W tym roku w Wawrze nie będzie akcji ustawiania ogólnodostępnych kontenerów na odpady wielkogabarytowe.
Zwykle dwa razy w roku na wiosnę i jesienią w każdym osiedlu ustawiano kontenery, gdzie miesz-kańcy mogli wywieźć niepotrzebne przedmioty. Kontenery te miały zapobiegać wywożeniu śmieci do lasu. W tym roku przyjęto inne rozwiązanie. Otóż wydział ochrony środowiska w dzielnicy Wa-wer ogłosił, że odpady wielkogabarytowe, czyli te, które są w gospodarstwach domowych, a z racji swojej wielkości nie mieszczą się do tradycyjnych worków lub pojemników np. meble, sprzęt AGD itp. mogą po uprzednim zgłoszeniu zostać bezpłatnie zabrane sprzed posesji. Zgłoszenia z tygodniowym wyprzedzeniem przyjmowane są pod numerem te-lefonu 022 516-42-74. Taki system ma zapobiegać sytuacji, jaka miała miejsce wielokrotnie, gdy kon-tenery były szybko zapełniane gruzem, oponami i innymi odpadami poprzemysłowymi.
Zmieniły się również przepisy związane z utrzymaniem czystości i porządku na posesjach. Od 1 marca właściciele posesji zobowiązani zostali do prowadzenia se-lektywnej zbiórki odpadów. Odbiór odpadów komunalnych stałych i nieczystości ciekłych z nieruchomości może być dokonywany wyłącznie przez przedsiębiorcę posiadającego stosowne zezwolenie prezydenta Warszawy. Właściciel nierucho-mości ma obowiązek:
- zawarcia pisemnej umowy z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie prezy-denta m.st. Warszawy na odbiór odpadów komunalnych stałych i nieczystości płynnych (szamb),
- przechowywać przez okres, co najmniej dwóch lat dowody zapłaty przedsię-biorcy za usługi odbioru odpadów stałych komunalnych oraz za opróżnianie i wywóz nieczystości płynnych,
- uprzątania chodnika leżącego wzdłuż nieruchomości ze śniegu, błota, piachu i innych zanieczyszczeń.
Przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi komunalne w zakresie oczyszczania wyko-rzystali przepisy w celu podwyżki usług. Otóż za prowadzenie selektywnej zbiórki należy dopłacić. Płacimy zatem za worki z odpadami nie segregowanymi i dodatko-wo za worek, w którym znajdą się papier, szkło i tworzywa sztuczne. Tworząc re-gulaminy selektywnej zbiórki odpadów zapewniano, że właściciele posesji nie będą ponosić dodatkowych opłat za segregowane odpady.
Segregowanie odpadów jest wymogiem XXI wieku, ale nic nie przekona miesz-kańców do segregowania odpadów, jeżeli opłaty za segregowany wywóz śmieci bę-dą rosły w nieuzasadniony sposób.
Włodzimierz Zalewski