REKLAMA

Żoliborz

samorząd »

 

Koalicja Obywatelska wygrała na Żoliborzu. Kto będzie burmistrzem?

  9 kwietnia 2024

alt='Koalicja Obywatelska wygrała na Żoliborzu. Kto będzie burmistrzem?'
źródło: Facebook/Dzielnica Żoliborz

Wybory samorządowe za nami. Przed nami kolejna kadencja samorządu. Zmienił się układ sił w nowej radzie dzielnicy, ale czy to oznacza radykalne zmiany?

REKLAMA

Żoliborz ma 21 radnych. Ponad 43-procentowym zaufaniem wyborców cieszy się w naszej dzielnicy Koalicja Obywatelska. Na jej kandydatów zagłosowało łącznie ponad 10,8 tys. mieszkańców. Zażarta walka toczyła się o drugie miejsce na podium i dosłownie o włos wygrał założony tuż przed wyborami komitet "Żoliborz ma głos". Raptem 39 głosów zadecydowało, że Prawo i Sprawiedliwość znalazło się na trzecim miejscu. Oba komitety zebrały ponad 5 tys. głosów i tym samym cieszą się zaufaniem co czwartego mieszkańca Żoliborza.

Rada Dzielnicy Żoliborz - podział mandatów

Zwycięska Koalicja Obywatelska będzie miała w nowej radzie dzielnicy 9 radnych. "Żoliborz ma głos", PiS i Lewica po czterech.

W okręgu nr 1 mandaty otrzymali: Adam Buława (PiS), Konrad Smoczy z Lewicy, Dorota Klejn i Anna Świeżawska z KO, Joanna Cichecka z "Żoliborz ma głos".

W okręgu nr 2: Beata Zasada-Wysocka (PiS), Anna Krasnodębska (Lewica), Wiktor Jasionowski i Donata Rapacka z KO, Maria Janiak z "Żoliborz ma głos".

W okręgu nr 3: Tomasz Michałowski (PiS), Łukasz Porębski (Lewica), Izabela Rychter, Monika Kurowska i Michał Krajewski z KO, Tadeusz Muller ("Żoliborz ma głos").

W okręgu nr 4: Grzegorz Hlebowicz (PiS), Barbara Jędrzejczyk (Lewica), Klaudia Ziemiańska i Marcin Rudnicki z KO oraz Jolanta Zjawińska ("Żoliborz ma głos").

Wstąp do księgarni

Kiedy poznamy nowy zarząd?

Wybór burmistrza dokonany zostanie bezwzględną większością głosów przez nowo powstałą radę dzielnicy w tajnym głosowaniu. Pozostali członkowie zarządu wybierani są na wniosek burmistrza zwykłą większością. Jeżeli w ciągu 30 dni od dnia pierwszego posiedzenia rady dzielnicy zarząd nie zostanie wybrany, wówczas prawo to przechodzi na prezydenta Warszawy, który nie później niż w ciągu 14 dni powołuje burmistrza i zarząd.

Choć na Żoliborzu obserwujemy "zmęczenie" wieloletnimi rządami PO i teoretycznie jest możliwa koalicja wszystkich przeciw Platformie, to jednak taki scenariusz jest bardzo mało prawdopodobny i byłoby to raczej rozwiązanie krótkoterminowe. Z kolei KO ma zdolność koalicyjną właściwie z każdym, w ostateczności nawet z PiS-em, który paradoksalnie jest najbardziej przewidywalny.

Przed wyborami w kuluarach urzędu mówiło się, że burmistrz Paweł Michalec pożegna się ze stanowiskiem, a jego miejsce zajmie Renata Kozłowska, jego dotychczasowa zastępczyni. W roli nowej przewodniczącej rady Koalicja widziała Dorotę Klejn. Rozmowy, w których zostanie zbudowana nowa większość w radzie dzielnicy, mogą rzecz jasna te plany zweryfikować. "Układanka" potrwa około miesiąca.

DB

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# filo

09.04.2024 14:36

nigdy sie debile nie naucza

# Eke

27.04.2024 18:29

Sporo błędów. Np. takich z poziomu szkoły podstawowej. 20% to co czwarty mieszkaniec? A nie co piąty? Skąd w takim razie w tej radzie lewica z MJN-em i to z tą samą liczbą mandatów co ŻMG oraz PiS?
Listy dzielnicowe KO czy Lewicy nie oznaczają przynależności do tych partii (tak by wynikało z lapidarnego opisu). Z list KO mamy ludzi Hołowni (dzielnicowa koalicja), a z Lewicy to nawet głównie MJN (miejska koalicja). Itd.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuŻoliborz

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuŻoliborz

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024