Wrzeciono i Młociny - głosujemy na wypoczynek lub parkowanie?
18 czerwca 2015
Patrząc na projekty zgłoszone do budżetu partycypacyjnego (głosowanie od 16 do 26 czerwca) można stwierdzić, że życie bielańskich osiedli kręci się wokół właśnie tych dwóch tematów.
Jakie projekty są najciekawsze?
I tak - przy szkolnych boiskach na Balcerzaka może powstać siłownia plenerowa. Dlaczego właśnie tam? Jak piszą wnioskodawcy, w okolicy mieszka trudna młodzież, która często korzysta z tego typu sprzętu w innych lokalizacjach, a mogłaby spędzić czas w aktywny sposób w bliższej okolicy. Siłownia byłaby również wykorzystywana przez dojrzalszych mieszkańców dbających o swoją formę. Umiejscowienie siłowni w zasięgu kamer szkoły zwiększy szanse na użytkowanie zgodne z zastosowaniem, zmniejszy także ryzyko uszkodzeń czy zniszczeń. Siłownia może kosztować blisko 24 tysiące złotych.
Także w szkole - przy ulicy Samogłoska - mogą się odbywać darmowe zajęcia fitness z elementami tańca. Trzy razy w tygodniu przez cały rok z wyjątkiem wakacji. Projekt wyceniono na 9,2 tys. zł.
Wypoczynek wcale nie musi być aktywny. Dla zwolenników błogiego leniuchowania jest propozycja: strefy wypoczynku na kampusie uniwersyteckim przy Dewajtis. Dziesięć ławek i pięć koszy na śmieci ma kosztować 15,6 tys.
Jednak nie samym wypoczynkiem człowiek żyje. Oprócz miejsc, gdzie można mniej lub bardziej aktywnie spędzić czas, w tej części Bielan brakuje... parkingów. Dokładniej - największe ich braki widoczne są przy ulicy Wrzeciono, bo z trzech projektów zakładających powstanie miejsc parkingowych dwa dotyczą właśnie tej okolicy: pierwszy przy budynku Wrzeciono 7; drugi - przy Wrzeciono 52 i 54. Trzeci parking można określić mianem "wysiadkowego" - to wyznaczone miejsca dla rodziców, którzy zostawiają swoje pociechy w szkole nr 77: ma im umożliwić bezpieczne zatrzymanie na krótki czas potrzebny na wysadzenie i odprowadzenie ucznia do placówki.
Jak głosować?
Można na trzy sposoby: przez internet (na www.twojbudzet.um.warszawa.pl), osobiście w urzędzie dzielnicy, lub wysyłając kartę pocztą na adres: Urząd Dzielnicy Bielany, ul. Żeromskiego 29, 01-882 Warszawa z dopiskiem "Budżet partycypacyjny 2016". Żeby głos był ważny, musi wpłynąć do urzędu pomiędzy 16 a 26 czerwca. Kartę do głosowania będzie można pobrać ze stron internetowych od 16 czerwca lub w wydziale obsługi mieszkańców.
(wt)