Zanim wytniesz!
10 listopada 2001
Wielu mieszkańców posiada przydomowe ogródki lub działki, gdzie spędza wolne chwile. Sadzimy tam drzewa i krzewy. Aby je usunąć musimy pamiętać ile mają lat, gdyż od tego zależy, czy niechcący nie oberwiemy po kieszeni.
Usunięcie ich z terenu nieruchomości może nastąpić za zgodą burmistrza. Nie jest wymagane zezwolenie na usuwanie: drzew i krzewów owocowych, z wyłączeniem nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków, drzew i krzewów sadzonych na plantacjach oraz drzew i krzewów, których wiek nie przekracza 5 lat.
We wszystkich innych przypadkach musimy napisać podanie do wydziału rolnictwa, ochrony środowiska i leśnictwa urzędu gminy z prośbą o zgodę. W podaniu należy podać imię i nazwisko, adres, gatunek drzew lub krzewów. Przy opisie drzewa trzeba wiedzieć, jaka jest grubość pnia na wysokości 130 cm nad ziemią, a w przypadku krzewów powierzchnię, jaką zajmują. Trzecią informacją wymaganą od mieszkańca jest cel usunięcia drzewa, czy krzewu.
W przeciwieństwie do przedsiębiorstw, zakładów czy firm, mieszkańcy nie są obciążeni kosztem zgłoszonego usunięcia drzew. Firmy chcące usunąć drzewo płacą za gatunek, oraz dodatkowo kwotę w zależności od ilości centymetrów obwodu. Płacić też niestety musimy za wydanie decyzji, niezależnie od ilości drzew i krzewów, co kosztuje 75 złotych, plus kolejne opłaty za dodatkowe załączniki, których nie unikniemy.
W razie nie zgłoszenia wycinki może zostać naliczona kara za usunięcie drzewa bez zezwolenia. Kwota kary zależna jest od rodzaju drzewa. Najmniej płaci się za klony, a najwięcej za dęby. Tych ostatnich sporo rośnie na terenie gminy. Radzimy uważać.
Za 10-centymetrowe drzewo możemy zapłacić od 600 do 1000 złotych kary. Za duży dąb 10 procent od 100 tysięcy złotych. Należy się więc zastanowić, czy i kiedy chcemy zrobić porządek na naszej działce. O wycięciu drzewa wydział dowiaduje się często z kontroli straży miejskiej, ale jeszcze częściej od nie lubiących się sąsiadów.
Pieniądze pozyskiwane z tego źródła, zasilają Gminny Fundusz Ochrony Środowiska, z którego finansuje się urządzanie zieleni, czy sadzenie nowych drzew i krzewów, edukację ekologiczną dla młodzieży w szkołach gminnych. Nie można ich przeznaczyć na cel niezgodny z ochroną środowiska. W razie wątpliwości i pytań informacji udziela wydział ochrony środowiska, tel. 811-57-79.
Jędrzej Kunowski