Trwa "styczniowa" Super Buda na Siarczanej
11 sierpnia 2023
Styczniowa Super Buda? Przecież jest sierpień? Nie ma żadnej pomyłki! Chodzi o powstanie styczniowe, któremu poświęcony jest aktualny rok. Wybuchło istotnie w styczniu 160 lat temu, ale trwało ponad rok!
- Chcemy wykorzystać moment, żeby przybliżyć dzieje tego wyjątkowego zrywu najmłodszym, dzieciom w wieku 5-12 lat - wyjaśnia Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave. - Dlatego uruchomiliśmy letnią edycję Super Budy, która poświęcona jest właśnie powstaniu styczniowemu.
Mali studenci, którzy oczywiście otrzymają specjalne indeksy, poznają nie tylko historię niezwykłych postaci, wyjątkowych bitew, ale także dowiedzą się wiele o kulturze i sztuce XIX wieku, zajmą się tworzeniem i rozwiązywaniem szyfrów, stworzą żywe obrazy, a nawet zaśpiewają i zatańczą zgodnie z modą obyczajem sprzed półtora wieku.
Czy chcesz bezpłatnej komunikacji?
Zakorkowane ulice, brak parkingów, smog - to bolączki wielu miast w kraju. Są jednak już takie, w których bezpłatna komunikacja publiczna rozwiązuje odwieczne problemy mieszkańców. Najlepszym przykładem, że "da się" są Lubin, Bełchatów oraz Kalisz i ich wzorem Bezpartyjni Samorządowcy chcą w całej Polsce wprowadzić darmową komunikację.
Spotkają się też z rekonstruktorami, poeksperymentują z replikami zabytkowych przedmiotów (w tym z prawdziwą armatą), a wreszcie napiszą swój własny manifest.
Różnorodne, ciekawe zajęcia dla dzieci
- A wszystko - jak to na Super Budzie Fundacji Ave - w przyjaznej, ekscytującej, warsztatowej formule - zapewnia Włodkowski.
Pierwsza edycja Styczniowej Super Budy odbyła się 5 sierpnia. Kolejne: 12, 19 i 26 sierpnia oraz 2 i 9 września w godzinach 10-12.30 w Centrum Kultury i Aktywności przy ulicy Siarczanej 6 na Targówku Fabrycznym. Każdego dnia odbędą się dwa różnorodne zajęcia, dotyczące innych wątków, związanych z powstaniem styczniowym.
Udział jest bezpłatny, zapisy poprzez elektroniczny formularz, osobno na każdy dzień na stronie fundacjaave.pl.
(red)
.