mówi, człowiek wolny...
Obecnie trwają już prace montażowe. Premiera filmów odbędzie się 30 maja o godz. 18 w kinie Świt przy Wysockiego 11.
DG