REKLAMA

Żoliborz

zdrowie »

 

Na tę chorobę cierpią miliony. Kilka godzin wsparcia ma wielkie znaczenie

  11 kwietnia 2024

alt='Na tę chorobę cierpią miliony. Kilka godzin wsparcia ma wielkie znaczenie'
źródło: Urząd Dzielnicy Żoliborz

Kilka dni przed wyborami nastąpiło oficjalne otwarcie Dziennego Domu Pomocy Centrum Alzheimera przy ul. Bieniewickiej 10/14. Przy tej okazji Żoliborz odwiedziła delegacja z Grecji, która w ramach rewizyty spotkała się też z przedstawicielami Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

REKLAMA

Żoliborski Uniwersytet Trzeciego Wieku otrzymał w ubiegłym roku dofinansowanie, w ramach którego w listopadzie ubiegłego roku jego przedstawiciele odwiedzili Ateny. W tym roku przyszedł czas na rewizytę - i tym sposobem na Żoliborzu gościliśmy delegację ateńskiego towarzystwa opieki nad osobami z Alzheimerem oraz innymi chorobami otępiennymi.

Grecka delegacja na otwarciu żoliborskiego Centrum Alzheimera

Przedstawicielki greckiej organizacji pozarządowej w czasie swojego pobytu na Żoliborzu miały okazję zapoznać się z lokalnymi działaniami prowadzonymi na rzecz osób z otępieniem, w tym z chorobą Alzheimera. Wzięły udział we wspólnym spotkaniu z przedstawicielami władz dzielnicy, podczas którego wymieniono doświadczenia z pracy na rzecz osób chorujących na zespoły otępienne.

Wizyta greckiej delegacji idealnie zbiegła się w czasie z otwarciem żoliborskiej siedziby Zespołu Opiekuńczo-Terapeutycznego Dziennego Domu Pomocy Centrum Alzheimera przy ul. Bieniewickiej 10/14, w którym goście z południa Europy wzięli udział. W Forcie Sokolnickiego uczestniczyli w seminarium "Wsparcie osób niepełnosprawnych poznawczo, szczególnie z chorobą Alzheimera w środowisku zamieszkania", a także w zajęciach prowadzonych przez żoliborski Uniwersytet Trzeciego Wieku - treningach pamięci i zajęciach tai-chi.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Co będzie w żoliborskim Dziennym Domu Pomocy?

W założeniu placówka realizować będzie program dziennego wparcia dla osób chorujących na zespoły otępienne oraz chorobę Alzheimera i ich rodzin, na zasadach identycznych, jak w głównej siedzibie Centrum Alzheimera przy al. Wilanowskiej 257. Wsparcie odbywa się w formie kilkugodzinnej pomocy dziennej, a osoby zainteresowane powinny zgłaszać się do ośrodka bezpośrednio. W zakres świadczonych usług wchodzą: kilkugodzinna opieka, działania pielęgnacyjno-opiekuńcze, opieka zdrowotna, psychologiczna, duszpasterska i socjalna. Ponadto w przyszłości w godzinach popołudniowych organizowane będą w żoliborskiej placówce działania na rzecz seniorów, które będą zapobiegały wykluczeniu społecznemu i poprawiały jakość ich życia.

REKLAMA

11 sygnałów, które wskazują na Alzheimera

Na całym świecie na Alzheimera cierpi kilkadziesiąt milionów ludzi. 550-650 tysięcy Polaków ma jedną z chorób otępiennych, z czego 66% przypadków stanowi Alzheimer (ok. 360-470 tysięcy). Tylko ok. 18-20% chorych ma postawioną diagnozę lekarską. W przebiegu choroby dochodzi do zniszczenia komórek mózgu. Początkowo choroba Alzheimera charakteryzuje się utratą pamięci krótkotrwałej, trudnością ze znalezieniem właściwych słów i zmianami osobowości oraz nastroju. W miarę postępu choroby, stopniowo pogarsza się pamięć długotrwała, umiejętność czytania, rozumowania i komunikacji z innymi ludźmi.

Choroba zaczyna się wiele lat przed pojawieniem się objawów. Pierwszymi sygnałami mogą być zmiany sprawności intelektualnej, funkcjonowania i zachowania oraz zaburzenia pamięci. Następnie pojawiają się zaburzenia mowy, charakteryzujące się zapominaniem słów, znaczne zaburzenia zachowania i pamięci oraz omamy i urojenia. Kolejne objawy to agresja, ograniczenia ruchowe, brak kontaktu werbalnego, zaburzenia snu i łaknienia, niekontrolowanie czynności fizjologicznych.

REKLAMA

Jak leczyć Alzheimera?

Nie ma pojedynczego badania, które pozwoliłoby na rozpoznanie choroby Alzheimera. Można jednak postawić diagnozę kliniczną z dokładnością do 90%. W tym celu przeprowadza się badania u kilku specjalistów: neuropsychologa, neurologa, wykonanie badania neuroobrazowego ośrodkowego układu nerwowego i wizyta u psychiatry.

Żadne środki farmakologiczne nie spowodują wyleczenia choroby Alzheimera. Wczesna diagnoza pozwala jednak na wdrożenie leczenia objawowego, które ma na celu spowolnienie choroby i łagodzenie jej skutków. W celu uzyskania efektu terapeutycznego bardzo istotne jest przyjmowanie leków regularnie, w określonej dawce, zapewniając ich stały poziom we krwi. W Polsce obecnie dysponujemy takimi samymi lekami, jakie są dostępne na świecie.

MB

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuŻoliborz

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuŻoliborz

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy