Zielona rewolucja na Bielanach. Pierwsze zmiany jesienią
8 czerwca 2017
Sadzenie drzew na czternastu ulicach, remont park Herberta i budowa skweru w centrum dzielnicy - w najbliższych latach dzielnica jeszcze wzmocni swoją opinię zielonych płuc Warszawy.
- Odchodzimy od dominującego w poprzednich epokach podejścia, że ulice są wyłącznie dla samochodów - mówi wiceprezydent Michał Olszewski. - Widzimy w nich niewykorzystany potencjał. Mogą one służyć nie tylko walce ze smogiem, lecz także np. wzbogacać biologiczne funkcjonowanie miasta.
- Cieszę się, że proces zazieleniania ulic rozpocznie się właśnie na Bielanach, bo choć jesteśmy zieloną dzielnicą, chcemy mieć jej więcej - dodaje burmistrz Tomasz Mencina. - Stawiamy na zieleń nie tylko przystępując do tego programu, ale również urządzając parki, jak np. Herberta czy Perzyńskiego.
Zieleń na ulicach...
W ten sposób zastępca Hanny Gronkiewicz-Waltz zapowiedział duży program sadzenia drzew na warszawskich ulicach, z którego w pierwszej kolejności skorzystają Żoliborz, Bemowo i przede wszystkim Bielany. Na przygotowanej przez Zarząd Zieleni liście ulic, na których roślin przybędzie w pierwszej kolejności, znalazły się Schroegera, al. Zjednoczenia, Żeromskiego, Kasprowicza, Marymoncka, Broniewskiego, al. Reymonta, Maczka, Rudnickiego, Conrada, Kwitnąca od Nerudy do Brązowniczej, Wólczyńska od Nocznickiego do Żeromskiego, Pułkowa od Wóycickiego do Pasymskiej oraz Wybrzeże Gdyńskie razem z pasem nadwiślańskim. To w sumie aż czternaście ulic znajdujących się na terenie dzielnicy.
- Zieleń przy ulicach będzie dawać Warszawie prawdziwy oddech - dodaje Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni. - Jak tylko drzewa podrosną sprawią, że będziemy poruszać się między dzielnicami w zielonych korytarzach.
Jak zapowiada Piwowarski, czeka nas nie tylko aranżacja zieleni przyulicznej, ale całkowita zmiana ich wizerunku. Niewykorzystywane dotąd tereny sąsiadujące z głównymi ulicami mają zostać przekształcone w skwery i promenady.
- Pierwsze nasadzenia będziemy mogli zrealizować już na jesieni - zapowiada dyrektor ZZ. - W międzyczasie architekci będą projektowali dalsze odcinki w granicach pasów drogowych. Następnie do projektowania będą im wskazywane kolejne obszary na styku z pasami drogowymi. Wszystko to jednak będzie poprzedzone rysowaniem spójnej koncepcji dla całej ulicy.
....i zieleń w parkach
- Wkrótce czeka nas także remont parku Herberta - zapowiada wiceburmistrz Grzegorz Pietruczuk. Jego znakiem rozpoznawczym parku Herberta mogą stać się pergole, pełniące funkcje podpór dla pnącz oraz stelażu na oświetlenie, iluminację i kurtyny wodne.
Istniejący wybieg dla psów zostanie przeniesiony, a w jego miejscu stanie plac do treningów siłowych (tzw. street workout park). Skatepark zostanie w całości wyremontowany, zaś plac zabaw - powiększony o część dla najmłodszych dzieci oraz altany dla rodziców z niemowlętami. Boisko zastąpi amfiteatr, pełniący funkcję miejsca spotkań i sceny dla małych wydarzeń kulturalnych. W części centralnej parku wyznaczone zostanie miejsce na upamiętnienie patrona. Przybędzie ławek i stojaków na rowery oraz powstanie wjazd dla rowerów od strony Duracza. Wreszcie wykonane zostaną uzupełniające nasadzenia: powstaną m.in. łąki kwietne i zaproponowana przez prof. Macieja Luniaka "strefa przyrody". Remont parku Herberta będzie kosztować 3,8 mln zł, zaś parku Perzyńskiego - kolejnych 1,2 mln zł.
Kolejna "zielona" inwestycja (za 810 tys. zł) to Skwer Integrator, który powstanie obok poczty przy stacji Stare Bielany. Powstanie tam skwer z meblami miejskimi z drewna i kamienia i dużą ilością zieleni, a centralne miejsce zajmie oczko wodne podświetlane wieczorami. Skwer w tym miejscu to pomysł zgłoszony do budżetu partycypacyjnego, który dwukrotnie nie został wybrany w głosowaniu. Samorząd uznał projekt za tak ciekawy, że postanowił go zrealizować z budżetu ogólnego.
(dg)