REKLAMA

Wawer

różne »

 

Wywiad miesiąca

  8 czerwca 2007

Z Renatą Staruch p.o. Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Wawrze i z Agnieszką Bednarczyk koordynatorem projektów europejskich w OPS Wawer.

REKLAMA

Renata Staruch - absolwentka Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Mikołaja Koperni-ka w Toruniu oraz Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu War-szawskiego - studia podyplomowe z zakresu organizacji pomocy społecznej. Od 1 stycznia 2007 r. - p.o. dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Wawrze.

Agnieszka Bednarczyk - absolwentka Wydziału Socjologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, obecnie kontynuuje naukę w Uniwersyteckim Centrum Studiów Po-dyplomowych i Doskonalenia Zawodowego KUL, kierunek Zarządzanie Projektami Społecznymi. Od 1 września 2006 r. koordynator projektów europejskich w OPS Wawer.


Renata Staruch

Agnieszka Bednarczyk

* * *

Czy Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Wawer korzysta z funduszy europejskich?

R.S. - Tak. Przygotowanie pierwszego projektu rozpoczęliśmy w 2004 r. Zgła-szało się do nas wielu młodych ludzi nieuczących się, niepracujących, którzy po-trzebowali pomocy. Nie chodziło tu w szczególności o pomoc finansową, ale o po-moc w zaplanowaniu dalszego swojego życia. Część młodzieży już weszła w kon-flikt z prawem. Aby zapobiec wykluczeniu społecznemu, należało objąć tych mło-dych ludzi szeroko rozumianym programem wsparcia psychologicznego i zawodo-wego. Sięgnęliśmy więc po środki z Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt zrealizowany został w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zaso-bów Ludzkich 2004-2006. Byliśmy jednym z czterech OPS-ów w Warszawie, które zgłosiły wnioski na I konkurs ogłoszony przez Ministerstwo Gospodarki i Pracy. Budżet projektu wynosił 153 tys. zł.

Na jakie projekty udało się otrzymać wsparcie?

R.S. - Pierwszy wniosek "Młodzi, aktywni, atrakcyjni zawodowo - wreszcie po-trzebni", skierowany został do 40 młodych ludzi w wieku 18-24 lat, nieuczących się, niepracujących, zagrożonych wykluczeniem społecznym. Celem projektu była re-integracja społeczna i zawodowa młodzieży, podniesienie samooceny, kwalifikacji zawodowych oraz pobudzenie aktywności w poszukiwaniu pracy. Projekt realizo-wany był od marca 2005 do końca maja 2006 r. Na projekt składały się: warsztaty umiejętności społecznych, warsztaty aktywizacji zawodowej, wykład z prawa pracy, kursy zawodowe, 3-miesięczne staże. Zorganizowaliśmy również konferencję dla pracodawców.

Ile osób uzyskało dzięki nim wsparcie?

R.S. - Na 40 osób, które wzięły udział w warsztatach, 36 osób ukończyło kursy zawodowe, 16 osób odbyło staże zawodowe, 22 osoby znalazły pracę, 5 osób kon-tynuuje naukę. Projekt przeprowadziliśmy i rozliczyliśmy w terminie.

W chwili obecnej wdrażają Panie kolejny już projekt skierowany tym razem do kobiet?

A.B. - Tytuł projektu brzmi: "Wracam do pracy". Projekt skierowany jest do 20 kobiet, głównie z Wawra, w wieku 30-55 lat, o niskich lub zdezaktualizowanych kwalifikacjach, bezrobotnych i poszukujących pracy, biernych zawodowo. Celem jest aktywizacja zawodowa tych kobiet poprzez podniesienie poziomu samooceny, kwalifikacji zawodowych i aktywności w poszukiwaniu pracy, nabycie umiejętności niezbędnych do podjęcia i utrzymania pracy. Projekt składa się z warsztatów umie-jętności społecznych, grupy wsparcia, warsztatów aktywizacji zawodowej i doradz-twa zawodowego. Przewidujemy także podniesienie kwalifikacji przez kursy kom-puterowe, zawodowe (w tym ewentualnie językowe). Oprócz tego odbędą się rów-nież warsztaty prawne oraz konferencja dla pracodawców. Celem konferencji jest przedstawienie korzyści z zatrudniania kobiet w tym wieku oraz zachęcenie do ich zatrudniania. Okres realizacji projektu: od kwietnia do listopada 2007 r. Całkowity koszt projektu: 166 tys. zł.

Czy myślicie Panie o przygotowaniu nowych projektów?

R.S. - Tak. Trwają prace nad pozyskaniem środków na działalność Klubu Inte-gracji Społecznej.

A.B. - Planujemy także powtórzenie projektu skierowanego do kobiet. Wzbudził on ogromnie zainteresowanie.

Czy władze dzielnicy wspierają Panie w tych działaniach?

R.S. - Należy podkreślić, że pierwszy projekt w naszym OPS powstał dzięki za-angażowaniu i uporowi kilku osób. Nikt z nas nie posiadał odpowiedniej wiedzy ani doświadczenia w przygotowaniu wniosków finansowych do Unii. Wtedy bardzo wspierali nas pracownicy z biura integracji europejskiej oraz z biura polityki spo-łecznej urzędu miasta. Dziś sytuacja się zmieniła, mamy doświadczenie, doskonali-my się zawodowo, obok tego w dalszym ciągu korzystamy z pomocy wielu insty-tucji. Staramy się także dzielić doświadczeniami z innymi. Dlatego w dniu 30 maja odbyło się spotkanie z organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie dziel-nicy Wawer poświęcone pozyskiwaniu środków na działalność z Europejskiego Fun-duszu Społecznego. W spotkaniu udział wziął burmistrz dzielnicy Wawer Jacek Duchnowski, który podzielił się również własną wiedzą na temat możliwości pozys-kania środków. Przedstawił plan uruchomienia w Wawrze referatu wspierającego organizacje i instytucje, które chcą pozyskać środki z Unii Europejskiej, zapowie-dział też uruchomienie nowej strony internetowej, na której znajdą się wszystkie informacje dotyczące środków z UE oraz ogłoszenia o aktualnych konkursach. Udostępnił także pomieszczenia w urzędzie dzielnicy, w których odbywać się będą szkolenia. To ogromna pomoc i wsparcie.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Andrzej Gzyło

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA