REKLAMA

Targówek

Porządki w nazwach ulic

 

Radni likwidują ulice, których nie ma. Koniec "alei Rokossowskiego"

  11 sierpnia 2023

Radni likwidują ulice, których nie ma. Koniec "alei Rokossowskiego"
Marszałek Konstanty Rokossowski był oficjalnym patronem alei na Targówku, choć ta nigdy nie powstała; źródło: Wikipedia

Radni Targówka zagłosowali za zlikwidowaniem kilkunastu nazw ulic. Niektóre - jak aleja Konstantego Rokossowskiego - nigdy nie powstały.

REKLAMA

Niedawno pisaliśmy o przemianowaniu fragmentu ulicy Niedotrzymskiej między Wszeborską a Dziewanny właśnie na Dziewanny. Radni poszli za ciosem i zrobili prawdziwy porządek z nazewnictwem na Targówku.

Nie istnieją od lat

Lista tych nazw z samego tylko Targówka Fabrycznego brzmi tak, jakby dokonano likwidacji całej dzielnicy. Czy chcesz bezpłatnej komunikacji? Czy chcesz bezpłatnej komunikacji?
Zakorkowane ulice, brak parkingów, smog - to bolączki wielu miast w kraju. Są jednak już takie, w których bezpłatna komunikacja publiczna rozwiązuje odwieczne problemy mieszkańców. Najlepszym przykładem, że "da się" są Lubin, Bełchatów oraz Kalisz i ich wzorem Bezpartyjni Samorządowcy chcą w całej Polsce wprowadzić darmową komunikację.
Jednak w praktyce ulice te przestały istnieć wiele lat temu, niektóre jeszcze w czasach gierkowskich. To Klechdy, Zachodnia, Poniewieska, Sępolińska, Naftowa, Spawalnicza, Pszenna, Rypińska, Rosieńska, Powodowska czy Władysławowska. Formalnie zniknęła też Narwiańska, której resztki w rejonie skrzyżowania Księcia Ziemowita i Rzecznej dogorywały jeszcze na początku lat dwutysięcznych.

Zapraszamy na zakupy

Porządki na Zaciszu i Targówku

Na Zaciszu z kolei zniknęły takie nazwy jak: Kazimierza Cichowskiego, Piotra Kartina, Henryka Woźniaka czy tajemniczego Michała. Stare plany pokazują je jako biegnące między zabudową jednorodzinną, ale na dobrą sprawę "w terenie" nie ma ich od lat. Z rejestru wypadł też mający przedwojenne korzenie plac Horodelski - w czasach prezydentury Stefana Starzyńskiego miał być centralnym, reprezentacyjnym punktem Targówka. Dziś w jego miejscu znajduje się park Stefana Wiecheckiego "Wiecha" oraz budynek Teatru Rampa. Na szczęście wciąż istnieje, i ma się dobrze, ulica Horodelska - to przecznica św. Wincentego przy Cmentarzu Żydowskim.

Precz z marszałkiem Rokossowskim!

Radni znieśli także nazwę "Aleja Konstantego Rokossowskiego". Jej nazwę nadano oficjalnie w roku 1976. Polski i radziecki marszałek miał zostać patronem szerokiej alei łączącej ul. Zabraniecką i św. Wincentego. Arteria ta nigdy nie powstała. W planach jest za to budowa obwodnicy Pragi, zwanej też obwodnicą śródmiejską. Kto jednak zostanie jej patronem - o to będziemy martwić się dopiero, kiedy trasa ta powstanie. Czyli być może nigdy .

HK

.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy