REKLAMA

Bielany

komunikacja »

 

35 nie wróci na Nowe Bemowo. Jest decyzja ZTM

  21 lutego 2024

alt='35 nie wróci na Nowe Bemowo. Jest decyzja ZTM'
źródło: wtp.waw.pl

W ubiegłym roku trasa linii 35 została skrócona przy okazji remontu torowiska na Wólczyńskiej. Mieszkańcy Chomiczówki pytają, kiedy ponownie będą mogli skorzystać z wygodnego szynowego połączenia.

REKLAMA

- Cięcia, cięcia, wszędzie cięcia... Dlaczego OC w Warszawie jest takie drogie? Dlaczego OC w Warszawie jest takie drogie?
OC w Warszawie kosztuje znacznie więcej niż w mniejszych miejscowościach. Różnica jest naprawdę spora - nawet kilkaset złotych w skali roku! Gdzie tkwi źródło tych dysproporcji? Jakie czynniki determinują wysokość składek OC w stolicy? Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach wyższych składek OC w stolicy.
Ponownie zwróciłem się do Zarządu Transportu Miejskiego o przywrócenie linii tramwajowej 35 do krańca Nowe Bemowo - wyjaśnia w mediach społecznościowych bielański radny Krystian Lisiak.

35 skrócone na Piaski

Jak wyjaśnia, tramwaj 35 od ubiegłego roku dociera jedynie do pętli Piaski, zamiast do przystanku Nowe Bemowo.

- Nie wiadomo, czy "pod płaszczykiem zmian", odnośnie budowy torowiska na Wilanów tak już nie zostanie, bo konkretnych terminów powrotu do pierwotnej trasy nadal brak. Sprawa jest warta wyjaśnienia, bo Chomiczówka została pozbawiona tramwaju do Śródmieścia - dodaje radny Lisiak.

W rzeczywistości 35 zostało skrócone w związku z remontem na Wólczyńskiej, zaś z przystanku Al. Reymonta wciąż kursuje do centrum 33, zatrzymujące się m.in. na rondzie ONZ i przy Dworcu Centralnym. Faktem jest jednak, że ZTM nie przywrócił 35 na stałą trasę, przez co brakuje bezpośredniego połączenia np. ze stacją metra Świętokrzyska czy rondem Dmowskiego.

Wstąp do księgarni

Z Chomiczówki do centrum

Komentujący wpis radnego mieszkańcy Bielan w większości są źli na ZTM, że trasa linii została skrócona.

- 35 jeździło od chwili uruchomienia tramwaju na Reymonta, tj. od 2006 roku, na Nowe Bemowo. Po cichu trasa została skrócona po remoncie rozjazdów w sierpniu [w rzeczywistości w lipcu - red.]. W godzinach szczytu jeździło nią sporo ludzi. Autobusy linii 112 poucinane od Conrada w stronę Karolina, zaledwie dwa kursy na godzinę w weekendy i to tylko do około 18:00. 184 zaledwie trzy kursy na godzinę w weekendy i to przy zmienionej trasie. 167 zmieniło trasę i zostało zabrane z Chomiczówki. 171 zaledwie dwa kursy na godzinę w weekendy i to tylko do 18:00. 114 w weekendy zaledwie trzy kursy na godzinę. To, co ZTM wyprawia z komunikacją na pograniczu Bielan i Bemowa, to jakaś groteska. Nigdy nie było tak źle, jak teraz. Te działania nikogo nie przekonają do zamiany auta na komunikację miejską, która oferuje przesiadki do autobusów kursujących co 20-30 minut - komentuje mieszkaniec.

REKLAMA

ZTM wyjaśnia

Obawy radnego Lisiaka co do pozostawienia linii na obecnej, skróconej trasie, nie są bezzasadne. Wszystko wskazuje na to, że ZTM nie zamierza przywracać poprzedniej trasy 35.

- Zakończenie trasy linii 35 na pętli Nowe Bemowo powodowało, że pasażerowie dojeżdżający dalej w głąb Bemowa musieli się przesiadać do innych linii kursujących ulicą Powstańców Śląskich. Liczba pasażerów korzystających z linii 35 na końcowym odcinku trasy (Nowe Bemowo - Piaski) była stosunkowo niewielka. Dane dotyczące napełnień pojazdów w czerwcu i lipcu wykazały, że w zdecydowanej większości kursów liczba pasażerów na odcinku Nowe Bemowo - Piaski nie przekraczała 30 osób na kurs. Zaledwie w 3 proc. kursów liczba pasażerów była większa, a maksymalne odnotowane napełnienie wyniosło 60 osób. Zaznaczamy, że tramwaje obsługujące linię 35 mogą przewozić do 240 pasażerów. Tym samym wykorzystanie tej linii na odcinku bemowskim w większości przypadków nie przekraczało ok. 12,5 proc. - informuje rzecznik ZTM Tomasz Kunert.

Jak dodaje, obecnie podstawowe połączenie Żoliborza, Bielan i Bemowa w relacji ulic Broniewskiego - Powstańców Śląskich zapewniają tramwaje linii 28, które w godzinach szczytu kursują co 8 minut. Tramwaje te umożliwiają dojazd w głąb Bemowa, do metra i innych autobusów oraz tramwajów, a w przeciwnym kierunku umożliwiają korzystanie z innych linii tramwajowych na ulicy Broniewskiego czy w al. Jana Pawła II oraz metra.

- Jednocześnie utrzymaliśmy dla linii 35 trasę skróconą do pętli Piaski, czyli na najefektywniej wykorzystywanym odcinku - mówi Tomasz Kunert.

DB

.
 

REKLAMA

Komentarze (12)

# Nowy

22.02.2024 09:45

Dzięki Ci ZTM. Chętnie przesiądę się z powrotem do samochodu. Tłumaczenie, że można się przesiąść w linie 28 są podobne do słynnej kwestii z "Co mi zrobisz, jak mnie zlapiesz" - "Bo ja to mam świetne połączenie...
Pewnie, można się 3 razy przesiadać, tylko wtedy podróż komunikacją miejską przestaje być lepszą alternatywą...

# katastrofa

22.02.2024 10:01

Wydali dwa miliardy na zastąpienie buspasa linią tramwajową do Wilanowa, to teraz muszą zaciskać pasa i ciąć połączenia.

# Wat-Benowo

22.02.2024 13:08

Co za idiota robi badania w okresie letnio-wakacyjnym? Kolejny raz ta sama firma,gdzie Panowie jeżdżą samochodami a nie komunikacja?

REKLAMA

# Krzysztof 1970

22.02.2024 13:53

Każda praktycznie linia przez pierwsze przystanki jeździ tylko w części zapełniona. Gdyby 35-ka była zapchana np. w 2/3 od Bemowa - to od pętli Piaski trzeba by było uruchomić dodatkowe kursy na krótszej trasie. A tak, na Bemowie pogorszono komunikację ze śmiesznym wprost tłumaczeniem, że można się przesiadać z linii magistralnej-głównej na linie dowozowe. W ten sposób próbowano już działać na początku lat 90tych XX wieku i dzięki apelowi i olbrzymiej akcji Życia Warszawy całą tą machinę zastopowano. A później - kroczek po kroczku jest ona kontynuowana, aż do dziś.

# Ohh

22.02.2024 19:25

#Nowy napisał(a) 22.02.2024 09:45
Tłumaczenie, że można się przesiąść w linie 28 są podobne do słynnej kwestii z "Co mi zrobisz, jak mnie zlapiesz" - "Bo ja to mam świetne połączenie...
Pewnie, można się 3 razy przesiadać, tylko wtedy podróż komunikacją miejską przestaje być lepszą alternatywą...

No właśnie - zależy teraz od przypadku.
- jeśli ktoś podróżował 35, a mieszka np. na Radiowej (np. przy Orlich Gniazd), to będzie musiał się przesiąść między Rondem Radosława a Piaskami w 28, a potem np. w 23/24
- jeśli ktoś podróżował 35, a mieszka np. bliżej Połczyńskiej, to będzie musiał się przesiąść między Rondem Radosława a Piaskami w 28, a potem np. w 76
Czyli ma dwie przesiadki zamiast jednej przy pętli Nowe Bemowo. Czy coś mylę? :)

# Marian

22.02.2024 22:48

Ulice zwężone, parkingi skasowane, komunikacji brak - to jest polityka gogusia. Głosujcie na szkodnika dalej.

REKLAMA

# Witek

22.02.2024 22:50

W czerwcu i lipcu? wtedy już jest ciepło(ludzie wybierają rowery)i kończy się szkoła więc pasażerów jest na pewno mniej.niexh zrobią pomiary zimową porą

# Kolo

23.02.2024 01:02

Słuszna linię ma naszą władza. Władza uśmiechnięta, europejska, przepojona miłością, tolerancja i różnorodnością. Jak głosujecie to tak macie i proszę nie narzekać, uśmiechać się i popierać nasza władzę i ukochanego przywódcę.

# chomik

23.02.2024 13:35

35 powinno jeździć na Nowe Bemowo, jak dawniej.
Ale z drugiej strony, popatrzcie na 171 czy 112 do Karolina. Te autobusy jeżdżą zupełnie puste i to w godzinach szczytu. Czy jest sens je utrzymywać? 171 stoi w korku na Powstańców na wysokości Carrefoura, każdy rozsądny wybierze tramwaj.
Na Chomiczówkę powinna docierać jakaś lokalna linia, np. wariantowe kursy 201 z Bemowa.

REKLAMA

# Pan Kleks

23.02.2024 15:39

Żądam przywrócenia linii E-1.
Z Chomiczowki na Starówkę zapierda lał w niecałe 25minut.
Gdzie tam Metro i jakieś buspasy.

# Kocur

26.02.2024 10:16

Wesoło jest z Wawrzyszewa dostać się na Kocjana transportem publicznym :)

# Alka

27.03.2024 18:04

Dodajmy do tego skrócone kursy 33 z Centrum do Piasek, bo przecież powrót się nie liczy prawda? Ile razy stoi się na przystanku Romaszewskiego, po 20 min żeby dostać się do Popiela, bo wszystko jedzie na Piaski, chyba, że łaskawie trafi się to 28, żeby dojechać na Reymonta i przesiąść się 26. Tylko jaki jest w tym sens jeśli to przesiadanie trwa tyle co czekanie na 33 na Metro Młociny?

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024