Wolumen na miarę XXI wieku? Śmiałe wizje studentów
17 czerwca 2019
Gastronomia i ogródki kawiarniane, plac miejski, na którym mógłby odbywać się handel a pod tym wszystkim wielki garaż podziemny. Czy taka będzie przyszłość okolic obecnego bazaru Wolumen?
- Świetne wizje studentów na zagospodarowanie Nowego Wawrzyszewa, w tym bazaru Wolumen. Prace zostały przygotowane przez studentów Politechniki Warszawskiej - ogłosił na Facebooku burmistrz Grzegorz Pietruczuk. Wizje studentów wzbudziły mieszane odczucia wśród mieszkańców. Większość z nich bezwzględnie chce zachowania kultowego bazaru Wolumen. Podkreślić należy, że prace te, to jedynie "głos w dyskusji". Wiążące decyzje w sprawie planu zagospodarowania wciąż nie zapadły. Podejmie je Rada Warszawy.
"Miał być bazar..."
- Miał być bazar! Na pewno to coś uśmierci klimat i charakter tego miejsca - komentuje studenckie wizje mieszkanka. - Ja cenię bazarek, ale jeśli mowa o klimacie, to głównie kojarzy mi się z latającymi śmieciami... Zdecydowanie popieram ucywilizowanie go (dalsze, bo trochę już zrobiono), a widoczna na obrazkach pierzeja od Kasprowicza jest uzasadniona urbanistycznie - byle nie zjadła bazaru, więc z umiarem - przekonuje pan Sebastian. - Broniliśmy bazaru. Podpisywane były listy o pozostawienie targu. A teraz widzę plac rekreacyjny. A ten budynek to parking? - docieka pani Joanna. Szybko odpowiada jej burmistrz: - Każda z wizji studentów przewiduje bazar.
Bazar ważnym elementem miejskiego życia
- Studenci podzieleni na osiem zespołów projektowych wykonali koncepcje zagospodarowania bazaru Wolumen wraz z przylegającym fragmentem osiedla Wawrzyszew. Głównym założeniem wszystkich projektów było utrzymanie funkcji bazaru w tym miejscu. Według studentów, targowiska stanowią ważny element miejskiego życia, ponieważ podtrzymują tradycyjną formę handlu oraz pozwalają na integrację społeczności lokalnej. Większość zespołów zdecydowała się nie ingerować w zagospodarowaną i odnowioną część bazaru - mówi Agnieszka Cieśla z Politechniki Warszawskiej.
Domknięcie pierzei Kasprowicza biurowcem
Nagrodzone prace przewidywały domknięcie pierzei Kasprowicza budynkiem o funkcji usługowo-biurowej. W zwycięskiej koncepcji zaprojektowano gastronomię i ogródki kawiarniane wychodzące na południową stronę tego budynku, czyli w kierunku bazaru.
- Na przedłużeniu ul. Wolumen usytuowano plac miejski, na którym mógłby też odbywać się handel. Od strony Reymonta i skrzyżowania z Kasprowicza zaprojektowano budynek handlowo-usługowy, który w zwycięskiej koncepcji charakteryzował się dominantą dochodzącą do 22 m wysokości. W innych koncepcjach, chcąc zapewnić lepszy przepływ powietrza między Lasem Lindego a osiedlem Warzyszew, przewidywano niższe budynki, również z zielonymi dachami, dostępnymi dla użytkowników. W odpowiedzi na deficyt miejsc parkingowych zarówno pod nowymi budynkami oraz placem zaprojektowano duży wielostanowiskowy garaż podziemny - przekonuje Agnieszka Cieśla.
Wielofunkcyjność bazaru
Studenci podejmowali również temat wielofunkcyjności przestrzeni bazaru, która w dni niehandlowe mogłaby być wykorzystywana także do innych, prospołecznych celów. - Przedstawione w bielańskim ratuszu projekty studenckie stanowią ważny głos w dyskusji nad kształtem bazaru Wolumen i otaczającą go przestrzenią. Myślę, że przyjęte przez większość grup założenia projektowe są możliwe do zrealizowania. Podkreślę jednak, że ważna jest publiczna dyskusja nad możliwymi przekształceniami tej przestrzeni, zanim zapadną wiążące decyzje - podkreśla Agnieszka Cieśla.
(DB)