REKLAMA

Legionowo

bezpieczeństwo »

 

Za mało policjantów w Legionowie

  10 czerwca 2013

alt='Za mało policjantów w Legionowie'
źródło: www.policja.pl

W Legionowie brakuje policjantów - na ponad 200 etatów pod koniec maja było 19 wakujących.

REKLAMA

Nie ma chętnych do pełnienia służby w policji. Tak przynajmniej wynika z faktu, że 10% etatów w komendzie powiatowej pozostaje nieobsadzonych. Jak sobie radzą z tym faktem mundurowi?

- Legionowscy policjanci w swojej służbie wspierani są przez funkcjonariuszy straży miejskiej. Okresowo na naszym terenie służbę pełnią mundurowi ze stolicy i Żandarmerii Wojskowej, a także z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie - mówi rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji Emilia Kuligowska.

Doraźna pomoc jest potrzebna, ale czy braków nie czuje się na ulicach? - Właściwe rozmieszczenie policjantów oraz wspólne patrole pozwalają zwiększyć ich liczbę wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne - zapewnia rzeczniczka.

Co sprawia, że policjantów brakuje? Z informacji, jakie uzyskaliśmy wynika, że to nie brak chęci jest winien, bo zgłaszających się na służbę jest wielu. Atutem na pewno jest możliwość uzyskania wcześniejszej i nie najmniejszej emerytury, minusem - niebezpieczeństwo związane z tą pracą. Skoro jednak rekrutacja nie kuleje, gdzie jest przyczyna?

Prawda jest taka, że przyszli policjanci nie spełniają wymagań. A te nie są specjalnie wyśrubowane: jeśli posiada się polskie obywatelstwo, pełnię praw publicznych, nie było się skazanym prawomocnie i ma się co najmniej średnie wykształcenie, można wnioskować o przyjęcie do policji. To dopiero pierwszy krok - później trzeba wypełnić odpowiednie dokumenty link tylko net(dostępne np. tutaj lub w komendach wojewódzkich) i czekać na zaproszenie do części kwalifikacyjnej.

Najpierw przechodzi się test wiedzy, składający się z czterdziestu pytań. Nie są trudne ("Kto jest zwierzchnikiem sił zbrojnych w Polsce? "Ile trwa kadencja Sejmu i Senatu?", "Co jest centralnym organem administracji rządowej?" - to kilka przykładów z bazy pytań, dostępnej na stronach policji), dotyczą funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz z zakresu bezpieczeństwa publicznego. Chętnych nie brakuje, tylko z tężyzną fizyczną krucho. Później przychodzi czas na test sprawności fizycznej, który sprawdza szybkość, zwinność, siłę i wytrzymałość, a polega na pokonaniu toru przeszkód w czasie nie przekraczającym 1 minuty 45 sek. Jeżeli nawet nie uda się pokonać toru, można próbować ponownie - w ciągu trzydziestu dni. Jeśli i tym razem się nie uda - można test powtórzyć pół roku później.

Trzeci etap to badania psychologiczne, po których następuje rozmowa kwalifikacyjna, badania prowadzone przez komisję lekarską i ogłoszenie listy rankingowej. To w skrócie.

A w rzeczywistości? No właśnie - na ogół kandydaci odpadają na testach sprawnościowych, które są decydujące w procesie rekrutacyjnym. Innymi słowy - chętnych nie brakuje, tylko z tężyzną fizyczną krucho. A co to za policjant, który łapie zadyszkę po minucie pościgu za uciekającym złodziejem...

(wt)

 

REKLAMA

Komentarze (5)

# ZORRO

10.06.2013 10:11

PROPONUJĘ OBCIĄŻYĆ VACATY PODMIANĄ PRÓBEK KRWI POBRANYCH OD PIJANEGO WÓJTA-KIEROWCY Z NIEPORĘTU...

# mieszkaniec Legionowa

10.06.2013 12:14

O ilości wakatów w KPP Legionowo decyduje Komendant Stołeczny Policji. Ilość wakatów nie wynika z braku zainteresowania służbą w Piolicji czy w KPP w Legionowie, tylko z wewnętrznej polityki KSP. To są czyste oszczędności, pieniądze zostające z niezatrudnienia Policjantów można w tej sytuacji przeznaczyć na inne cele. Natomiast bezpieczeństwo w Legionowie jest w znacznej mierze wspierane poprzez miejski monitoring, Straż Miejską, wspólne patrole Policji i Straży Miejskiej czy dofinansowywanie przez miasto służb ponadnormatywnych w Policji. KSP nie bardzo zależy na tym aby zapełnić wszystkie brakujace etety w KP Policji w Legionowie, a szkoda. Współpraca z CSP jest inaczej zorganizowana niż przed kilkoma laty, kiedy to na ulicach słuchacze CSP mogli samodzielnie pełnić patrole. Teraz mogą to uczynić jedynie pod nadzorem zawodowego Policjanta (Opiekuna). A przy takiej ilości wakatów jest to powaznie utrudnione. Są przecież jeszcze inne zadania bierzące w Policji.

# Ostatni posterunkowy

10.06.2013 12:38

Za mało policjantów w Legionowie- to efekt polityki prorodzinnej PełO.

REKLAMA

# słabo

11.06.2013 05:41

" Właściwe rozmieszczenie policjantów oraz wspólne patrole pozwalają zwiększyć ich liczbę wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne - zapewnia rzeczniczka."
To akurat nie jest prawda. Policjantów w naszym mieście NIE WIDAĆ na ulicach.
Czasami mignie jakiś radiowóz, ale pieszego patrolu już daaawno nie widziałem.

# stefan

11.06.2013 08:47

Według Twojego cytatu szanowny "słabo" wynika, że "NIE WIDAĆ na ulicach" bo tam są oni niepotrzebni.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024