Radni likwidują ulice, których nie ma. Koniec "alei Rokossowskiego"
11 sierpnia 2023
Radni Targówka zagłosowali za zlikwidowaniem kilkunastu nazw ulic. Niektóre - jak aleja Konstantego Rokossowskiego - nigdy nie powstały.
Niedawno pisaliśmy o przemianowaniu fragmentu ulicy Niedotrzymskiej między Wszeborską a Dziewanny właśnie na Dziewanny. Radni poszli za ciosem i zrobili prawdziwy porządek z nazewnictwem na Targówku.
Nie istnieją od lat
Lista tych nazw z samego tylko Targówka Fabrycznego brzmi tak, jakby dokonano likwidacji całej dzielnicy.
Czy chcesz bezpłatnej komunikacji?
Zakorkowane ulice, brak parkingów, smog - to bolączki wielu miast w kraju. Są jednak już takie, w których bezpłatna komunikacja publiczna rozwiązuje odwieczne problemy mieszkańców. Najlepszym przykładem, że "da się" są Lubin, Bełchatów oraz Kalisz i ich wzorem Bezpartyjni Samorządowcy chcą w całej Polsce wprowadzić darmową komunikację.
Jednak w praktyce ulice te przestały istnieć wiele lat temu, niektóre jeszcze w czasach gierkowskich. To Klechdy, Zachodnia, Poniewieska, Sępolińska, Naftowa, Spawalnicza, Pszenna, Rypińska, Rosieńska, Powodowska czy Władysławowska. Formalnie zniknęła też Narwiańska, której resztki w rejonie skrzyżowania Księcia Ziemowita i Rzecznej dogorywały jeszcze na początku lat dwutysięcznych.
Porządki na Zaciszu i Targówku
Na Zaciszu z kolei zniknęły takie nazwy jak: Kazimierza Cichowskiego, Piotra Kartina, Henryka Woźniaka czy tajemniczego Michała. Stare plany pokazują je jako biegnące między zabudową jednorodzinną, ale na dobrą sprawę "w terenie" nie ma ich od lat. Z rejestru wypadł też mający przedwojenne korzenie plac Horodelski - w czasach prezydentury Stefana Starzyńskiego miał być centralnym, reprezentacyjnym punktem Targówka. Dziś w jego miejscu znajduje się park Stefana Wiecheckiego "Wiecha" oraz budynek Teatru Rampa. Na szczęście wciąż istnieje, i ma się dobrze, ulica Horodelska - to przecznica św. Wincentego przy Cmentarzu Żydowskim.
Precz z marszałkiem Rokossowskim!
Radni znieśli także nazwę "Aleja Konstantego Rokossowskiego". Jej nazwę nadano oficjalnie w roku 1976. Polski i radziecki marszałek miał zostać patronem szerokiej alei łączącej ul. Zabraniecką i św. Wincentego. Arteria ta nigdy nie powstała. W planach jest za to budowa obwodnicy Pragi, zwanej też obwodnicą śródmiejską. Kto jednak zostanie jej patronem - o to będziemy martwić się dopiero, kiedy trasa ta powstanie. Czyli być może nigdy .
HK
.