REKLAMA

Wola

różne »

 

Wolski urząd na razie nie miga tylko zamawia

  26 kwietnia 2012

alt='Wolski urząd na razie nie miga tylko zamawia'

Od 1 kwietnia wszystkie placówki publiczne są zobowiązane do zapewnienia osobom niesłyszącym tłumacza języka migowego w kontaktach z urzędnikami oraz udostępniania im dokumentów w formie dla nich zrozumiałej. Urzędy dzielnic, a także szpitale, jednostki służby zdrowia, straż pożarną, pogotowie ratunkowe, straż miejską oraz policję zobowiązuje do tego nowa ustawa.

REKLAMA

Od tej pory osoby niesłyszące będą miały wybór - albo korzystać z pomocy tłumacza przyprowadzonego przez siebie, albo - przydzielonego z urzędu. Placówki, które nie mają migających pracowników, będą zobowiązane do skorzystania z rejestru tłumaczy tworzonego przez urząd wojewódzki. Chcąc skorzystać z takiego pośrednictwa podczas załatwiania sprawy w urzędzie, osoby niesłyszące i słabo słyszące muszą zgłosić to co najmniej trzy dni robocze przed datą spotkania. Okazuje się, że na świadczenie takiego rodzaju usługi urząd dzielnicy Wola nie jest zbyt dobrze przygotowany. - Od 1 kwietnia mamy podpisaną umowę z tłumaczem języka migowego, który jest do dyspozycji osób niesłyszących - informuje Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka urzędu dzielnicy Wola. Przyznaje jednocześnie, że wadą takiego rozwiązania jest konieczność wcześniejszego zgłoszenia się osób niesłyszących do wydziału obsługi mieszkańców w celu umówienia na wizytę. Dlatego zdecydowano się wysłać urzędników na specjalne szkolenia.

- Dwóch pracowników urzędu bierze właśnie udział w szkoleniu, na którym uczą się języka migowego. Po jego ukończeniu przed wakacjami, w wydziale obsługi mieszkańców powstanie specjalne stanowisko, które będą obsługiwały osoby znające język migowy - tłumaczy rzeczniczka.

Policja idzie na szkolenie

Pracownicy wolskiej komendy policji również przejdą szkolenia w zakresie nauki języka migowego. - Do tej pory współpracowaliśmy z biegłymi tłumaczami języka migowego, z których pomocy korzystaliśmy np. przy przesłuchaniu osoby niesłyszącej bądź niedosłyszącej - mówi Joanna Banaszewska z Komendy Rejonowej Policji Warszawa IV. - Lada dzień kilku naszych funkcjonariuszy zostanie wysłanych na kurs. Po jego ukończeniu osoby te będą w naszym komisariacie na stałe do dyspozycji osób niedosłyszących - dodaje.

Straż miejska na Woli również przeszkoli swych pracowników. Zachęca jednak osoby głuchonieme i niesłyszące do sms-owego zgłaszania interwencji. - W sytuacji zagrożenia, by uzyskać pomoc i przyczynić się do ujęcia sprawców przestępstw i wykroczeń, osoby głuchonieme mogą wysłać sms z treścią o zdarzeniu pod całodobowy numer interwencyjny: 723-986-112. Wówczas operator straży miejskiej skieruje odpowiednie jednostki na miejsce zdarzenia - przypomina Katarzyna Dobrowolska ze straży miejskiej. W ten sam sposób osoby niedosłyszące i głuchonieme mogą wezwać na pomoc jednostki straży pożarnej. - Obecnie pięciu z naszych pracowników biegle posługuje się językiem migowym, bo szkolenia przeszli wcześniej. Każda osoba, nie tylko niepełnosprawna, ma też możliwość wysłania alarmowego sms-a pod nasz ogólny numer 998 - przypomina Grzegorz Mszyca, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Z żadnymi problemami osoby głuchonieme nie powinny też napotkać korzystając z usług pogotowia ratunkowego. - W każdym zespole jest osoba znająca język migowy. Ratownicy uczą się go w ramach dwuletniego szkolenia - wyjaśnia Cezary Aftyka z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans".

Anna Przerwa

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024