REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Targówek

drogi

 

Dzieje mitycznej obwodnicy Pragi. Czy kiedykolwiek powstanie?

  23 marca 2023

Dzieje mitycznej obwodnicy Pragi. Czy kiedykolwiek powstanie?
Z Ronda Żaba bezpośrednio i płynnie aż do Ronda Wiatraczna? źródło: ZDM

Budowa wschodniej części obwodnicy śródmiejskiej, czyli obwodnicy Pragi, wskazana była jako kluczowa dla poprawy infrastruktury drogowej Pragi i Targówka już wiele lat temu. Teraz temat ożył wskutek rządowych zapowiedzi jej dofinansowania.

REKLAMA

- Mija ponad 11 lat od dnia, w którym rada dzielnicy podjęła stanowisko, w którym wnosiła o jak najszybsze przystąpienie do realizacji inwestycji związanych z rozwojem systemu transportowego prawobrzeżnej Warszawy, w tym m.in. budowę wschodniej części obwodnicy śródmiejskiej (w jej pierwszym etapie od ronda Wiatraczna z ul. Puste ławy na sesji rady dzielnicy. "Wszyscy naraz zachorowali?" Puste ławy na sesji rady dzielnicy. "Wszyscy naraz zachorowali?"
To była jedna z najkrótszych sesji rady dzielnicy w dziejach Targówka. Tylko ośmiu na 25 radnych raczyło przybyć na posiedzenie. Przewodniczący otworzył zatem sesję, by po chwili ją... zamknąć.
Zabraniecką i w drugim etapie doprowadzenie do ronda Żaba wraz z jego przebudową) - przypomina radny Targówka Andrzej Grabowski.

Obwodnica Pragi wciąż w planach

Przez lata temat obwodnicy był podnoszony przez mieszkańców i samorządowców, jednak przeciągające się uzgodnienia, konsultacje i koncepcje uniemożliwiały rozpoczęcie prac. W 2017 roku przeprowadzono konsultacje społeczne projektu obwodnicy śródmiejskiej. Podczas ośmiu spotkań zorganizowanych na terenie Targówka i Pragi Południe omawiano odcinek pomiędzy rondem Wiatraczna a Radzymińską.

Ponadto trwały prace nad koncepcją fragmentu obwodnicy pomiędzy rondem Żaba a Radzymińską. Dodatkowo zgłaszane były propozycje, aby etap od ronda Żaba do Zabranieckiej został wybudowany w pierwszej kolejności.

Kup bilet

Praga czeka na obwodnicę

- Jednym z kluczowych elementów prawidłowego funkcjonowania systemu komunikacji na terenie całej aglomeracji Warszawy jest realizacja inwestycji obwodnicy śródmiejskiej oraz przywrócenie finansowania dla tej inwestycji, których Rada Warszawy nie uwzględniła w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2020-2050. Należy dodać, że poprzednia prognoza zakładała budowę obwodnicy w latach 2016-2021 o szacowanej wartości 883 mln - przypomina radny Grabowski. - Wszyscy zdają sobie sprawę, że realizacja obwodnicy śródmiejskiej na odcinku od połączenia z trasą Świętokrzyską do ronda Żaba wpłynie korzystnie na poprawę funkcjonowania układu komunikacyjnego w całej Warszawie, ponadto zapewni włączenie węzła Żaba do systemu tras umożliwiających szybkie, a przede wszystkim, bezpieczne przemieszczanie się po terenie Warszawy - dodaje.

Radny Grabowski apeluje, aby samorząd Targówka podjął natychmiastowe działania, których efektem będzie rozpoczęcie prac zmierzających do zrealizowania tej ważnej inwestycji.

Co robi samorząd?

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta poinformował, że 10 listopada ubiegłego roku regionalny dyrektor ochrony środowiska wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. "Budowa obwodnicy śródmiejskiej na odcinku od ronda Wiatraczna do ronda "Żaba". Co ciekawe, na wydanie tej decyzji czekano przeszło pięć lat.

Aktualnie opracowywany jest projekt budowlany trasy. Jednak samo opracowanie projektu nie oznacza natychmiastowych prac w terenie, bo w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2020-2050 rada miasta ograniczyła realizację obwodnicy jedynie do wykonania prac przygotowawczych, a więc opracowania dokumentacji projektowej.

Warszawa nie zrobi, rząd obiecał

- Obecnie obowiązująca Wieloletnia Prognoza Finansowa nie uwzględnia realizacji obwodnicy śródmiejskiej na odcinku od ul. Radzymińskiej do ronda Żaba - informuje p.o. zastępcy dyrektora ds. przygotowania inwestycji liniowych Dariusz Mosak.

W sytuacji, w której warszawscy radni uchwalili niedawno budżet z dziurą na poziomie 4,1 mld zł, rozpoczęcie inwestycji siłami samorządu jest nierealne. Ostatnio o wschodniej obwodnicy śródmiejskiej zrobiło się głośno za sprawą obietnic premiera Mateusza Morawieckiego i prawdopodobnego kandydata na prezydenta Warszawy z ramienia PiS, posła Jarosława Krajewskiego. Trasa trafiła na listę inwestycji, które miałby dofinansować rząd. Na ile są to realne zapowiedzi, a na ile przedwyborcza kiełbasa? To pokaże niedaleka przyszłość.

(db)

.
 

Komentarze (7)

# Marian

23.03.2023 12:59

Dopoki będzie PO nic się nie zmieni. C40 zakłada niszczenie dróg a nie budowę.
PO jest też przeciwko rozwojowi kolei dużych prędkości. Odkleili się całkowicie.

# Shjka

23.03.2023 20:18

Marian C40 to ty masz w głowie.

# Obiektywny76

23.03.2023 22:17

Marian ma rację. Trzaskowski nie nadaje się na Prezydenta W-wy A PO to stronnictwo pruskie

REKLAMA

# Jadę TVP ago do tej

24.03.2023 08:00

Przekaz dnia, tygodnia, miesiąca - przyczepić się do czegokolwiek, byle napisać źle o prezydencie Warszawy i partii z realnymi szansami na oderwanie PiS od koryt. Merytoryka znaczenia nie ma.

# nnn

24.03.2023 08:53

Po co źle o nim pisać? Po co w ogóle o nim pisać? Sam sobie wystawia laurkę i wszyscy to widzą. Z wyjątkiem ślepych fanatyków.

# NewBrodno

25.03.2023 00:13

Mityczna to staje się Wschodnia Obwodnica Warszawy, której budowie stanowczo sprzeciwił się Nasz Prezydent przyłączając się do PISu, któremu dokończenie tego ostatniego odcinka obwodnicy jest bardzo nie na rękę.
Każda instytucja im podległa będzie robiła wszystko by uprzykrzyć życie milionów mieszkańców Warszawy.

REKLAMA

# Wolny Obywatel

25.03.2023 07:08

Mam 40 lat i gorszego prezydenta Warszawy nie pamiętam. No chyba, że HGW i słynny epizod z kamienicami, jednak to ta sama partia więc czego się spodziewać. Obecny dał się poznać już na początku, w knajpie nad Wisłą, jak krzyczał po spożyciu "TO MOJE MIASTO JEST ...."
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA